Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Vybrat20. 4. 2012 - Ředitel národního parku na Šumavě chce opět používat jedovaté chemické postřiky

BRNO [Econnect/Hnutí Duha] - Státní správa národního parku povolila svému řediteli Janu Stráskému, aby ve vzácné šumavské přírodě opět používal jedovaté chemické postřiky – ačkoliv jsou v národních parcích přísně zakázány. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat18. 4. 2012 - Nábřeží Svitavy – mladí architekti tvoří, Blanenští fotí a děti ztvárňují svoje vize

BLANSKO [Econnect/Ekologický institut Veronica] - Studentům architektonických škol byly předány výsledky ankety. Anketu ke třem lokalitám v Blansku vyplnilo 150 obyvatel. Těm nejvíce chybí lavičky, odpadkové koše, osvětlení, ale také odstínění nábřeží zelení od rušných ulic Svitavská a Poříčí, dokončení in-line stezek do podoby okruhu, ohniště, molo, letní kavárna a mnohé další. I když samotnou podobu nábřeží mají nyní v rukou studenti architektury, role Blanenských nekončí. V červnu vyberou vítězný studentský architektonický návrh. Navíc blanenské děti a studenti nyní pilují vlastní návrhy nábřeží pro výtvarnou soutěž Galerie města Blanska. Všechny věkové kategorie blanenských obyvatel mohou Svitavu a život kolem ní fotit a zachytit ji v různých ročních obdobích. Nejlepší snímky ocení opět Galerie města Blanska.
Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat10. 4. 2012 - ČSOP: Vzácný ústřičník velký spatřen na Rokycansku

ROKYCANY [Econnect/ČSOP Rokycany] - Kromě záchrany volně žijících živočichů se rokycanští ochránci přírody věnují i dalším činnostem, např. pozorováním opeřenců při jarních tazích. Nejinak tomu bylo i o letošních velikonočních svátcích. I přesto, že na obloze lze v této době pozorovat především řadu známých navrátilců, občas zahlédnou i unikátní druhy. Ty u nás pochopitelně nehnízdí, na rozdíl od běžných druhů. U řady z nich již probíhají nejen svatební lety, ale v přírodě lze najít i první mláďata. Přesto však na řadu ptačích druhů ještě s napětím čekáme.
Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat5. 4. 2012 - Dva poslanci a zdiskreditovaný inspektor prosazují zrušení veřejné kontroly rozhodování

PRAHA [Zelený kruh/NESEHNUTÍ/Arnika] - Poslanecké výbory projednávaly vládní novelu stavebního zákona. Poslanci Sivera a Urban navrhli vyloučit veřejnost z rozhodování o většině stavebních projektů s dopadem na životní prostředí. Návrh na zrušení veřejné kontroly předložil také Milan Teigiser, který nezákonně certifikoval Bauhaus v Brně-Ivanovicích a mrakodrap na Pankráci. Ten navíc požaduje ponechat v zákoně díry umožňující bez kontroly veřejnosti i úřadů vydávat certifikáty na problematické stavby. S návrhy poslanců a inspektora nesouhlasí Ministerstvo pro místní rozvoj. Ekologické organizace považují veřejnou kontrolu povolování staveb za jeden z významných protikorupčních nástrojů a vyzývají poslance a poslankyně, aby ji naopak posílili. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat5. 3. 2012 - Blanenští naplánují nábřeží společně se studenty architektury

BRNO [Econnect/Veronica] - Blanenští mohou plánovat nábřeží Svitavy společně se studenty architektonických škol. Setkání s názvem Jaké chcete nábřeží v Blansku? odstartuje ve čtvrtek 8. března čtyřdenní workshop mladých architektů v Blansku, během něhož vzniknou první koncepty nábřeží. Výsledné návrhy předloží studenti koncem května. Ve výběru kvalitních návrhů bude mít slovo odborná porota, o vítězných rozhodnou obyvatele Blanska v anketě.

Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat2. 3. 2012 - Peníze na zateplování došly. Za 32 hodin

PRAHA [Econnect/CEE Bankwatch] - Pouhých 32 hodin stačilo na vyčerpání posledních prostředků z evropských fondů na úspory energie ve veřejných budovách jako jsou nemocnice nebo školky. Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo výzvu pro projekty energetických renovací ve výši 2,5 miliardy korun, hned druhý den ji ale bylo nuceno uzavřít. Částka nejen že byla vyčerpána, ale sešly se dokonce žádosti za 5,84 miliard, 234 % z nabízené alokace. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat2. 3. 2012 - Priatelia Zeme vyškolili prvú skupinu ľudí pre prácu s termovíznou kamerou

BANSKÁ BYSTRICA [Econnect/Priatelia Zeme] - Priatelia Zeme-CEPA vyškolili prvých záujemcov o prácu s termovíznou kamerou. Budú pomáhať združeniu hodnotiť tepelno-izolačné vlastnosti budov v regióne Poľana. Táto zaujímavá služba bude motivovať majiteľov rodinných domov, bytoviek aj verejných objektov, aby svoje objekty zateplili a rekonštruovali.

Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat2. 3. 2012 - Calla obnovuje i letos hnízdiště pro břehule

ČESKÉ BUDĚJOVICE [Calla] - Také v letošním roce obnoví Calla hnízdní stěny pro ohrožené břehule říční v několika jihočeských pískovnách. Bez lidské pomoci by se stavy naší nejmenší vlaštovky výrazně snížily.
Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat1. 3. 2012 - Hnutí Duha: Chalupův fond dává peníze na zateplení škol a nemocnic, vyčleněné peníze ale zdaleka nepostačují

PRAHA [Econnect/Hnutí Duha] - Státní fond životního prostředí zítra opět začne přijímat žádosti o dotaci na zateplení škol, nemocnic a jiných veřejných budov – ale Hnutí DUHA připomnělo, že vyčleněné peníze zdaleka nepostačují.
Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat1. 3. 2012 - Ekologické organizace: Potřebujeme odbornou a věrohodnou komisi, pane ministře Kubo

PRAHA [Econnect/Zelený kruh] - Ekologické organizace Zelený kruh, Ekologický právní servis, Greenpeace, Hnutí DUHA, Kořeny, Centrum pro dopravu a energetiku, Calla a CEE Bankwatch Network vyzývají ministra Kubu, aby doplnil nově vytvořenou komisi pro přípravu Státní energetické koncepce. Zcela v ní chybějí odborníci na obnovitelné zdroje energie či energetickou efektivitu, přestože tyto oblasti do budoucna považují ostatní evropské země za jednoznačně prioritní. Ekologické organizace Martinu Kubovi nabízejí vlastní experty. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat28. 2. 2012 - Nadace pomůže školám s ekologickou výchovou

LIBEREC [Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor] - Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor podpoří 19 škol a organizací pracující s mládeží celkovou částkou skoro čtvrt miliónu korun. Peníze putují na projekty ekologické výchovy dětí. Tento grantový program byl vypsán již podesáté a zájem o něj se každoročně zvyšuje. Jeho hlavním smyslem je umožnit školám a neziskovkám učit děti kladnému vztahu k přírodě a povzbudit učitele k větší aktivitě v ekologicko - výchovném vzdělávání mládeže. "Jsme přesvědčeni, že součástí ochrany přírody je také kultivace vztahu veřejnosti k životnímu prostředí a kde začít jinde než u nejmladší generace," řekl Ondřej Petrovský, ředitel Nadace. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat28. 2. 2012 - ČSOP: Skřivani a špačci hlásí jaro

ROKYCANY [ČSOP Rokycany] - I přesto, že se na některých místech republiky zima nevzdává své vlády, lze pozorovat v přírodě první záchvěvy jara. Nesmělé trylky sýkorek, houkání sov, zásnubní lety dravců, krkavců či hrdliček. To je atmosféra současných dnů. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat27. 2. 2012 - Nejvyšší soud potvrdil, že mrakodrapy na Pankráci nevyrostou

PRAHA [Econnect/Arnika] - Až k Nejvyššímu správnímu soudu dospěl spor o výstavbu mrakodrapů na pražské Pankrácké pláni. Občanská sdružení Ateliér pro životní prostředí, Občanská iniciativa Pankráce, Praha 4 a Pankrácká společnost loni docílila zrušení územních rozhodnutí na dvě věže zvané Epoque zkrachovalé společnosti ECM, v nichž měly být luxusní byty a hotel. Dceřiná společnost ECM doufala, že ji zachrání kasační stížnost na nižší soudy, ale přepočítala se. Nejvyšší správní soud výhrady občanských sdružení v plném rozsahu potvrdil stejně jako dřívější rozsudky. Soud odsunul výstavbu výškového hotelu (lidově označovaného za "prostřílenou plechovku") na neurčito, dost možná už nebude postaven nikdy. Nyní se čeká na rozsudek ohledně bytového domu, tzv. "véčka".
Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat27. 2. 2012 - Prolomení limitů těžby by způsobilo externí náklady 1,2 bilionů

PRAHA [CpOŽP/o. s. Kořeny/Greenpeace] - Spálení uhlí, které se nalézá za územními ekologickými limity, v českých elektrárnách a teplárnách by vedlo k externím nákladům ve výši až 1,33 biliónů korun (1 334 miliard Kč). Uvedené náklady by byly spojeny především s dopady na lidské zdraví (zvýšení nemocnosti, snížení délky dožití) a důsledky klimatických změn, ale zahrnují například i vlivy znečištění na zemědělskou produkci či poškození budov. Vyplývá to ze studie „Externí náklady prolomení limitů těžby na Mostecku - Případ velkolomů Československé armády a Bílina,“ kterou dnes zveřejnilo Centrum pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy v Praze. Břemeno těchto nákladů by přitom nenesly důlní a energetické společnosti, ale především obyvatelé střední Evropy.
Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat24. 2. 2012 - Plzeňský kraj nevypořádal dostatečně připomínky nevládních organizací a občanů k vlivu spalovny na životní prostředí

PLZEŇ/CHOTÍKOV [Econnect/Arnika] - Na portálu CENIA bylo v úterý 21. února zveřejněno vypořádání připomínek účastníků procesu posuzování vlivu na životní prostředí EIA a vydané kladné stanovisko Plzeňského kraje pro záměr stavby spalovny komunálních odpadů (ZEVO) v Chotíkově. Ačkoliv účastníci veřejného projednání vznesli mnoho připomínek, ve vydaném stanovisku se neobjevily a když, tak jen ve formě velmi vágních doporučení.
Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat24. 2. 2012 - MŽP schválilo dokumentaci EIA výstavby přehrady v Nových Heřminovech

OLOMOUC [Hnutí Duha Olomouc] - Ministerstvo životního prostředí v pondělí 20. února 2012 schválilo dokumentaci EIA projektu „Nádrž Nové Heřminovy, úprava Opavy a související opatření“, který předložil státní podnik Povodí Odry. Tím dalo zelenou k započetí výstavby přehrady navzdory nesouhlasu obce Nové Heřminovy a navzdory zásadním připomínkám, které k dokumentaci přednesla obec i občanská sdružení. Hnutí DUHA Jeseníky například ve svých připomínkách napadlo absenci alternativ řešení, které v dokumentaci chyběly, ale které zákon výslovně požaduje.
Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat23. 2. 2012 - Soutěž upozornila na viditelnost osob v silničním provozu

PRAHA [Nadace Partnerství/Oživení/Pražské matky] - V České republice stále není samozřejmostí používat v každodenním životě reflexní doplňky jako běžnou součást oděvu. Výsledky fotografické soutěže přitom ukázaly, že stačí málo a viditelnost – a tedy i bezpečnost – osob v silničním provozu se díky reflexním prvkům výrazně zlepší. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat23. 2. 2012 - Děti Země: Špehování ekologického aktivisty pokračuje

PLZEŇ [Econnect/Děti Země] - Shromažďování informací o ekologickém aktivistovi Martinu Hyťhovi z Dětí Země, které prováděli dva bývalí policisté najatí plzeňským podnikatelem Luďkem Tůmou v souvislosti s kauzou výstavby hypermarketu Hornbach v Plzni, pokračuje. Místo policistů jej nyní provádí Václav Hajšman, který podnikatele obhajuje v řízení, kde jsou podnikatel i policisté souzeni kvůli podezření ze spáchání několika trestných činů.
Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat22. 2. 2012 - Hnutí Duha: Zákon, který chrání českou krajinu, má 20 let

PRAHA [Econnect/Hnutí Duha] - Úspěšný zákon, který má zajišťovat ochranu české přírody a zdravou krajinu pro každého, oslavil v neděli dvacáté narozeniny. Zákon o ochraně přírody a krajiny přijala Česká národní rada přesně 19. února 1992. Poslanci jej schválili poměrem hlasů 105 pro ku 3 proti. Vznikl tak první zákon, který slouží ke skutečně důkladné péči o zdravou tuzemskou krajinu pro život lidí. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat22. 2. 2012 - 97 zahraničních a mezinárodních nevládních organizací vyzývá ministra průmyslu a premiéra ČR: Neomezujte registr znečišťování!

PRAHA [Econnect/Arnika] - Osud práva na informace o toxických látkách, které v České republice naplňuje mimo jiné Integrovaný registr znečišťování (IRZ), není lhostejný ani zahraničním organizacím zabývajícím se ochranou životního prostředí či zdraví. Výzvu za zachování IRZ podpořilo 97 nevládních organizací z 37 zemí světa. Vyzývají v ní ministra průmyslu a obchodu, premiéra a další zástupce české vlády ve jménu práva na informace o životním prostředí zaručeného naší ústavou, aby veřejnosti neupírali právo na informace o látkách poškozujících životní prostředí a zdraví lidí. Dále žádají, aby tak politici učinili v zájmu celosvětové veřejnosti a ochrany životního prostředí a zachovali tak dobré jméno České republiky ve světě. Celý text ::životní prostředí::
 

stránka   Předchozí | 1 | .. | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | .. | 36 | Další
ZPRÁVY Z EkoListu (www.ekolist.cz)
12. 6. 08:10 [Ekolist] - Lodní doprava ve městech může být lokálně nepříjemný problém. Co s ním?
12. 6. 07:59 [Ekolist] - Nová strategie EU: do obnovy biologické rozmanitosti se bude ročně investovat 20 miliard eur
12. 6. 03:55 [ČTK] - Domorodí obyvatelé v Amazonii po tisíce let nevyhubili ani jediný druh
12. 6. 01:47 [ČTK] - V Ghaně zasadili pět milionů nových stromů
12. 6. 00:17 [ČTK] - Víkend otevřených zahrad představí na Vysočině víc než 20 zahrad a parků

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Zpravodajství Econnectu

EU finančně podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah odpovídá občanské sdružení Econnect.

ZASÍLÁNÍ NOVINEK ze zpravodajství Econnectu

  • Zprávy a informace ze stránek Econnectu můžete pravidelně dostávat e-mailem.
    Stačí vyplnit formulář - vyberte si typ zpráv, téma a interval zasílání.

Tipy Econnectu pro oblast ŽP:

EkoLink: Katalog odkazů o životním prostředí (součást katalogu Kormidlo.cz)
Zelená seznamka s ekologickými organizacemi na
KOMU? KAM? PROČ?: Adresář NNO působících v oblasti životního prostředí
Zelený kruh: Servisní organizace pro NNO působící v ŽP a jejich Platformu.
Ekolist - deník o životním prostředí
EnviWeb - Server o životním prostředí
EcoMonitor: Databáze článků o ŽP
Hra o Zemi: Chcete něco udělat pro ŽP a nevíte jak? Víte, jaká je vaše Ekologická stopa?

Informační partner oblasti Životní prostředí

Ekolist
Deník o životním prostředí

Diskuse o životním prostředí a regionálním rozvoji

- E-mailové konference (pro další informace a přihlášení piště správci):
na serveru Zdravá města: Životní prostředí & Ekologie, Udržitelný rozvoj, Místní Agenda 21, Doprava, Energie, Zemědělství, EIA,...
Ekodům - diskusní konference
Regionální rozvoj - spravuje Econnect
Evropská unie a životní prostředí - spravuje Zelený kruh
Rozvojová a humanitární pomoc - spravuje Econnect

- Názory a komentáře:
Fórum EkoListu

PODPOŘTE Econnect

Myslíte si, že je naše práce užitečná? Dejte o nás vědět a umístěte na své stránky ZPRÁVY z Econnectu, nebo BANNER či IKONU Econnectu.
Více v sekci o Econnectu
Econnect - portál občanského sektoru

Informační partneři Zpravodajství ECN

vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz