Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Plánovaný „rozvoj“ pražského Jižního Města se nelíbí občanům ani odborníkům

24. 1. 2005 - PRAHA [Econnect]

Pražské Jižní Město je se svými osmdesáti tisíci obyvateli jedním z nejznámnějších pražských sídlišť. Je známé také tím, že pro tento počet obyvatel, rovnající se Hradci Králové, ovšem na ploše desetkrát menší, zde stále chybí potřebná občanská vybavenost, sportoviště, plavecký bazén a další služby. Nynější plánované stavby na dvou z posledních volných ploch však ke zlepšení životních podmínek zřejmě nepřispějí, spíše naopak. Na jedné z nich má vyrůst nové sídliště – 1000 bytů pro 3000 obyvatel ovšem bez jakékoli občanské vybavenosti, na druhém místě v těsné blízkosti obytných domů a stanice metra Háje to mají být dva supermarkety a další vysokopodlažní obytné bloky. Občané proto založili sdružení Hezké Jižní město a snaží se a snaží se tyto plány změnit či alespoň ovlivnit. Není to však snadné, také proto, že volení zástupci v radě městské části projekty již odsouhlasili a s občany komunikovat nechtějí.

Nové sídliště Milíčov

Nový projekt obytného sídliště, který již schválila Rada Městské části, počítá výhradně s bytovou výstavbou. Území, kde má celkem 43 nových bytových domů s 1000 byty pro 3000 nových obyvatel vyrůst, se nachází v sousedství přírodní památky Milíčovský les a rybníky, která je na seznamu lokalit zařazených v soustavě Natura 2000; na druhé straně jsou v bezprostředním sousedství hustě obydlené sídlištní bloky a základní škola. Je to jedna z posledních nezastavěných ploch, která byla navíc původně určena pro sportovně rekreační zázemí Jižního Města, které zde stále chybí. Změna územního plánu z roku 1999 zde sice již určila prostor pro bydlení, ovšem měla to být výstavba nízkopodlažních a rodinných domů, jako rozumný přechod zastavěného území na konci sídliště do zeleně a přírody.

Nynější projekt ovšem na základě zvýšení tzv. kódu využití území stanoveném v územním plánu umožňuje postavit některé domy vyšší o 1-2 patra z původních maximálně pěti a zvýšit tak obytnou plochu o 60%. Již ale nepočítá s výstavbou jakékoli občanské vybavenosti. Projekt tak nabývá obrovských rozměrů se značným negativním zásahem do životního prostředí i na kvalitu života stávajících obyvatel. Občanské sdružení a také architekti a další odborníci upozorňují na problémy, které takový projekt přinese - zahušťování již tak dost husté bytové zástavby, urbanisticky absurdní komplex domů kasárenského uspořádání s minimálními vzdálenostmi mezi sebou bez volných prostranství, či zhoršení již tak neúnosné dopravní situace v přilehlých oblastech.

Investorem stavby je hlavní město Praha a stavebníkem má být firma Skanska. „Je skandální, že hlavní město Praha, největší vlastník pozemků a zároveň investor, prosazuje na úkor potřeb občanů novou hustou bytovou výstavbu bez občanské vybavenosti přesně v trendu původní výstavby jen proto, že je dnes nejziskovější. Hlavní město Praha je zde v jasném střetu zájmů, protože o navýšení kódu míry využití území rozhodují úředníci z Magistrátu a souhlas s navýšením uděluje Rada MČ, která je závislá na dotační politice města,“ upozorňuje Zdeněk Kvítek ze sdružení Hezké Jižní Město.

Právě zrušení souhlasu rady MČ s navýšením kódu míry využití území bylo nynějším cílem sdružení Hezké Jižní Město (HJM) pro alespoň částečné „zlidštění“ projektu. Se záměrem úpravy územního plánu nesouhlasil např. také výbor dopravy a výbor územního rozvoje MČ Praha 11. Absence komunikace a vstřícnosti volených zástupců v radě městské části byla pro občany a sdružení překážkou a zároveň nemilým překvapením. Své požadavky a návrhy mohli občané přednést na jednání zastupitelstva teprve minulý týden. S připomínkami zde vystoupil také např. prof. Erazim Kohák. Se současným záměrem nesouhlasí také opoziční zastupitelé za SNK. Závěrečné hlasování zastupitelů o zrušení souhlasu se zvýšením míry využití území však nepřineslo potřebných 23 hlasů pro - pro hlasovalo 19 zastupitelů, 2 byli proti a 19 se zdrželo. Zastupitelstvo pozvalo na jednání vedle občanů také městskou policii jako ochranu. Zdá se, že i přesto, že jednání zastupitelstva jsou ze zákona veřejnosti přístupná, v Praze 11 to není běžná praxe ale spíše zdroj obav.

Sdružení také upozorňuje na to, že občané nebyli o přípravách na stavby informováni, nebylo jim dovoleno seznámit se s důvodovými zprávami o záměrech pro radu MČ, ani si pořídit kopie z urbanistické studie pro lokalitu Milíčov, kterou rada schválila. „Navíc politické kluby koalice ODS, ČSSD a ED, která tvoří radu MČ, zcela ignorovaly otevřený dopis s dotazem sdružení jaký přínos mohou současní obyvatelé od plánované zástavby očekávat,“ říká Zdeněk Kvítek.

Podle Ing. arch. Karla Maiera z Fakulty architektury ČVUT je lokalita Milíčov právě prostor pro nový a moderní projekt 21. století, který splní všechny požadavky na moderní bydlení a potřeby obyvatel. V případě tohoto projektu to však bude zmařená šance. „Problémem Jižního města je, že nemá žádný koncepční dokument, který by říkal, jak se má město vyvíjet. Rozhodování pak probíhá podle toho, kdo s čím přijde, kdo dřív městskou část osloví,“ uvažuje architekt Maier. Proti výstavbě „noclehárny“ protestuje také v písemné podpoře občanskému sdružení senátor Jaromír Štětina.

Ing. Petr Jirava, bývalý starosta Prahy 11, dnes opoziční zastupitel za SNK upozorňuje: "Studie rozvoje Jižního Města zpracované před cca 4 lety, které říkají, kde by co mělo být postaveno, existují. Stačilo by je vzít a upravit." Studie vznikly především v souvislosti s plánováním tzv. Bulváru - vzorového projektu přeměny hlavních tepen Jižního Města na městské ulice s veškerou vybaveností a vytvoření centrálního náměstí. Plány vznikaly za působení minulého vedení městské části a možnst vyjádřit se měli tehdy i občané. Dnes se však rozvoj Jižního Města ubírá zcela jiným směrem.

Dva supermarkety a obytné bloky u metra

„Nově nastoupený trend prostého zahušťování, zvyšování kapacit staveb oproti původním předpokladům, se aplikuje i na ostatní plochy Jižního Města, např. mezi ulicemi Opatovská, Šteinerova, Mnichovická, takže je těmito záměry neúnosně zvýšena zátěž životního prostředí, která ohrožuje samotnou budoucnost Jižního Města,“ říká Zdeněk Kvítek. Na druhé ploše v blízkosti konečné metra Háje mají totiž vyrůst dva supermarkety a obchodně administrativní centra a dva další vysokopodlažní obytné bloky. Sdružení se obává především dalšího razantního zhoršení dopravní situace v již nyní hustě osídlené oblasti, existence velkého počtu hypermarketů, který povede ke krachu a chátrání. V nejbližším okolí tohoto komplexu totiž již nyní stojí tři fungující supermarkety. Mezi nynější zástavbou a obchodními komplexy jsou navíc plánovány protihlukové bariéry, které však dovnitř města nepatří. Jejich smysl je v oddělení např. silnice od obytného území ale ne pro vytváření bariéry uprostřed města.

Jaké jsou ještě šance na změnu?

Občanské sdružení se nyní bude dle slov Zdeňka Kvítka ještě snažit přimět Magistrát hl. m. Prahy, aby projekt sídliště Milíčov revidovalo. Šanci vidí v zapojení se do územních a stavebních řízení pro jednotlivé stavby, kde se občané prostřednictvím občanských sdružení mohou stát účastníky a poté vznášet své připomínky. Tato řízení nyní probíhají na stavby obchodně administrativního centra s názvem Nové Háje a jednoho z bytových domů. Pro druhé obchodní centrum Háje, bylo na základě žádosti oznamovatele (!) ukončeno na začátku ledna 2005 řízení o posouzení vlivu na životní prostředí - EIA, nyní tedy může být zahájeno územní řízení. Sdružení vyzývá všechny občany, aby se zajímali o to, co se děje v jejich bezprostředním okolí a jak rozhodují jimi volení zástupci. Více informací o tom, jak se do řízení zapojit, získáte na stránce Občanská společnost – návod k použití, o samotných projektech pak získáte informace na Odboru územniho rozvoje MČ Praha 11 v Ocelíkově ulici. Informace a mapky najdete také na stránkách občanského sdružení Hezké Jižní Město.


Alena Mejstříková

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

24. 5. 2012
24. 5. 2012
24. 5. 2012
jmKorupce vládne

O Autorech

Alena Mejstříková

Autorka je redaktorka zpravodajství ECN a koordinátorka projektů.

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz