Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Pražští senioři dostali nový denní stacionář

25.3.2014
PRAHA [Pečovatelské centrum Praha 7]
Autor: Markéta Davidová, tel: +420 724 201 207

Se službami nového denního stacionáře pro seniory se mohli seznámit Pražané v Holešovicích v Tusarově ulici 42. Počátkem března jej otevřelo Pečovatelské centrum Praha 7 pod záštitou MUDr. Tomáše Kaštovského, místostarosty Městské části Praha 7. Zařízení je určeno především lidem starším 65 let věku, kteří přes den potřebují péči jiné osoby. V Praze žije více než 200 000 obyvatel, kterým již bylo 65 let, zhruba 36 000 z nich je ve věku 80 až 85 let. V této věkové skupině je postiženo deset procent populace nějakou formou demence (MPSV ČR, 2010) a potřebuje tedy odbornou péči. Ta by se měla odehrávat nejlépe v přirozeném prostředí s možností udržet seniora co nejdéle ve vlastní rodině. V celé Praze přitom existuje pouze dalších jedenáct denních stacionářů určených výhradně seniorům. Vznik stacionáře v Holešovicích byl iniciován rozsáhlým dotazníkovým šetřením Pečovatelské služby Prahy 7 v letech 2012 a 2013 u pečujících rodinných příslušníků v Praze 7. Své služby nabízí však seniorům z celé Prahy a blízkého okolí.

„Není v silách každé rodiny, ač si to sebevíce přeje, postarat se o své starší příbuzné tak, aby i se svými zdravotními problémy mohli v klidu a bezpečí žít doma. I přes všechnu snahu jim nemohou zajistit odpovídající péči a komfort. Pracují, starají se o své dospívající děti a navíc jim zpravidla chybí i potřebné odborné znalosti,“ konstatuje Mgr. Marie Hronová, ředitelka Pečovatelského centra Prahy7. A nejen to. Podle evropské studie až 78 procent životních partnerů a 47 procent pečujících dospělých dětí trpí nebo trpělo depresemi. „Služby denního stacionáře mohou být v takovém případě vhodným řešením, protože senior zde tráví jen určitou část dne nebo dokonce jen týdne a může setrvat co nejdéle ve svém přirozeném prostředí. V případě demence získává ve stacionáři nové podněty, které mohou projevy jeho nemoci zmírnit. Může navazovat nové vztahy a hlavně se necítí osamělý. Pečující rodina se navíc může spolehnout, že je o jejího člena řádně postaráno – nezapomene si vzít léky, zabaví se a je v bezpečném příjemném prostředí,“ vysvětluje Marie Hronová.

V novém denním stacionáři v Holešovicích je pro seniory připraven pestrý program zaměřený na udržení a rozvoj psychických i fyzických dovedností či společenských kontaktů. Mimo jiné zahrnuje trénování paměti, trénování jemné motoriky při rukodělných činnostech, kondiční cvičení na židlích, reminiscenční techniky, individuální výuku práce na počítači či sledování filmů s následnou diskusí. Ve slunečných dnech se řada aktivit přesune do zahrady, kde senioři mohou také hrát kuželky či petang. V plánu jsou i společné výlety do okolí Prahy 7. V denním stacionáři je zajištěn individuální přístup ke každému uživateli a nechybí zde ani odborné sociální poradenství.

Počty seniorů trpících nějakou formou demence v Praze nejsou známy. „Často totiž není demence vůbec diagnostikována. Někteří praktičtí lékaři považují zapomínání za běžný příznak stáří a často je také zaměňována s depresí. Je však možné říci, že po dosažení věku 65 let se nebezpečí rozvinutí Alzheimerovy nemoci zdvojnásobuje každých pět let. U pětaosmdesátiletého člověka je riziko již padesátiprocentní,“ říká ředitelka Pečovatelského centra Praha 7 Mgr. Marie Hronová. Podle Světové zprávy o Alzheimerově chorobě, kterou loni v říjnu zveřejnila mezinárodní alzheimerovská asociace Alzheimer’s Disease International (ADI) se v příštích přibližně 40 letech počet závislých starších lidí závislých na pomoci jiných lidí téměř ztrojnásobí – ze 101 milionů v roce 2010 na 277 milionů v roce 2050. Téměř polovina těchto lidí přitom trpí Alzheimerovou chorobou nebo jinou formou demence. Demence se tak rychle stává nejen problémem hlavního města Prahy a České republiky, nýbrž celosvětových zdravotním problémem.

Kontaktní osoba:

Bc. Markéta Davidová
Koordinátorka/sociální pracovnice

Tel.: 220 580 295, 724 201 207
email: davidova.m@pcp7.cz

Adresa Denního stacionáře:
Tusarova 42, Praha 7 - Holešovice, 170 00



DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz