Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Nerovnost pohlaví přetrvává, Česko je na úrovni Botswany a Mongolska

7. 3. 2012 - PRAHA [Econnect]

Organizace Social Watch vydává u příležitosti oslav Mezinárodního dne žen aktuální výpočty indexu genderové spravedlnosti. Ten porovnává relativní postavení žen v oblastech vzdělání, socioekonomických podmínek i podílu na moci ve 154 zemích světa. I když se Česko pohybuje v evropském průměru, s hodnotou indexu 73 bodů dosahuje podobné úrovně jako Botswana, Kyrgyzstán nebo Mongolsko.

U příležitosti oslav Mezinárodního dne žen vydává Social Watch aktuální výpočty Indexu genderové spravedlnosti (Gender Equity Index), který byl pro rok 2012 sestaven pro 154 států. Index je postaven na porovnání relativní pozice žen ve vztahu k mužům v oblasti vzdělání (gramotnost a začlenění žen do primárního, sekundárního a terciárního vzdělání), socioekonomického postavení žen ve společnosti (míra ekonomické aktivity žen a rozdíl v příjmech mužů a žen) a jejich podílu na moci a společenském vlivu (míra zastoupení žen v politických orgánech a řídicích pozicích). Index je vyjádřen na škále 0 až 100, kde 100 vyjadřuje neexistenci rozdílů na základě pohlaví. Simultánní posouzení těchto tří oblastí pak ukazuje, že progres v oblasti postavení žen ve společnosti přímo nesouvisí s ekonomickým vývojem v konkrétní zemi.

Aktuální index genderové spravedlnosti (IGS) pro Českou republiku dosahuje hodnoty 73 bodů, což je evropský průměr. Stejnou hodnotu IGS dosáhlo Slovensko, Maďarsko, mimo Evropu Botswana, Kyrgyzstán a Paraguay. Zatímco Rakousko má IGS jen o bod vyšší, z našich sousedů nás již Polsko (76) a Německo (80) v prosazování genderové spravedlnosti předbíhají zásadněji. Nejvyšší hodnotu IGS dosahují severské země – Norsko (89), Finsko (88), Island, Švédsko (oba 87) a Dánsko (84). Z evropských zemí je Česká republika daleko i například za Španělskem (81) či pobaltskými státy, Francií a Portugalskem (všechny 77). Českou republiku ovšem předstihlo také Mongolsko (81) nebo Jihoafrická republika (79). Hodnoty indexu genderové spravedlnosti jednotlivých zemí jsou uveřejněny na stránkách www.socialwatch.org.

Index genderové spravedlnosti České republiky zaznamenal drobný nárůst v porovnání s rokem 2009, kdy dosáhl pouze 68 bodů. I přesto Česká republika dosahuje genderové spravedlnosti pouze v oblasti vzdělávání (100 bodů). Neuspokojivá situace zůstává jak v oblasti socioekonomické spravedlnosti (74 bodů), tak v oblasti podílu žen na moci a rozhodování (46). Mírný nárůst hodnoty indikátoru v oblasti podílu žen na moci a rozhodování v porovnání s rokem 2009 lze podle Marcely Adamusové z organizace Fórum 50 % vysvětlit vyšším počtem žen v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. „Toho bylo ale dosaženo ad hoc pomocí preferenčních hlasů samotných voliček a voličů, nikoli změnou dlouhodobého postoje hlavních politických stran v ČR k otázce vyrovnaného zastoupení žen a mužů v politickém rozhodování. Účast žen na rozhodování v politice i ekonomice v České republice je stále nízká,“ dodává Adamusová. Celková hodnota indikátoru se zvedla také díky mírnému zlepšení v oblasti socioekonomického postavení žen v porovnání s muži. V důsledku ekonomické krize ovšem došlo ke zhoršení socioekonomického postavení některých skupin obyvatelstva (jak mužů, tak žen), celkové skóre tudíž svědčí spíše o snížení mezery mezi muži a ženami v důsledku zhoršení situace mužů.

Sledování vývoje v oblasti postavení žen je jednou z klíčových aktivit koalice Social Watch. Social Watch je mezinárodní síť neziskových organizací a skupin, která vznikla v roce 1995 jako reakce na závazky přijaté na konferencích pořádaných OSN v tomto roce: Světovém summitu o sociálním rozvoji v Kodani a Světové konferenci o ženách v Pekingu. Hlavními cíli, které si tato síť při svém vzniku stanovila, je tedy především monitorování a kritické zhodnocení dodržování závazků týkajících se sociálních práv, odstranění chudoby a prosazení genderové spravedlnosti, které byly přijaty většinou států. V následném vývoji se pak dalším opěrným bodem koalice staly Rozvojové cíle tisíciletí.


-red-

V zajmu genderove spravedlnosti - 8. 3. 2012 - Kritik

Ja bych uzakonil, ze zeny maji sportovat s muzi -- V ZAJMU GENDEROVE SPRAVEDLNOSTI! Zeny tak budou moci KONECNE nastoupit k rovnym soubojum s muzi ve fotbale, hokeji, rugby, ale taky bojovych umenich a boxu -- V ZAJMU GENDEROVE SPRAVEDLNOSTI! Oddelene sportovani diskriminuje zeny, co by slabsi a podradny druh, a to je samozrejme priserny historicky omyl a prezitek -- V ZAJMU GENDEROVE SPRAVEDLNOSTI!

Nerikam, ze by zeny mely byt povazovany za menecenne, ale na druhou stranu, brecek a narikat a vynutit si pozornost zvracenim kravin se nic nikam nepohne. Ono je potreba se sebrat od PC a od megafonu, ale jit neco delat a dokazat, ze kdyz jsem dobra(y), tak na to mam i pres predsudky ostatnich...

PS: Clanek je plny technickych chyb, kdy se neprelozily html znaky pro pomlcky a uvozovky -- nejspis z xml.

ODPOVĚDĚT


Re:

- 10. 3. 2012 - Elen

Ten tvůj úvod je primitivismu ve své podstatě, nevím zda to myslíš vážně (pak by to fakt nic jiného nebylo) z druhého odstavce bych hádala, že je to spíš pokus o ironii.

Je biologicky dané, že většina žen (vyjímky se najdou)je fyzicky slabší než většina mužů, což neurčuje hodnotu člověka (pro blce, když si spolu dáme páku asi to projedu, ale proto fakt nejsem méněcenná), pokud se najde žena, která by chtěla hrát profesionálně např. fotbal s chlapama měla by dostat šanci, třeba jim to natře.

Navíc na těchto stránkách jsou zveřejněny výzkumy o tom, jestli a do jaké míry mají lidé rovnou přiležitost dělat to, v čem jsou dobří a jak jsou zda jsou za to také spravedlivě bez předsudků ohodnoceni.

Jsem jen návštěvnice těchto stránek aby bylo jasno, ale jená se o oblast lidských práv, což je vždy ku prospěchu celé společnosti. Tvrdit, že je tento projekt jen výmysl nějakých neschopných chuděrek, které nanašli jinou seberealizaci a umí jen "brecek a narikat a vynutit si pozornost zvracenim kravin" , což se pokouš lidem podsouvat v posledním odstavci svého projevu, může jen šovinistický blb, bez zlomku kritického myšlení a sociální vnímavosti.

ODPOVĚDĚT


Re:

Ty si blb :)))) - 26. 4. 2012 - Namaste

Hehehe...to´s mě pobavil-a...hehehe...Ty si blb jak anděl :)))

ODPOVĚDĚT


Re:

trapné - 8. 6. 2012 - mona

Vážený Kritiku....proč do toho taháte záležitosti, které jsou dobrovolné? Jako třeba sport? Zkuste se zamyslet nad záležitostmi, které patří neoddělitelně k životu. Třeba práce. Dlouho mi trvalo, než jsem našla své místo. Nic jsem neměla zadarmo. Ano, mám slušný plat na úrovni chlapů, ale musela jsem dokázat, že jsem lepší než oni v tom, co dělám. Dělám za tři moje kolegy a to doslovně...(a kdybych byla nafoukaná, tak řeknu, že ještě dělám práci za další tři právníky, kteří nejsou schopni dát dohromady smlouvu).Na jakékoliv jednání s odborníky, na které jdu s podřízeným, se všichni muži obracejí na něho, přestože nemá ani šajn o té věci. Malé nenápadné a drobné ženské si někdo ani nevšimne...natož chlap! Musela jsem se hodně prosazovat...přestože mám na starost prostředky téměř za půl miliardy, které byly někomu přiděleny mou zásluhou a pomáhají lidem. Chlap by za to dostal fakt vysoké ohodnocení a poděkování před nastoupenou jednotkou!:o) Víte, já jsem vždy feminismus a emancipaci odsuzovala, jsem tradicionalisticky zaměřená, líbí se mi, když mi muž podrží dveře a platí vůbec celkově pravidla etikety.......a také věřím, že některé role se prostě nedají vyměnit, to uznávám. Ale opravdu jsem zjistila, že žena musí v zaměstnání prokázat 3 x tolik práce, co muž, aby obstála...a na to mají opravdu jen silné ženy....a trochu jim vy muži dáváte příčinu právě v tom, že nadávají na diskriminaci.

ODPOVĚDĚT


Re:Re:

3 x tolik práce - 20. 8. 2012 - gogan

Neznám Váš případ tak samozřejmě nemůžu posoudit, ale pocit, že člověk na stejný plat dělá 3x více než kolega je naprosto normální.

ODPOVĚDĚT


Re:

- 24. 7. 2012 - kriticka

vas navrh by mal zmysel pokial by sporty boli rovnako vhodne jak pre muzov tak pre zeny...teda brali do uvahy ich vrodene rozdiely. vzhladom k velkej genderovej diferenciaci sportov (futbal je pre muzov, balet pre zeny), a ich historicky vyvoj v tomto duchu, je tento poziadavok podla mojho nazoru nezmyselny. avsak zaujimave by boli podle mojho nazoru zmiesane tymy...avsak tie su nerealne prave kvoli problemom spojenymi s genderovimi nerovnostami.

ODPOVĚDĚT


Re:Re:

Feministky jsou dost často ženy co neuspěli v normálních vztazích - 5. 9. 2012 - Kvoty

smíšené sporty určitě existují,třeba korfbal,orientační běh,čtyřhry raketových her,v některých sportech by to ale nebylo moc vhodné protože dispozice jsou trochu jiné aby to fungovalo vyrovnaně třeba v hokeji fotbale,kde se brání individuálka,podle mě by se s větším zastoupením žen v některých oborech mohlo něco dělat,ale pak by se muselo počítat s tím že by od někud přešli,třeba z toho školství a zdravotnictví na jiné obory,proč si vůbecv ženy nezvolí ten obor co jim vyhovuje a pak si neotevřou soukromou praxi a můžou hned uspět,ale dle mého je nespravidlivé studovat schválně něco a hlásit se někam jen ,že seženu snadno místo díky qvotám apak budu celý život číst kde se uvolnilo místo pro ženu mé kvalifikace a kam se přesunu a je to lepší pozice a žen je v tomto oboru nedostek.

ODPOVĚDĚT


namaste vzkaz pro kritika - 26. 4. 2012 - namaste vzkaz pro kritika

namaste vzkaz pro kritika "výše" ;)

ODPOVĚDĚT


ovonh - 13. 8. 2012 - natars

ehm,kde se sociální inženýrky spletly?Zřejmě asi nezohlednili že dva platy dohromady děleno třema na chýši s dítětem v česku stačí.

ODPOVĚDĚT


Vraťte diplom! - 30. 12. 2012 - Eman

Jďete i s tou vaší severskou ženskou loby oblečenou v sněhulích do Botswany ,když se tam žije stejně ako v čr!

ODPOVĚDĚT


- 1. 1. 2013 - UniteFeminismWatch

Možná by jste se měli věnovat spíš rodině než tvorbě takových o volovin.United feminist corporation tvrdí,že devět z deseti českých feministek řeší těžké vztahové krize jsou li více ženou nebo mužem.kDYŽ MAJ DÍTĚ TAK PRÝ MATKOU A JINAK PRÝ FEMINISTKOU-tzn,.třetí pohlaví-hrdá a tvoří pár s hrdou

ODPOVĚDĚT


- 1. 1. 2013 - UniteFeminismWatch

Možná by jste se měli věnovat spíš rodině než tvorbě takových o volovin.United feminist corporation tvrdí,že devět z deseti českých feministek řeší těžké vztahové krize jsou li více ženou nebo mužem.kDYŽ MAJ DÍTĚ TAK PRÝ MATKOU A JINAK PRÝ FEMINISTKOU-tzn,.třetí pohlaví-hrdá a tvoří pár s hrdou

ODPOVĚDĚT


- 2. 1. 2013 - swedish shoe

Krásný unisex zimní sněhule do města,divadlla,do společnosti,na rauty i propmoce za skvělé ceny.wwwLocal.com

ODPOVĚDĚT


- 3. 1. 2013 - Socialní spotřebitelky dotací

Social Watch si zajelo za grant do Botswany a tam dělalo průzkum,by mě zajímalo z kolika respondentek tnto průzkum udělalo a jak byli v bostwanštině položeny otázky.jestli se ptali anglicky tak potom už dělali průzkum jen ve vzdělanější skupině.Potom mě zajímá jak souvisí feminismus a ekologie?paskvil je toto dávat dohromady,naše vyspělá společnost se chová dost neekologicky jako celek a hlavně je to levičácká propaganda co se chopila ekologie jako rukojmí.

ODPOVĚDĚT


Ženský smysl života je porodit muži syna - 7. 1. 2013 - Feministka neví,že její hodiny tikají

Ženy mám rád,protože když jsou mladé mají univerzálně lákavé zaměnitelné tělo jsou dobrou půdou pro mužské semínko,z kterého v nich roste naše mužské dítě,pokud nejsou zvadlé,pak jsou už úplně k ničemu

ODPOVĚDĚT


Re:

az jednou... - 27. 1. 2013 - s.d.m.shahrbabaki

Rikas ze mas rad zeny, moc o tom pochybuji.Jestlize zeny budou rodit jenom syny brzy vsichni vymreme.Az jednou zeny reknou dost bude ti velice zle. Moc by me zajimalo jaky je tvuj vztah s tvoji matkou.

ODPOVĚDĚT


Re:Re:

- 7. 2. 2013 - babogyní zameták

přečti si tady ten web na něj adresuj svou frustraci

ODPOVĚDĚT


Re:Re:

- 7. 2. 2013 - údová úderka

typická odpověď feministky,začni něco dělat ty netáhlo

ODPOVĚDĚT


Re:Re:

- 7. 2. 2013 - falická lesba s klikáčem jak madona

herdek mlejnek musim trochu ubrat,šak já sem to tak nemyslel,jsem butch lesba

ODPOVĚDĚT


- 8. 1. 2013 - Falický zameták šílených kravomužek

debilní feministické mužatky všech zemí vy..žte si perdel

ODPOVĚDĚT


Re:

- 27. 1. 2013 - X

Ty jseš ale kkt...

ODPOVĚDĚT


Re:Re:

- 7. 2. 2013 - falický vometák šílených gyňoandrogynek

a tymaniakální feministická kravogéniaka

ODPOVĚDĚT


Re:Re:

- 7. 2. 2013 - falický umravňovák nadržených feministických intelektelulánek

napiš klidně že sem piča,neboj se mluvit sprostě mluv jak ti zobák narost pičo

ODPOVĚDĚT


Re:Re:

- 7. 2. 2013 - kokot malý

to sem trochu přehnal,ale myšlénka tam byla,sory

ODPOVĚDĚT


Re:Re:

- 7. 2. 2013 - ButchLesba Katee

já sem butch lesba víš? chceš mail:-D

ODPOVĚDĚTSouvisející odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz