Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Projekt návrat do zaměstnání po onkologické nemoci pomalu finišuje. Co se v rámci realizace podařilo?

12.4.2015
PRAHA [Amelie,o.s.]
Autor: Radka Pončová

Projekt Návrat do zaměstnání po onkologické nemoci realizovalo občanské sdružení Amelie jako první svého druhu v České Republice. Projekt byl určen lidem žijícím ve Středočeském kraji, jejichž nemoc ustoupila, pobírají invalidní důchod a mají potíže s nalezením zaměstnání. Projekt je financován z prostředků ESF prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státního rozpočtu ČR.

Cílem projektu bylo prostřednictvím pracovně-vzdělávacích aktivit pomoci lidem s onkologickou diagnózou najít si zaměstnání podle svých představ a možností a s ohledem na omezení, která s sebou nese onkologické onemocnění. Cíl projektu byl naplněn nad očekávání, 34 účastníkům z 59 se podařilo najít si zaměstnání, a to ve Středočeském kraji a v Praze.

Mezi sedmi osobami, které našly zaměstnání díky poskytnutí mzdového příspěvku ze strany Amelie je i Linda Klára Paučková. „Na pozici account managera jsem neměla dostatečné pracovní zkušenosti v oboru produkce a živého internetového vysílání. Možnost čerpat mzdový příspěvek mi poskytla čas na zapracování a ověření si, zda tuto práci zvládnu. Zvolila jsem správně, práce mě moc baví a zdá se, že i firma Prerogative Business, s.r.o. je se mnou spokojená“, říká paní Paučková.

V rámci projektu se uskutečnil i veletrh pracovních příležitostí pro lidi po onkologické nemoci. „Jednalo se o komorní akci v příjemném prostředí zahradního centra Greenpoint. „Za zvláště vydařenou považuji moderovanou diskusi, do které se velmi živě zapojili jak zaměstnavatelé, tak i uchazeči o práci. Věřím, že veletrh značnou měrou přispěl k pochopení situace lidí po rakovině a nastartoval změny v uvažování přítomných zaměstnavatelů“, říká Denisa Niederlová, koordinátorka zaměstnávání.

Velký přínos spatřovali účastníci projektu ve vzdělávacích kurzech, které přispěly k posílení sebevědomí, získání užitečných informací především z oblasti pracovně-sociální, nastartování pravidelného denního režimu a v posílení vůle ráno vstát. "Účastníci vytvořili silnou skupinu, vzájemně se podporovali při hledání práce a díky vzájemné spolupráci se mohli všichni posunovat vpřed." říká Slávka Škvareková, psycholožka projektu.

Jednou z neméně užitečných aktivit projektu byly i pracovní praxe, díky kterým si klienti mohli ověřit a také upevnit své pracovní dovednosti. „Paní Haasovou můžeme s čistým svědomím doporučit jak pro domácí hlídání dětí, tak do pracovního kolektivu v mateřské škole. Zvláště bych vyzdvihla její kladný postoj k dětem a velkou kreativitu při vymýšlení činností.“, zhodnotila jednu z úspěšně zrealizovaných pracovních praxí Hana Němcová, ředitelka mateřské školky Kašpárek.

Klienti projektu čerpali nejvíce sociální poradenství, a to hned při vstupu do projektu i v jeho průběhu. „V telefonických, emailových a osobních konzultacích zcela jasně převládala problematika invalidních důchodů – příprava na posudkovou komisi, pomoc při shromáždění dokumentace o celkovém zdravotním stavu a odvolání proti odebrání nebo snížení stupně důchodu“ , říká Šárka Slavíková, sociální pracovnice projektu i Amelie.

Všem účastníkům projektu je a bude umožněno účastnit se aktivit v Centrech Amelie v Praze, Rakovníku a Příbrami. „Mohou využívat Linku Amelie, individuální konzultace nebo sociální poradenství a přímo budou pokračovat skupinová setkávání účastníků“ říká Michaela Čadková Svejkovská, manažerka provozu a metodik Amelie.

Závěrem lze říci, že se ukázala využitelnost projektu pro pacienty všech diagnóz. K úspěchu projektu přispěl i komplexní přístup multidisciplinárního týmu projektu. Kromě základního cíle se podařilo přispět i k odbourání předsudků na straně zaměstnavatelů o onkologicky nemocných.

Pár statistických dat:
Celkový počet účastníků byl 59 – z toho 55 žen a 4 muži. Nejčastější diagnóza - karcinom prsu (32 účastnic- 54 %), následuje rakovina vaječníků a dělohy (9 účastnic – 15%) a tlustého střeva a lymfomy (8 účastníků – 13,5%). Úroveň vzdělání účastníků - 53 % středoškolské, 32 % vysokoškolské. Věková struktura - 29 účastníků (49%) je ve věku 41-54 let, 14 účastníků (24%) ve věku 55+, zbytek mladší. Celkem 31 účastníků (52,5%) má nejvyšší stupeň invalidního důchodu, tedy 3.

Více informací na webových stránkách Amelie http://www.amelie-os.cz/ nebo kontaktujte:
Radku Pončovou (koordinátorku projektu), e-mail: projekteu@amelie-os.cz, tel: 608 458 302.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz