Jeden svět zahájí filmem Mírotvůrci, oceněným porotou Václava Havla
26. 4. 2005 - PRAHA [Člověk v tísni]
zahajovacího večera proběhne také projekce tohoto snímku.
Vedle udělení této Zvláštní ceny pod patronátem Václava Havla budou během zahajovacího večera oceněni také tvůrci vítězných snímků v soutěži o *Visegrádskou cenu* z České republiky a ze Slovenska. Vítězným dokumentem z České republiky se stal snímek režiséra Břetislava Rychlíka Kamenolom boží o osobitosti krajiny a obyvatel severních Čech. Vítězem
ze Slovenska se pak stal režisér Dušan Hudec se svým kontroverzním dokumentem o tragickém osudu židovské komunity v Topoľčanech Miluj bližního svého.
Sedmý ročník mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech *Jeden svět* pořádaný společností Člověk v tísni při České televizi proběhne v Praze od 27. dubna do 5. května. *Festivalové centrum* bude v divadle *Minor* (Vodičkova 6, Praha 1). Dalšími festivalovými kiny budou Světozor (2 sály), Městská knihovna (2 sály), Lucerna, Mat a Ponrepo. Vstupenky je možné zakoupit ve všech pokladnách festivalových kin za 60 Kč.
Jeden svět 2005 se také uskuteční v dalších 13 městech po celé České republice: v *Brně* (28. 4. – 5. 5.), *Českých Budějovicích* (9. 5. – 12. 5.), *Hradci Králové* (9. 5. – 12. 5.), *Mělníku* (11. 5. – 13. 5.), *Liberci* (9. 5. – 12. 5.), *Olomouci* (9. 5. – 13. 5.), *Opavě* (9. 5. – 13. 5.), *Ostravě* (2. 5. – 6. 5.), *Pardubicích* (9. 5. – 13. 5.),
*Plzni* (28. 4. – 4. 5.), *Rožnově* (9. 5. – 11. 5.), *Táboře* (6. 5. — 10. 5.) a v *Ústí nad Labem* (2. 5. — 6. 5.).
Záštitu nad festivalem převzali již tradičně *Václav Havel*, ministr kultury *Pavel Dostál*, primátor hlavního města Prahy *Pavel Bém*, primátoři a starostové jednotlivých měst a hejtmani jedenácti krajů.
Na festivalu bude uvedeno *120 dokumentů z 35 zemí světa*. Základní osou festivalu zůstávají *hlavní soutěž, soutěžní kategorie krátkých forem a speciální soutěžní kategorie Máte právo vědět*. V rámci nesoutěžních tematických bloků uvede Jeden svět 73 dokumentů rozdělených do následujících sekcí: *Ženským hlasem, Film a žena, O lásce, Generation
Next, Jeden svět dětem, Právo na tradici, Výběr z Les Films d´Ici, AIDS, Severní Korea: Na věčné časy?, Bosenské fragmenty, Made in China, Africké stíny, Zaostřeno na Irák a Filmy porotců*.
Po promítání budou následovat diskuse s festivalovými hosty a odborníky na dané téma. Součástí Jednoho světa budou také *workshopy, panelové diskuse, semináře, výstavy fotografií* a další akce.
Mezi nejvýznamnější hosty festivalu budou patřit členové hlavní poroty *Anand Patwardhan* (proslulý indický dokumentarista), *Don Edkins* z Jižní Afriky (jeden ze zakladatelů a klíčových producentů velmi úspěšného projektu Steps for the Future, věnovaného problematice HIV a AIDS v Africe) či *Nikolaus Geyrhalter* z Rakouska, jenž se řadí mezi
nejvýraznější evropské režiséry mladší generace. Českou republiku zastupuje v hlavní porotě *Alena Műllerová*, vedoucí Útvaru dlouhodobé programové strategie a vývoje České televize. Dalšími hosty Jednoho světa 2005 budou *ředitelé a dramaturgové významných mezinárodních festivalů či občanští aktivisté* z Běloruska, Ukrajiny, Moldávie, Ázerbájdžánu a České republiky.
Významnou součástí doprovodného programu bude multimediální výstava *Aids: Globální výzva a globální odpovědnost* s kolekcemi fotografií oceňovaného *českého fotografa Jana Šibíka* a *holandského fotografa Geerta van Kesterena*.
V rámci 7. ročníku pražského Jednoho světa se jako samostatná festivalová kategorie uskuteční společný projekt Společnosti Člověk v tísni a organizace Eyz pod názvem One World Online Praha <-> Berlín. Projekt je založen *na použití internetu jako média, které zprostředkuje setkávání festivalových diváků, filmů a jejich autorů*. Projekt se skládá ze tří částí. Jednak je to *promítání pěti festivalových filmů na **live.atlas.cz* <http://live.atlas.cz/>*,* dále je to digitální transmise a následné promítání filmů ve vybraných kinech v Německu a také workshop s názvem *Internet, video a lidskoprávní osvěta*.
Jedním z hlavních témat letošního ročníku festivalu budou ženy a ženská práva. Kromě kategorie Ženským hlasem (kolekce 6 filmů, která představí nejnovější filmy zabývající se postavením žen v různých kulturách a porušováním ženských práv) bude představena *retrospektiva uznávaných filmařek* a uspořádán seminář *Inovativní přístupy k propagaci ženských
práv* – využití dokumentárního filmu v ženskoprávním aktivismu, pořádaný Nadačním fondem Slovak-Czech Women's Fund.
V rámci otevřeného semináře *Podstata a okraje dokumentární tvorby*, který proběhne 29. – 30. dubna v divadle Minor, se šest pozvaných režisérů z České republiky, Německa a Velké Británie pokusí na konkrétních případech z vlastní tvorby *ilustrovat obecnější otázky dokumentárního žánru v dnešní Evropě*.
Stejně jako v předchozích letech tvoří nedílnou součást letošního festivalu Jeden svět *projekce filmů pro střední a základní školy*, které proběhnou ve všech festivalových městech.
V rámci projektu *Filmy Jednoho světa pro ty, kteří nemohou přijít do kina* jsme se rozhodli o přenesení filmů ze škol do zařízení pro mladé lidi v nelehké životní situaci, kteří se mnohdy vlastním pochybením, většinou však vinou nepříznivého osudu, ocitli v prostředí, které jim nabízí ve srovnání s vrstevníky značně omezené příležitosti (dětské domovy, uprchlické tábory, ghetta, dětská oddělení nemocnic, věznice, …).
Více informací a program festivalu naleznete na *www.jedensvet.cz*
Kontakt:
Filip Šebek
Publicity Manager
One World International Film Festival
People in Need / Člověk v tisni
Sokolská 18
120 00 Prague 2, Czech Republic
Tel: +420 226 200 454
Cell: +420 776 160 952
Fax: +420 226 200 401
filip.sebek@oneworld.cz
www.oneworld.cz
Filip Šebek