Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Greenpeace: „Nejsme sebevrazi - chceme účinný REACH !“

22. 3. 2006 - PRAHA [Greenpeace ČR]

Akce proběhla v blízkosti Kongresového centra, kde se právě koná konference o chemické legislativě organizovaná Svazem chemického průmyslu (SCHP). Konference se účastní zástupci českého chemického průmyslu, představitelé Evropské komise a české vlády. S projevy vystoupili i představitelé německého a evropského svazu chemického průmyslu, tedy organizací, které nejsilněji lobbují proti REACH [2]. Před vchodem do budovy proto vítala účastníky konference další skupinka aktivistů, která jim rozdávala nejnovější studii EU o přínosech REACH pro zdraví a životní prostředí [3].

„Chtěli jsme předákům chemického průmyslu připomenout, že přínosy REACH budou daleko větší než náklady, o nichž tak rádi hovoří, a které s velkou chutí a stále dokola nadsazují,“ prohlásil asistent kampaní Greenpeace Martin Kloubek. Svaz chemického průmyslu již například řadu let s úspěchem recykluje studii o dopadech na německý chemický průmysl, kterou si u firmy Arthur D. Little objednal německý svaz průmyslu. Přestože přední němečtí odborníci v čele s mnichovských Institutem pro ekonomický výzkum (Ifo) prokázali, že studie je založena na špatné metodice, že naprosto neodůvodněně nadsazuje náklady průmyslu a podhodnocuje přínosy systému REACH, SCHP ji neopomene při každé příležitosti vytáhnout [4]. Není proto jistě náhoda, že když Ministerstvo práce a sociálních věcí požádalo SCHP o studii o sociálních dopadech REACH v ČR, obrátil se SCHP bez váhání právě na firmu Artur D. Little.

Nejnovější oficiální studie EU, kterou aktivisté předávali příchozím, vyčísluje úspory REACH v oblasti zdraví a životního prostředí až na 95 miliard Euro v nejbližších 25 letech. Jen systémy zdravotnictví EU by díky REACH mohly ušetřit v nejbližších 10 letech asi 2,5 miliardy Euro, nemluvě o stovkách případů rakoviny a dalších smrtelných onemocnění, kterým může každoročně REACH předejít. Je přitom jisté, že největší přínosy REACH by vyplynuly ze zavedení povinné náhrady (substituce) nebezpečných chemikálií, jako jsou karcinogeny, mutageny a látky narušující reprodukci.

Evropský svaz chemického průmyslu ve spolupráci se svými národními odnožemi přitom požaduje snížit na minimum informace nutné k registraci chemikálií a zároveň odmítá přistoupit na princip náhrady nebezpečných látek i v případech, kdy k nim existují bezpečnější alternativy.

„Na zmrzačení nové chemické politiky sice může chemický průmysl krátkodobě vydělat, z dlouhodobého hlediska by však na tom tratila nejen celá společnost, ale i chemický průmysl samotný. REACH a především systém povinné náhrady nebezpečných látek by měl evropský průmysl podnítit k inovacím a ke zvýšení své konkurenceschopnosti. Budoucnost evropského chemického průmyslu určitě nespočívá v cenové válce s Asií na úkor životního prostředí a zdraví lidí. Evropa může konkurovat pouze kvalitní a bezpečnou výrobou, ke které by jí měl účinný REACH výrazně dopomoci,“ dodal Kloubek.

Další informace:
RNDr. Jan Piňos, ředitel kampaní Greenpeace ČR
tel.: 224 319 667, GSM: 720 552 888, e-mail: jan.pinos@cz.greenpeace.org
Martin Kloubek, asistent kampaní Greenpeace ČR,
tel.: 224 319 667, GSM: 774 292 474, e-mail: martin.kloubek@cz.greenpeace.org

Poznámky pro editory:
[1] Reforma evropské chemické politiky REACH (registrace, evaluace a autorizace chemických látek) má sjednotit desítky předpisů týkajících se regulace chemických látek. Výrobci i dovozci chemikálií budou povinni je centrálně registrovat a odevzdat zprávu o vlivu látky na zdraví a životní prostředí. Látky pak budou posouzeny z hlediska bezpečnosti a ty nejvíce rizikové budou muset projít autorizací, která přesně stanoví podmínky dalšího používání chemické látky a v některých případech i určí termín jejího stažení z trhu.
[2] Více o intenzivním lobování chemického průmyslu proti REACH naleznete na: http://greenpeace.cz/archiv/lobovani.pdf
http://www.corporateeurope.org/lobbycracy/BulldozingREACH.html
[3] Nová studie Evropské komise "The impact of REACH on the environment and human health" je pro zájemce k dispozici v angličtině na http://www.europa.eu.int/comm/environment/chemicals/reach.htm#study_ia

[4] FDA: Negative economic consequences of EU Chemical Policy are overrated, Safe chemicals abate human helath and economic risks, 26.2. 2003, http://www.umweltbundesamt.de


RNDr. Jan Piňos

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související články

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz