Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Nedělní překvapení: při pátečním porodu přišla na svět dvojčata praturů

1.5.2016
Praha [Česká krajina]
Autor: Dalibor Dostál, tel: 606 635 303

Druhý porod praturů, ke kterému došlo během pátku, měl v neděli radostnou dohru. V rámci etologického výzkumu, který na pastvině dlouhodobě probíhá, odborníci zjistili, že na svět nepřišlo jen jedno mládě, ale že samice přivedla na svět dvojčata.

„Obě mláďata by měly být jalovičky,“ uvedla Barbora Valníčková z České zemědělské univerzity, která v neděli pozorování praturů prováděla. Na rozdíl od divokých koní, kde se dvojčata rodí skutečně jen velmi výjimečně, nejsou u divokého skotu porody dvou mláďat zcela neobvyklé.

Pro zdravý vývoj telat v budoucnu je přitom důležité, aby byla obě mláďata stejného pohlaví. „Pokud se narodí býček a jalovička, bývá jalovička často ovlivněna hormony svého bratra a může být v dospělosti neplodná,“ upozornila Barbora Valníčková na jev, který se nazývá freemartinismus.

Celkem jsou tak na pastvině již tři mláďata praturů. Jako první se 20. dubna narodil býček, v pátek 29. dubna pak přišla na svět dvojčata – samičky. Kromě toho je v rezervaci také deset hříbat, z toho devět na milovické pastvině a desáté na pastvině u Benátek nad Jizerou.

Pozorovat obě mláďata najednou nebylo v pátek možné, protože samice je odkládá do vysokého porostu, což je instinkt, který v přírodě pomáhá mláďata chránit před predátory. Jen jednou za čas je přijde nakojit. V pátek tak bylo možné na okamžik zahlédnout na pastvině dvě samice, z nichž každá kojila jedno mládě, druhé z dvojčat se však v té chvíli skrývalo ve vysoké trávě.

„Z prvních dvojčat v rezervaci máme samozřejmě velkou radost,“ doplnil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina. Ke třem mláďatům praturů by mělo v příštích dnech přibýt ještě minimálně jedno, protože březí je přinejmenším také třetí z pěti samic.

Původní pratuři byli v přírodě vyhubení v sedmnáctém století a vědci je zpětně šlechtí od roku 2008. V Milovicích pobývají zvířata druhé a třetí generace zpětně šlechtěných praturů, proces zpětného šlechtění bude trvat přibližně padesát let. Stádo zpětně šlechtěných praturů v Milovicích je první v celé střední a východní Evropě. Do Milovic přijel jeden samec a pět samic loni v říjnu z Nizozemí, kde v rámci projektu TaurOs tamní nadace Taurus Foundation pracuje na zpětném šlechtění praturů ve spolupráci s vědci z Wageningenské univerzity. Cílem projektu je vytvořit zvíře, které stavbou těla, zbarvením i schopností přežít v přírodě bude přesně odpovídat původnímu praturovi.

Přírodní rezervace Milovice je prvním místem na světě, kde od loňského roku žijí všechny tři druhy velkých kopytníků Evropy: zubři, divocí koně a pratuři. První pastvina u Milovic má rozlohu 40 hektarů, druhá u Benátek nad Jizerou 120 hektarů. Na první pastvině je v současnosti osm hříbat, na druhé pastvině je zatím jedno.

Ochranářská organizace na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním dárcovské zprávy ve tvaru DMS KRAJINA na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30 korun, na péči o zvířata a rezervace jde 28,50 korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, JK Jewels, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz