Greenpeace vítá akreditaci Českého standardu FSC
25. 9. 2006 - PRAHA [Greenpeace]
Prestižní certifikační systém, u jehož zrodu stálo i Greenpeace, obsahuje sadu 158 pravidel lesního hospodaření. Ta konkretizují 56 kritérií deseti základních principů FSC.[1] Český standard je normativní dokument, který vznikl v letech 2001-2005 díky mimořádnému úsilí české pobočky mezinárodní organizace FSC. Vlastníci lesních majetků menších než 500 hektarů mohou využít měkčích pravidel.
Na tvorbě standardu se ve třech sekcích (ekologické, sociální a ekonomické) podíleli vlastníci lesů a lesní hospodáři, asociace dřevozpracovatelů, odbory, nevládní neziskové organizace, univerzitní odborníci na lesní hospodaření a ochranu přírody. Konzultováni byli externí odborníci. Status pozorovatele ve sdružení FSC získala ministerstva životního prostředí a zemědělství. Dokument vznikl v diskusi všech zainteresovaných stran, neboť systém FSC vychází ze zásady rovnováhy všech ekologických, sociálních a ekonomických zájmů.
Certifikátem FSC v srpnu 2006 disponovalo více než 78 miliónů hektarů lesa v 72 zemích na celém světě. V ČR zatím certifikátem disponuje pouze pět lesních podniků, prvním byl Školní lesní podnik Křtiny Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně. Značka FSC získává popularitu mezi zákazníky a poptávka po FSC dřevě stabilně roste. Na trhu se nachází již přes 20.000 výrobků s tímto logem.
Ve většině okolních zemí se podle pravidel FSC hospodaří na mnohem větších plochách než v ČR. V Polsku je to více než šest miliónů hektarů,což je skoro 50% rozlohy polských lesů, Slovensku asi 160.000ha, které činí necelých 6% celkové rozlohy a v SRN 500.000 hektarů, což je zhruba 4,7% celkové rozlohy lesů v SRN.
Poznámka pro editory:
[1] Příklady pravidel FSC standardu (zjednodušeně):
Ekologické: Omezení holých sečí na maximálně 0,5 hektaru, zvýšení podílu listnatých dřevin a jedle při obnově lesa, ponechávání mrtvého dřeva v rozsahu minimálně pěti stromů na hektar, identifikace a ponechání částí lesů blízkých přírodě, vyloučení holých sečí kolem toků, konec plošných odvodňování.
Sociální: přednostní zaměstnávání obyvatel okolních obcí, úsilí o celoroční zaměstnávání, podpora místních malých dřevozpracovatelů, povinnost konzultovat lesnické plánování a lesní hospodaření s místními obyvateli a zájmovými skupinami.
Ekonomické: Větší rozmanitost produkce, snižování stavů spárkaté zvěře ničící les, více přirozené obnovy vedoucí k úsporám nákladů na obnovu lesa.
FSC standard podporuje odklon od smrkové monokultury obhospodařované holosečným způsobem, která s ohledem na klimatické změny i chemický stres není dlouhodobě udržitelná.
Plné znění standardu naleznete na adrese http://www.czechfsc.cz/cz/index.php?p=stahnete_si .
Další informace:
Karel Stejskal, koordinátor lesní kampaně Greenpeace ČR, tel.: 224 319 667, 731 103 704, e-mail: karel.stejskal@cz.greenpeace.org
Mgr. Karel Dolejší, tiskový mluvčí Greenpeace ČR,
tel. 606 175 602, email: karel.dolejsi@cz.greenpeace.org
http://www.greenpeace.cz/pralesy.shtml
http://www.greenpeace.org/international/campaigns/forests
Mgr. Karel Dolejší