Nechceme žít vedle jedné z největších skládek v Evropě!
12. 10. 2004 - VOLFARTICE [Ekokrajina Natura ]
1/ Není pravdou, že skládka je budována proto, aby vyřešila ukládání odpadu v naší lokalitě. Sami se o tom můžete přesvědčit. Na Krajském úřadu Libereckého kraje máte možnost nahlédnout do Plánu odpadového hospodářství. Tam zjistíte, že současné, již fungující skládky, kapacitou pokryjí potřebu našeho kraje na příštích několik desítek let! Skládka Volfartice je tedy pro náš region naprosto zbytečná! Záměrem soukromé firmy je pouze vlastní obohacení! Hrozí nám nebezpečí, že se Volfartice stanou odpadištěm hodně širokého okolí. Není možno vyloučit ani dovoz odpadu ze států Evropské unie.
2/ Skládka nemá platné územní rozhodnutí, to bylo zrušeno Vrchním soudem. Vy sami si bez něj rodinný domek nemůžete postavit. Jedna z největších skládek v Evropě ho mít nemusí !?!? Navzdory tomu má stavba stavební povolení, stavba samotná ale probíhá v rozporu s ním! To všechno umožňují naše úřady soukromé firmě.
3/ Na stránkách tisku konstatuje Antonín Sahula, bývalý starosta obce Volfartice, že pro průtahy ve správních řízeních, způsobené různými odvoláními, nebyla firma EKO Volfartice schopna včas zahájit výstavbu a provoz skládky a tudíž splácet úvěr. Ten byl podle článku Českou spořitelnou postoupen jako rizikový Konsolidační bance a posléze jako pohledávka prodán nynějšímu vlastníku KC-CZ Holding - společnosti s ručením omezeným, s rozhodujícím podílem německého kapitálu a to za méně než polovinu hodnoty úvěru. Rozdíl samozřejmě uhradil český stát, tedy všichni daňoví poplatníci. I Vy. To se stalo v prosinci roku 2002. Stavbu zahájil nový majitel až v červenci 2003. Škoda, že v článku nám jeho autor, bývalý předseda správní rady neprozradil, jak firma EKO Volfartice naložila s penězi půjčenými na výstavbu skládky, kterou ani nezahájila. Úvěr údajně činil cca 70 miliónů Kč, částku nikterak zanedbatelnou.
4/ Peníze, které má dosud podle zákona firma odvádět obci za uložený odpad a na které se obecní pokladna ve Volfarticích těší, nejsou v budoucnu jisté. Je připraven zákon o tom, že poplatky, které nyní za skládkování pobírají obce, v jejichž katastru je skládka provozována, budou plynout do pokladny krajů.
5/ Pod bývalým lomem je ohromné jezero, zásobárna spodní vody, která plní studny okolních obcí. Podle písemného sdělení experta pro odpadové hospodářství saského Ministrerstva vnitra Koppla není čedič vhodným podložím pro skládku odpadu. Dá se věřit slibům o naprosté bezpečnosti této skládky?
6/ Správa Chráněné krajinné oblasti České středohoří přistupuje k budované skládce opravdu svérázným způsobem. Odůvodňuje zavalení vytěženého lomu odpadky tím, že chce krajině navrátit původní ráz. Nechala z jezírka vylovit chráněné druhy obojživelníků, jezírko pak bylo zasypáno. To proto, aby bylo zamezeno osídlování této lokality. Nebude Správa Chráněné krajinné oblasti chtít ve jménu rekultivace krajiny zavézt i Panskou skálu? To je přece také vytěžený lom !
7/ Ve Volfarticích bude ukládán netříděný odpad ze svozu. V praxi to znamená, že všechen odpad z popelnic široko daleko, nám bude hnít za humny. Bydlel někdo z Vás na městském sídlišti? Biologický odpad, který se na vesnici kompostuje či jinak zužitkuje, končí ve městě v kuchyňském odpadkovém koši. Pak putuje do popelnic a z popelnice v budoucnu k nám do Volfartic! Záplava špíny, zbytků, červi, mouchy a krysy. Zároveň s tím v popelnicích končí vše, co se nehodí a to včetně nebezpečného odpadu.
8/ V tisku byla nedávno zveřejněna zpráva o průzkumu na řece Ploučnici. Zúčastnilo se ho sdružení ARNIKA a mezinárodní expertní skupina. V závěru je konstatováno, že obrovským problémem jsou radioaktivní naplaveniny z bývalého DIAMA ve Stráži pod Ralskem. Mnozí si možná vzpomeneme na likvidaci zahrádkářské kolonie na březích Ploučnice v České Lípě. Důvodem bylo tehdy právě ohrožení radioaktivitou. Na skrápění odpadů v plánované skládce bude voda dovážena. A víte odkud? Z Ploučnice. Dopustíme to?
9/ Nikdo Vám jistě neřekl, že podle nedávno publikované studie Ministerstva zdravotnictví státu NEW YORK je podle statistických údajů 4x vyšší procento výskytu onemocnění rakovinou a leukémií u žen. Zóna ohrožení je až do 7 km od skládky! Statistika uvádí až 30ti % nárůst poškození lidského plodu. Budeme čekat, až se sami na sobě a na svých dětech přesvědčíme, že statistika měla pravdu?
10/ Žijeme v Chráněné krajinné oblasti, máme právo na zdravé životní prostředí. Požadujme, aby úřady jednaly v zájmu našem a ne v zájmu soukromé firmy, devastující krajinu. Zajděte se podívat do bývalého kamenolomu a poznáte, že je nejvyšší čas!
Občanské sdružení pro ochranu přírody, krajiny a zdravého životního prostředí
EKOKRAJINA NATURA
Se sídlem v Nové Vsi č.15
471 12 VOLFARTICE