Ministr Ambrozek předal putovní cenu Sněmu dětí
17. 12. 2002 - [Agentura Koniklec / Sněm dětí ČR pro životní prostředí]
V sobotu vyvrcholila “vzdušná” informační kampaň 2002 pražské Agentury Konklec. Putovní cenu Sněmu dětí ČR pro ŽP a další ocenění nejlepším mladým účastníkům projektu “vzdušný oceán”, předával ministr životního prostředí RNDr. Libor Ambrozek, patron celoroční kampaně Ján Zákopčaník a odborný lektor Jidnřích Petrlík ze sdružení Arnika. První místo získala se svojí prací Radka Štěpánová z Vyškova. “Snažila jsem se získat informace o tom, jaké nebezpečné látky vypouští do životního prostředí spalovna nebezpečných odpadů firmy Ekotermex. Samotná spalovna moji žádost o informace ignorovala. Řadu údajů jsem nakonec získala od České inspekce životního prostředí. Vyplývá z nich, že spalovna vypouští do ovzduší mimo jiné vysoce toxické dioxiny,” shrnula stručně zaměření své práce vítězka.
Téma “Vzdušný oceán - vzduch, lidé a žp” mládež velice zajímá. Hovoří o tom i relativně vysoký počet dodaných závěrečných zpráv ve kterých účastníci projektu zpracovali teoretické a praktické vědomosti a schopnosti získané pod vedením odborníků v průběhu celého roku. “Baví je provádět pozorování a měření, cvičit se v prezentaci získaných informací a pomáhat v konkrétních věcech v místě svého bydliště,” komentoval letošní činnost jeho hlavní organizátor, Václav Bratrych z Agentury Koniklec.
Druhá skončila Zdenka Balíková z Bystřice nad Pernštejnem a třetí pozici obsadila Iva Tenorová z Letovic na Blanensku. “Podle výskytu značného množství druhů lišejníků v okolí Letovic žiji nejspíš v čistém prostředí. Vybrala jsem si tyto zajímavé rostliny jako bioindikátory míry znečištění ovzduší,” komentovala výsledky své práce bronzová Iva Tenorová.
“Členové Sněmu dětí ČR pro životní prostředí měli letos možnost si vyzkoušet, jak těžké je z některých firem vydolovat informace o vypouštěných toxických látkách. Několik se jich snažilo získat informace od Pražských služeb o škodlivinách vypouštěných spalovnou Malešice, ale marně. Práce všech účastníků byly na vysoké úrovni a řada z nich se také úspěšně snažila o pozitivní změny ve svém okolí. Někteří zabránili rozšiřování načerno skládkovaných odpadů, jiní vyvíjeli tlak na znečišťovatele, aby přestali tajit údaje o toxických látkách,” pokusil se shrnout své dojmy z průběhu celoroční soutěže její lektor, Jindřich Petrlík ze sdružení Arnika.
Benefiční koncert a předání cen na závěr celoroční práce Sněmu dětí ČR pro životní prostředí již třetím rokem organizuje Agentura Koniklec. Letos probíhá díky finanční podpoře programu Phare - Access a Ministerstva životního prostředí ČR. Kromě celoroční činnosti mladých lidí, nabízela Agentura Koniklec v rámci informační kampaně “vzdušnou” soutěž pořádanou ve spolupráci s “Radiem na polštář” Českého rozhlasu 2, knihu, videokazetu a CD-ROM z Edice Živly, tři čísla časopisu Živel-vzduch a informační servis na internetových stránkách http://zivly.koniklec.cz.
Václav Bratrych