Kupte živý stromek, po Vánocích jej vysaďte - Hnutí DUHA nabízí alternativu k řezaným vánočním stromkům
12. 12. 2005 - OLOMOUC [Hnutí Duha Olomouc]
„Ročně se v České republice prodá přes milion vánočních stromků, které se po svátcích stávají odpadem u popelnic. Kdyby se jen 1% z nich stalo sazenicemi, znamenalo by to vysazení kolem 10 000 vánočních stromků ročně“, uvádí Miroslav Kutal z Hnutí DUHA.
Členové Hnutí DUHA se proto rozhodli nabízet sazenice jedle bělokoré, dřeviny, která zaznamenala v předchozích dekádách výrazný ústup z našich lesů. 30 – 50 cm velká sazenička, pocházející ze speciální lesní školky u Jívové prodává Hnutí DUHA za 100 Kč. Cena je benefiční, výtěžek z prodeje půjde na další aktivity v ochraně lesů na Olomoucku. Zájemci se mohou hlásit v Ekoporadně Hnutí DUHA na tel. 585228584 nebo na e-mailu olomouc-lesy@hnutiduha.cz.
„Na jaře pak mohou všichni, kdo si jedličku zakoupí, společně zasadit na vhodné místo. To vybereme po domluvě s lesníky v okolí Olomouce“, vysvětluje Kutal a dodává, že koupí řezaného smrčku nebo borovičky podporujeme plantáže nepůvodních dřevin v oblastech, kde by mohl jinak mohl růst plnohodnotný les.
Smrk zaujímá více než polovinu všech našich lesů, přestože dřív rostl jen v našich nevyšších horách. Naproti tomu jedle byla v minulosti v našich lesích nejčastějším jehličnanem. Doplatila však na změny, které v přírodě způsobil člověk. V lesích vytvářel holoseče, na kterých jedle usychala, znečišťoval ovzduší, na které je jedle zvlášť citlivá a v neposlední řadě narušil přírodní rovnováhu tím, že začal udržovat neúnosně vysoké stavy srnců a jelenů, takže zvířata malé jedličky neustále spásají.
Hnutí DUHA se věnuje soustavné péčí o část lesů v okolí Olomouce už několik let. Vysazuje zde listnaté dřeviny, na zimu ochraňuje jedličky proti okusu. Výsadbou dalších jedliček chce dále zlepšovat druhovou skladbu lesů. Výtěžek z prodeje bude využit na další práci ekologické organizace. Hnutí DUHA se věnuje např. i poradenstvím v oblasti ekologie a práva životního prostředí, ekologické výchově, propagací biozemědělsví a ochraně vlků v Beskydech.
Kontakty:
Miroslav Kutal, Hnutí DUHA Olomouc – 585 228 584 – vlci.dech@hnutiduha.cz
Žaneta Brožová, Hnutí DUHA Olomouc – 585 228 584 – zaneta.brozova@hnutiduha.cz
Miroslav Kutal