Město propáslo šanci ukázat vstřícnou komunikaci s občany
24. 8. 2006 - BRNO [Koalice Nádraží v centru]
Poslední spor se stavebním úřadem se strhl o možnost účasti veřejnosti včetné médií na dnešním ústním projednání dokumentace k územnímu řízení na přestavbu železničního uzlu. Podle zákona může úřad rozhodnout, že ústní jednání bude veřejné [1]. Stavební úřad Brno-střed však této možnosti nevyužil a rozhodl o tom, že dveře jednací místnosti zůstanou veřejnosti a médiím uzavřeny. Svůj názor odmítl úřad změnit i poté, co byl dle platného správního řádu [2] vyzván účastníkem řízení – občanským sdružením Děti Země -, aby vstup veřejnosti a médií na jednání umožnil. Celá kauza je paradoxní především proto, že kdyby se jednání uskutečnilo jen o několik měsíců později, bylo by automaticky veřejné. Od nového roku totiž vstupuje v platnost již schválený nový stavební zákon, který takový postup nařizuje [3].
Také při informování několika stovek soukromých vlastníků pozemků dotčených plánovanou stavbou musela za úřad zaskočit občanská koalice Nádraží v centru. Informaci o probíhajícím řízení a právech vlastníků podat k záměru námitky a připomínky zveřejnily úřady pouze na svých úředních deskách. Přestože adresy dotčených vlastníků byly úřadu známy, neboť byly součástí spisu. Koalice Nádraží v centru proto obeslala více než čtyři stovky majitelů pozemků a nemovitostí dopisem s informacemi o jejich právech.
Možnosti seznámit se s obsáhlým spisem čítajícím několik tisíc stran textu a mapových příloh bylo navíc účastníkům řízení stěžováno tím, že stavební úřad neměl vyčleněny dostatečné prostory na studium spisu, navíc omezil možnost nahlížet do něj pouze na dva dny v týdnu. Přestože zákon počítá se lhůtou třiceti dnů, reálně měli účastníci k dispozici dnů pouze osm.
Miroslav Patrik z Dětí Země říká:
„Překvapuje mě, že vedením územního řízení byl pověřen stavební úřad Brno-střed, který nemá na takto rozsáhlé stavby dostatečné kapacity. Je chybou magistrátu, že řízení nevzal do vlastních rukou.“
Martin Ander, ředitel Hnutí DUHA, k tomu dodává:
„Město opět propáslo příležitost ukázat, že to s novým stylem komunikace s občany myslí opravdu vážně. Místo toho, aby zajistilo širokou informovanost lidí dotčených přestavbou železnice, umožnilo účast veřejnosti na ústním jednání či poskytlo účastníkům řízení dostatek času k prostudování obsáhlé dokumentace, zvolilo raději cestu rychlého a tichého vyřízení záležitosti v době dovolených. Zatímco na bombastickou informační kampaň vynakládá vedení města řádově miliony korun, několik tisíc na dopisy majitelům dotčených pozemků už se v městské pokladně nenašlo.“
Podrobnosti:
Martin Ander, ředitel Hnutí DUHA, tel: 732 565 042, martin.ander@hnutiduha.cz
Miroslav Patrik, Děti Země, tel: 603 574 289, dz.brno@ecn.cz
Svatopluk Bartík, mediální koordinátor koalice Nádraží v centru, tel: 776 706 868
Přílohy:
* Návrh na veřejné ústní projednávání územního řízení o ŽUB
* Dopis občanské koalice Nádraží v centru občanům a firmám dotčeným přestavbou ŽUB
Poznámky:
[1] Správní řád z roku 1967, podle kterého stavební úřad Brno-střed postupuje, v §21 odstavci 3, výslovně říká, že „ústní jednání je neveřejné, pokud .... správní orgán nestanoví jinak.
[2] Nový správní řád z roku 2004, který začal platit v lednu letošního roku, dává na rozdíl od staré právní úpravy účastníkovi řízení právo navrhnout, aby ústní jednání bylo veřejné.
[3] Nový stavební zákon, jenž vstoupí v platnost 1. ledna 2007 v §87 odstavci 1 výslovně říká, že „Stavební úřad ... k projednání žádosti nařídí veřejné ústní jednání“.
-----------------------------------------------
(Jméno)
(Adresa)
V Brně dne 10. srpna 2006
Vážený pane (jméno),
dovolte mi upozornit Vás na několik skutečností, které Vás budou jako vlastníka nemovistostí v oblasti plánované přestavby brněnského železničního uzlu jistě zajímat. Již 17. července oznámil stavební úřad městské části Brno - střed na své úřední desce zahájení územního řízení o umístění stavby nazvané Přestavba železničního uzlu Brno. Vaše právo podat k této stavbě námitky či připomínky vyprší již ve čtvrtek 24. srpna 2006.
Vzhledem k tomu, že podle územního plánu jde o veřejně prospěšnou stavbu, mohou úřady vydat územní rozhodnutí i bez souhlasu vlastníků pozemků. Majitelé dotčených pozemků a nemovitostí však mají ze zákona právo stát se účastníky územního řízení, a mohou tedy k záměru podávat své připomínky a námitky. Poslední termín, kdy tak mohou učinit je na ústním jednání, které bylo úřadem nařízeno na 24. srpna.
Do té doby máte možnost seznámit se s podkladovou dokumentací k územnímu řízení. Ta je k dispozici na Stavebním úřadě ÚMČ Brno-střed, Měnínská 4. Pozor, podle rozhodnutí úřadu je však přístupná pouze v úředních hodinách, tj. v pondělí a středu od 8:00 do 17:00 hod. Na uvedeném místě můžete také konzultovat své otázky s odborníky, kteří návrh připravovali, a to v následujících termínech: 14. 8.: Pozemní objekty a komunikace, 21. 8.: Inženýrské sítě, vodohospodářské sítě a protipovodňová opatření, a to vždy od 14 do 16 hodin.
Závěrečné ústní jednání proběhne podle zákona jako neveřejné, mohou se ho účastnit pouze účastníci řízení. To znamená fyzické a právnické osoby, jejichž vlastnická či jiná práva k pozemkům a stavbám na nich mohou být rozhodnutím přímo dotčena. Budete-li tedy chtít využít svého práva účastnit se ústního jednání, nezapomeňte prosím vzít si s sebou průkaz totožnosti a doklad o vlastnických či jiných právech, ze kterého bude vyplývat Váš vztah k pozemkům a stavbám dotčeným navrhovanou přestavbou železničního uzlu. Jednání začíná ve čtvrtek 24. srpna v 9 hodin v budově ÚMČ Brno-střed, Dominikánská 2.
Rozhodnutí, které v nadcházejících týdnech učiní stavební úřad, je závažné. O to více nás překvapuje nedostatečná snaha úřadů dát lidem jako Vy, jejichž majetku a pohody bydlení se stavba významně dotkne, vědět o tom, že mají právo vznést své námitky a připomínky. Proto jsme se jako občanská koalice Nádraží v centru (www.nadrazivcentru.cz) rozhodli v tomto směru nečinnost úřadů nahradit. Věřím, že poskytnuté informace uvítáte. O definitivní podobě modernizace železnice a odsunu nádraží z centra totiž ještě zdaleka není rozhodnuto.
S pozdravem
Mgr. Martin Ander, Ph.D.
ředitel Hnutí DUHA ,
vedoucí koordinátor občanské koalice Nádraží v centru
----------------------------------------------
Děti Země – Klub za udržitelnou dopravu
Cejl 48/50, 602 00 Brno, tel./fax 545 210 393, dz.brno@ecn.cz, IČ 67010041
Úřad městské části města Brna
Brno-střed
stavební úřad
Dominikánská 2
610 69 Brno
Podatelna 23. 8. 2006
Věc: Návrh účastníka územního řízení o umístění stavby „Přestavba železničního uzlu Brno“, aby ústní jednání dne 24. 8. 2006 od 9 hodin bylo veřejné –
č.j.: STU/01/0502840/000/001
Občanské sdružení Děti Země – Klub za udržitelnou dopravu jako účastník územního řízení o umístění stavby „Přestavba železničního uzlu Brno“ tímto ve smyslu § 49 odst. 3 zákona č. 500/2004 Sb., správního řádu navrhuje, aby ústní jednání bylo veřejné.
Odůvodnění:
Územní řízení na stavbu „Přestavba železničního uzlu Brno“ bylo zahájeno podáním navrhovatele dne 9. 12. 2005. Jeho průběh se tedy řídí zákonem č. 71/1967 Sb. o správním řádu. Tento právní předpis umožňuje, aby ústní jednání bylo veřejné, a to tehdy, stanoví-li tak správní orgán (viz § 21, odst. 3 zákona č. 71/1967 Sb., o správním řádu).
Za jakých podmínek tak správní orgán může učinit však „starý zákon“ (č. 71/1967 Sb.) nestanovuje. Tuto nedostatečnost bývalé právní úpravy však jasně napravuje nový správní řád, tj. zákon č. 500/2004 Sb., který je aktuálně platnou právní normou. Domníváme se proto, že správní orgán by v případě, kdy stará právní úprava není dostačující, měl postupovat dle úpravy aktuálně platné.
Ve smyslu § 49, odst. 3 zákona č. 500/2004 Sb., správního řádu, tedy naše sdružení jako právoplatný účastník územního řízení navrhuje, aby ústní jednání bylo veřejné.
Vaši odpověď očekáváme do čtvrtka 24. 8. 2006 do 9:00 hodin, kdy začíná ústní jednání v rámci územního řízení, kterého se naši zástupci také osobně zúčastní, takže nám může být při vstupu na jednání předáno zástupcem stavebního úřadu. Příp. lze odpověď poslat i dříve e-mailem na naši adresu.
Za Děti Země - Klub za udržitelnou dopravu
RNDr. Miroslav Patrik
vedoucí klubu
Svatopluk Bartík