Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Tiskové zprávy NNO

Vybrat21.1.2019 - PRAHA [Hnutí DUHA]
V "uhelných" krajích prudce vzrostl zájem o topení dřevem či tepelnými čerpadly. Uhlí se propadlo. Smog - jaký aktuálně sužuje sever Moravy i Čech - má řešení

Přestože sever Moravy aktuálně sužuje znečištění mikroskopickým prachem, které místy překračuje až osminásobně hygienické limity a limity jsou překročeny i na řadě míst Ústeckého kraje, rýsuje se naděje. Lidé v Moravskoslezském a Ústeckém kraji - kde je silná tradice domácího topení uhlím - ve druhé vlně kotlíkových dotací výrazně více žádali (a získali) dotace na biomasové kotle, tepelná čerpadla a plynové kotle než ve vlně první. Zájem o kotle, v nichž se dá spalovat uhlí, naopak poklesl. Stejná změna nastala i v celostátním měřítku. Ukázala to analýza výsledků dvou vln kotlíkových dotací, kterou vypracovalo Hnutí DUHA [1]. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat17.1.2019 - [Děti Země]
Plzeňská teplárenská podruhé prohrála spor o informace

Jde o čtvrté porušení zákona, které se týká spalovny komunálních odpadů v Chotíkově Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat17.1.2019 - Praha [Česká krajina]
Maskotem Středočeského kraje se stal pratur, díky milovické rezervaci

Nového maskota Středočeského kraje představila dnes Středočeská centrála cestovního ruchu na brněnském veletrhu GO – Regiontour. Pratur Karlík by měl pomáhat do středních Čech lákat další návštěvníky. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat17.1.2019 - Praha [Zelený kruh]
Novela ministra Ťoka: Místo zrychlení staveb další komplikace a protiústavní omezení práv

Ministr dopravy Dan Ťok hodlá další novelou bránit obcím, vlastníkům ohrožených pozemků a spolkům, aby mohli upozornit na chyby úřadů. Ozvat by se podle něj mohli až po zaplacení kauce 25 tisíc plus 10 tisíc za každé připomínkované závazné stanovisko [1]. Místo zjednodušení povolování o stavbách přichází Dan Ťok s dalšími komplikacemi, aby zakryl neschopnost vlastního úřadu zavést účinná řešení. Navíc omezení práv lidí, kteří by si zaplacení nemohli dovolit, je bez debat protiústavní a nemá obdobu ani v jiných demokratických zemích v Evropě. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat16.1.2019 - Strnady [VÚLHM]
Topol šedý jako záchrana (nejen) pro lužní lesy

Topol šedý, stejně jako ostatní topoly, patří mezi dřeviny v lesním hospodářství opomíjené a jeho výskyt je stále vzácnější. Přitom představuje naději pro náhradu jasanových porostů v lužních lesích a je také vhodnou přípravnou dřevinou na kalamitních holinách po odumírajícím smrku v 2. lesním vegetačním stupni (LVS). Jeho vlastnosti, způsoby rozmnožování a pěstování studují odborníci na biologii a šlechtění lesních dřevin Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat15.1.2019 - [Děti Země]
Končí soudní spor o hodnocení vlivů obchvatu Břeclavi

Žaloby dvou spolků proti kompenzacím byly soudem zamítnuty Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat15.1.2019 - Praha [Zvonečník, z.s.]
Výzva Zvonečníku ministrovi Brabcovi - limit sirnatost

Zvonečník se s podporou odborníků, Česko proti chudobě a Zeleného kruhu obrátil na ministra životního prostředí Richarda Brabce s žádostí k jednání ve věci zavedení limitu pro sirnatost uhlí do neodsířených zdrojů a řešení dostupnosti palivového dřeva. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat14.1.2019 - ŠPINDLERŮV MLÝN [Horská služba ČR]
Varování: Zaváté značení

Horská služba Krkonoše upozorňuje turisty, běžkaře i skialpinisty, že na některých místech pohoří může být nyní zcela zaváté tyčové značení. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat10.1.2019 - PRAHA [Hnutí DUHA]
Ani třetí vlna kotlíkových dotací nestačí na výměnu všech špinavých kotlů. Další by měli zaplatit těžaři a znečišťovatelé

Hnutí DUHA vítá spuštění třetí vlny kotlíkových dotací [1] a zejména to, že již neobsahuje financování kotlů, v nichž se dá spalovat uhlí. Přínos může mít také připravovaný pilotní program, díky němuž nově na pomoc dosáhnou i některé nízkopříjmové domácnosti v rámci pilotních projektů v Moravskoslezském, Ústeckém a Karlovarském kraji. Obě změny Hnutí DUHA také prosazovalo [2]. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat10.1.2019 - JAROMĚŘ [Česká společnost ornitologická]
Přeháníme divoké koně na Josefovských loukách

První velká akce nového roku zvládnuta na jedničku. Tři exmooři z Milovic, kteří byli přivezeni loni v srpnu na mokřad Slavíkovský ptačník, aby ho spasením připravili na jaro pro bahňáky, jsme přehnali na jeden kilometr vzdálenou hlavní pastvinu na západě ptačího parku Josefovské louky. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat10.1.2019 - PRAHA [Česká společnost ornitologická]
O ptácích na krmítkách, o sčítání a taky o viru Usutu

Nástup do nového roku začal na tuzemské mediální scéně pro ornitologa docela zostra. V ČSO jsme spustili nový program sčítání ptáků na krmítkách, který se setkal s nečekaně velkým zájmem veřejnosti, ptáky na krmítkách sčítalo přes 13 tisíc lidí. Někteří zkušení ptáčkaři program kritizují pro jeho přílišnou jednoduchost, což je zřejmě dáno neznalostí kontextu. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat9.1.2019 - PRAHA [Hnutí DUHA]
Výzkumníci Akademie věd varují: Bez zásadní změny lesního zákona se naše lesy neuzdraví

Právě zveřejněné Stanovisko Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR vyzývá k přijetí nového zákona o lesích, který "by měl k lesům přistupovat nikoli jako ke zdroji hospodářského zisku (...) ale jako k součásti životního prostředí, která má (vedle funkcí hospodářských) nenahraditelné funkce ekologické, sociální, estetické a v neposlední řadě i zdravotní". Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat9.1.2019 - [Děti Země]
Děti Země byly opomenutým účastníkem povolování D11

Ministerstvo životního prostředí potvrdilo nezákonný postup krajského úřadu Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat8.1.2019 - PRAHA [Hnutí DUHA]
Do České republiky zasahuje šestnáct vlčích teritorií

Šestnáct vlčích teritorií se alespoň částečně v roce 2018 nacházelo v České republice a až na jednu výjimku všechny v pohraničních horách. Některé smečky na naše území zasahovaly jen nepatrně. V deseti případech se jednalo o smečky (tři a více jedinců), v pěti případech o vlčí pár, v jednom případě byl zmapován teritoriální vlk. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat8.1.2019 - PRAHA [Hnutí DUHA]
Ministr Richard Brabec navrhuje, aby stát pomohl chudým zbavit se uhlí. Další zásadní kroky k vyčištění špinavého vzduchu zatím chybějí

Jak změnit příspěvek na paliva pro potřebné domácnosti tak, aby již nemotivoval k nákupu hnědého uhlí [1] ale čistších paliv? Toto dílčí řešení problému zdraví škodlivého znečištění ovzduší směřující ke snížení znečištění z domácích kotlů a kamen chtějí aktuálně rozvinout ministr životního prostředí Richard Brabec s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou Na nutnost reformy sociálních dávek na energie upozornilo již dříve Hnutí DUHA v rámci komplexní strategie pro čisté vytápění [2]. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat7.1.2019 - [Děti Země]
Bude Okresní soud Plzeň-město nadále blokovat spor o Hornbach?

Za dva a půl roku soud nařídil 8 jednání, uskutečnilo se ale zatím jen jedno; zítra je další termín Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat7.1.2019 - PRAHA [Česká společnost ornitologická]
Sčítání ptáků na krmítkách se zúčastnilo přes 11 tisíc dobrovolníků

Velký zájem veřejnosti vzbudilo první celoplošné sčítání ptáků na krmítkách v Česku. Česká společnost ornitologická získá díky spolupráci tisícovek dobrovolníků důležité údaje o ptácích, kteří u nás zimují. Lidé mají čas na poslání svých pozorování do 15. ledna. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat3.1.2019 - PRAHA [Hnutí DUHA, Calla, Centrum pro dopravu a energetiku, Glopolis a Zelený kruh]
Ministerstvo průmyslu a obchodu v klimaticko-energetickém plánu ignoruje potenciál obnovitelných zdrojů, průmyslu i obcí. A paroduje veřejnou konzultaci

Nevyužitý potenciál domácích čistých obnovitelných zdrojů energie, přehnaně optimistické plány na nové jaderné reaktory a absence účinných řešení pro snižování spotřeby fosilních paliv a modernizaci energetiky. Tak lze vystihnout návrh Národního integrovaného energetického a klimatického plánu ČR (NEKP), který předložila 21. prosince ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková ostatním ministerstvům a veřejnosti [1]. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat2.1.2019 - Praha [ENVIROS, projekt guarantEE]
Projekty EPC - úspory energie se zárukou

Rozhodnout se pro využití energetických služeb a realizaci projektu metodou EPC není vždy snadné. Vyžaduje to čas a poměrně detailní technické, finanční a právní znalosti a zejména zkušenosti s přípravou EPC projektů. V čem vlastně metoda EPC spočívá a je vhodná pro každou nemovitost? Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat28.12.2018 - BRNO [NESEHNUTí]
Pátý rok v Ukrajině: za lepší vzdělávání a životní prostředí

NESEHNUTÍ již pátým rokem podporuje kampaně občanských iniciativ v odlehlých oblastech jižní Ukrajiny. Ty letošní se zaměřily na zvyšování transparentnosti a kvality školství a rovněž na ekologická témata. Celý text ::životní prostředí::
 

stránka   1 | 2 | 3 | 4 | .. | 779 | Další

Nenašli jste tiskovou zprávu? Vyhledejte jí v archívu tiskových zpráv!

ZPRÁVY Z EkoListu (www.ekolist.cz)
21. 1. 13:28 - Ekologická drogerie může být levnější i díky slevám
21. 1. 09:09 [ČTK] - Ve Zlínském kraji je smogová situace, není vyloučena regulace
21. 1. 07:30 [ČTK] - V části Moravskoslezského kraje je regulace, ve zbytku smogová situace
21. 1. 01:13 [Ekolist] - Přemýšlíte na pořízením nového úsporného spotřebiče? Ne vždy to má smysl
21. 1. 01:11 [Ochrana přírody] - Zaostřeno na mezinárodní projektovou spolupráci ve výzkumu a ochraně velkých šelem

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Zpravodajství Econnectu

EU finančně podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah odpovídá občanské sdružení Econnect.

Tipy Econnectu pro oblast ŽP:

EkoLink: Katalog odkazů o životním prostředí (součást katalogu Kormidlo.cz)
Zelená seznamka s ekologickými organizacemi na
KOMU? KAM? PROČ?: Adresář NNO působících v oblasti životního prostředí
Zelený kruh: Servisní organizace pro NNO působící v ŽP a jejich Platformu.
Ekolist - deník o životním prostředí
EnviWeb - Server o životním prostředí
EcoMonitor: Databáze článků o ŽP
Hra o Zemi: Chcete něco udělat pro ŽP a nevíte jak? Víte, jaká je vaše Ekologická stopa?

Diskuse o životním prostředí a regionálním rozvoji

- E-mailové konference (pro další informace a přihlášení piště správci):
na serveru Zdravá města: Životní prostředí & Ekologie, Udržitelný rozvoj, Místní Agenda 21, Doprava, Energie, Zemědělství, EIA,...
Ekodům - diskusní konference
Regionální rozvoj - spravuje Econnect
Evropská unie a životní prostředí - spravuje Zelený kruh
Rozvojová a humanitární pomoc - spravuje Econnect

- Názory a komentáře:
Fórum EkoListu

vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz