Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Tiskové zprávy NNO

Vybrat26.5.2017 - PRAHA [Hnutí DUHA, Frank Bold, NESEHNUTÍ, Česká společnost ornitologická, Hnutí Brontosaurus a Zelený kruh]
Mýty o novele stavebního zákona po česku. Jaké informace (ne)dostávají politici a veřejnost o povolování staveb a dalších průmyslových činností při aktuálním rozhodování Senátu o právu občanů chránit své okolí

Projednávání vládní novely stavebního zákona a souvisejících zákonů doprovází řada mediálně citovaných mýtů, které podstatně zkreslují veřejnou debatu. Zásadní mýtus vznikl např. tím, že ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) i někteří poslanci v rozporu s realitou tvrdí, že práva občanů krácena nejsou, což není pravda (níže bod 4). Předkládáme vám vysvětlení těchto mýtů. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat26.5.2017 - Pardubice [Nová Akropolis]
Úklid břehu Labe v Pardubicích

Nová Akropolis a skupina pro aktivní ekologii GEA vás zvou na ekologickou akci, která probíhá v rámci mezinárodní kampaně „Ukliďme svět, ukliďme Česko!“. Akce probíhá ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody a Službami města Pardubic – Odpady a.s. Čas a místo setkání: Pátek, 26. května 2017 od 15 h u mostu Kapitána Bartoše, Pardubice (GPS: 50.039162, 15.753092). Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat25.5.2017 - Praha 1 [Česká společnost pro ochranu netopýrů]
Návštěvníci zámku v Jevišovicích mohou sledovat netopýry v přímém přenosu

Jedinečnou příležitost seznámit se blíže s životem netopýrů mají nyní dospělí i děti na zámku v jihomoravských Jevišovicích. Díky nově spuštěnému kamerovému přenosu mohou pozorovat, co se právě odehrává v letní kolonii netopýrů velkých, kteří sídlí ve zdejších půdních prostorách. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat25.5.2017 - Kutná Hora [Česká krajina]
Česká krajina se v sobotu zúčastní Sousedského jarmarku, návštěvníci mohou organizaci podpořit

Čtvrtého setkání neziskových organizací Sousedský jarmark se v sobotu od 13 do 18 hodin v zahradách GASK za Jezuitskou kolejí v Kutné Hoře, v těsném sousedství chrámu sv. Barbory, zúčastní také společnost Česká krajina. Ta představí svoji činnost zaměřenou na ochranu a návrat velkých kopytníků do české přírody. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat24.5.2017 - PRAHA [Hnutí DUHA]
Dnes je evropský den národních parků. Nový zákon pro naše NP bude platit od 1. června

Dnešní den slaví Evropa jako den národních parků. Prvních devět národních parků na starém kontinentu vzniklo totiž ve Švédsku schválením zákona o ochraně přírody právě 24. května 1909. Dnes je v Evropě již přes 380 národních parků a stále jsou vyhlašovány další [1]. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat24.5.2017 - Horní Jiřetín [Greenpeace ČR]
Horní Jiřetín se zbavuje uhlí. První na řadě je škola - i díky netradiční sbírce

Žáci ze základní školy v severočeském Horním Jiřetíně dnes měli netradiční výuku. Učili se o nových technologiích a obnovitelných zdrojích energie, navíc si mohli pochutnat na zmrzlině mražené mobilním solárním systémem, vyrobit peněženku z nápojového kartonu či náušnice z pivních zátek, nebo nasadit brýle s virtuální realitou a podívat se na chvíli do Arktidy. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat23.5.2017 - PRAHA [Hnutí DUHA]
Malíř strávil stovky hodin v české divočině, obrazy teď pomohou jejímu rozvoji

Po celých dvanáct měsíců měnil herní grafik Petr Mores svůj pracovní počítač za pastely, barevný papír a malířský stojan. Za každého počasí vyrážel do terénu poznávat místa, která se mohou stát novými ostrovy české divočiny. Při tom je kreslil a nyní část svých obrazů věnoval do on-line aukce. Lidé si mohou vybírat a obrazy dražit až do příštího pondělí, tedy do 29. května, na adrese www.hnutiduha.cz/aukce. Vyvolávací ceny začínají od 1 500,- korun. Autor tak chce díky obrazům sdílet svůj osobní prožitek divoké přírody u nás a podpořit její rozvoj. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat23.5.2017 - PRAHA/PODGORICA [Hnutí DUHA a CEE Bankwatch Network]
Uhelné dobrodružství ČEZu v Černé Hoře míří k soudu. Projekt nové elektrárny Pljevlja nesplňuje povolovací procesy a evropské limity

Projekt hnědouhelné elektrárny Pljevlja, kterou hodlá v Černé Hoře stavět společnost Škoda Praha ze Skupiny ČEZ, čelí žalobě kvůli chybnému posouzení dopadů na životní prostředí. Černohorská organizace Green Home napadla skutečnost, že kladné stanovisko úřadů neobsahuje předepsané zdůvodnění a přehled opatření k minimalizaci dopadů na životní prostředí během výstavby a provozu. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat22.5.2017 - BRATISLAVA [WWF Slovensko]
UNESCO vyjádřilo znepokojení nad ohrožením Karpatských bukových pralesů

Karpatské bukové pralesy a staré bukové lesy Nemecka sú ohrozené a UNESCO je znepokojené kvôli nedostatočnej ochrane, ťažbe dreva a ďalším hrozbám v slovenskej časti tejto lokality Svetového dedičstva UNESCO. Pri príležitosti Medzinárodného dňa biodiverzity vyzýva WWF vládu Slovenskej republiky, aby prijala potrebné kroky vedúce k ochrane lokality UNESCO. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat19.5.2017 - [Děti Země]
Krajina na Ústecku před obřími halami zatím ochráněna

Spolky přesvědčily úřady, že biotop vzácného střevlíka je nutné zachovat. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat19.5.2017 - PRAHA [Hnutí DUHA]
ČR odmítá, aby Evropská unie snížila množství odpadů a podporovala opakované používání výrobků. Nový odpadový zákon musí vycházet z evropského balíčku pro oběhové hospodářství

Ambiciózní balíček pro oběhové hospodářství přijatý Evropskou komisí [1] mění odpadové směrnice tak, aby posunuly Evropu k oběhovému hospodářství. Evropský parlament v březnu navrhl cíle balíčku ještě zpřísnit [2]. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat19.5.2017 - Plzeň [Svoboda zvířat]
13 měst a obcí se přidalo k akci Česko kožešiny nenosí

Organizace na ochranu zvířat Svoboda zvířat uspořádala ve čtvrtek 18. května celorepublikovou akci Česko kožešiny nenosí. Cílem setkání bylo upozornit zákonodárce na to, že česká společnost kožešiny nenosí a je pro zákaz chovu tzv. kožešinových zvířat. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat19.5.2017 - Praha [T-Power]
Češi překonali Teslu se svými solárními taškami

Češi nabízejí nejvýkonější solární tašky na světě. Svými parametry, zkouškami a atesty jsou nejvýkonnější na světě. Jsou jediní. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat18.5.2017 - PRAHA [Hnutí DUHA a Greenpeace ČR]
Dozorčí rada ČEZ právě odmítla prodej uhelné elektrárny Počerady Pavlu Tykačovi. Daniel Beneš neuspěl proti občanům s pokusem prosadit pro stát nevýhodný obchod. ČEZ by měl pokračovat v zavírání uhelných elektráren

Danielu Benešovi, generálnímu řediteli ČEZu, ani napodruhé nevyšel pokus protlačit na dozorčí radě ČEZ prodej uhelné elektrárny ČEZ Počerady kontroverznímu finančníkovi a uhlobaronovi Pavlu Tykačovi. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat18.5.2017 - PRAHA [Hnutí DUHA a Greenpeace ČR]
BIS naznačuje, že vedení ČEZu ovládá dozorčí radu a stát jako většinový vlastník ztrácí kontrolu. Ustojí dnes dozorčí rada vedená akademikem Václavem Pačesem tlak na nevýhodný prodej Elektrárny Počerady - anebo potvrdí zjištění BIS?

Poslední zveřejněná výroční zpráva Bezpečnostní informační služby ČR říká: "Zejména v energetice je řada případů, kdy management společnosti de facto ovládá dozorčí radu. Ta přestává plnit svoji základní roli, a stát jako akcionář tak ztrácí v obdobích mezi valnými hromadami zásadní nástroj kontroly. Jeho zástupci tedy selhávají hlavně v tom, že nedostatečně prosazují zájmy státu." [1] Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat18.5.2017 - Strnady [Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.]
Rozbor půd a jehličí v Krušných horách prokázal účinnost vápnění

Výsledky vápnění lesů, dlouhodobě poškozovaných imisemi, zkoumá řada českých i zahraničních vědců, včetně odborníků z VÚLHM, v. v. i. Letos byla publikována studie autorů z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, která shrnuje poznatky výzkumu vlastností půdy a jehličí po deseti letech od vápnění. Výsledky zveřejnil VÚLHM ve Zprávách lesnického výzkumu. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat17.5.2017 - PRAHA [Hnutí DUHA, Frank Bold, NESEHNUTÍ, Česká společnost ornitologická, Hnutí Brontosaurus a Zelený kruh]
Senátní výbory odmítají rušení občanských práv. Připravují návrh na vrácení práv chránit své prostředí do stavební novely. Celý Senát bude rozhodovat za 2 - 3 týdny

Ústavně-právní výbor Senátu dnes odmítl novelu stavebního zákona. Porušuje totiž Ústavou zaručená občanská práva. Senátní výbor pro územní rozvoj a životní prostředí jednání o novele přerušil a připravuje pozměňovací návrhy, které by do zákona opět vrátily práva občanů připomínkovat prostřednictvím svých spolků stavby v okolí. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat17.5.2017 - Plzeň [Svoboda zvířat]
Česko kožešiny nenosí

Organizace na ochranu zvířat, Svoboda zvířat, pořádá ve čtvrtek 18. května celorepublikovou akci Česko kožešiny nenosí. Účast prozatím potvrdilo na facebooku k dvěma stům lidí. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat17.5.2017 - PRAHA [Hnutí DUHA a Greenpeace ČR]
Zítra opět zkusí Pavel Tykač a Daniel Beneš prosadit pro občany a stát nevýhodný prodej Elektrárny Počerady. Uhájí členové dozorčí rady ČEZ zájmy lidí a státu?

Zítřejší dozorčí rada ČEZ bude opět jednat o strategickém prodeji uhelné elektrárny Počerady. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš se nejspíše znovu pokusí prosadit prodej ve prospěch kontroverzního podnikatele Pavla Tykače [více o jeho kontroverzním podnikatelském profilu v poznámce 1]. A to přesto, že Pavel Tykač deklaroval, že bude o obchodu jednat jen do konce dubna a vyhrožoval tak státní firmě odchodem od jednacího stolu. Stále trvá, že prodej elektrárny je ekonomicky nevýhodný pro stát i ostatní akcionáře a navíc jde proti Státní energetické koncepci ČR, Politice ochrany klimatu v ČR i globální Pařížské klimatické dohodě. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat16.5.2017 - PRAHA [Hnutí DUHA, Frank Bold, NESEHNUTÍ, Česká společnost ornitologická, Hnutí Brontosaurus a Zelený kruh]
Tisíce lidí a desítky spolků z celé ČR žádají senátory: Vraťte lidem práva chránit své okolí! Novelu stavebního zákona, jež omezuje občanská práva, projedná zítra klíčový senátní výbor

Již více než 5 500 lidí a přes 50 spolků napříč Českou republikou vyzvalo senátory a senátorky, aby změnili novelu stavebního zákona. Ta v současné (poslanecké) podobě zbavuje občany po 25 letech možnosti, jak hájit kvalitu svého prostředí. Lidé by totiž ztratili dosavadní možnost připomínkovat prostřednictvím spolků stavby, průmyslové provozy, průzkum a těžbu surovin a další zásahy do přírody, krajiny a životního prostředí v okolí. Zítra novelu projedná garanční senátní výbor pro územní rozvoj a životní prostředí, 31. května pak plénum Senátu. Celý text ::životní prostředí::
 

stránka   1 | 2 | 3 | 4 | .. | 739 | Další

Nenašli jste tiskovou zprávu? Vyhledejte jí v archívu tiskových zpráv!

ZPRÁVY Z EkoListu (www.ekolist.cz)
28. 5. 03:31 [Ekolist] - V úterý začne třetí ročník Evropského týdne udržitelného rozvoje
27. 5. 04:56 [ČTK] - MŽP bude chtít navýšení provozních výdajů o 200 milionů korun
27. 5. 01:09 [ČTK] - Ve Frýdku-Místku se otevřelo arboretum
26. 5. 14:47 [ČTK] - MŽP: Posudek EIA na rozšíření Vodochod je platný, ale bude ověřen
26. 5. 14:31 [Pokerstars.cz] - Nejlepší způsoby jak snížit množství odpadu v domácnosti

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Zpravodajství Econnectu

EU finančně podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah odpovídá občanské sdružení Econnect.

Tipy Econnectu pro oblast ŽP:

EkoLink: Katalog odkazů o životním prostředí (součást katalogu Kormidlo.cz)
Zelená seznamka s ekologickými organizacemi na
KOMU? KAM? PROČ?: Adresář NNO působících v oblasti životního prostředí
Zelený kruh: Servisní organizace pro NNO působící v ŽP a jejich Platformu.
Ekolist - deník o životním prostředí
EnviWeb - Server o životním prostředí
EcoMonitor: Databáze článků o ŽP
Hra o Zemi: Chcete něco udělat pro ŽP a nevíte jak? Víte, jaká je vaše Ekologická stopa?

Diskuse o životním prostředí a regionálním rozvoji

- E-mailové konference (pro další informace a přihlášení piště správci):
na serveru Zdravá města: Životní prostředí & Ekologie, Udržitelný rozvoj, Místní Agenda 21, Doprava, Energie, Zemědělství, EIA,...
Ekodům - diskusní konference
Regionální rozvoj - spravuje Econnect
Evropská unie a životní prostředí - spravuje Zelený kruh
Rozvojová a humanitární pomoc - spravuje Econnect

- Názory a komentáře:
Fórum EkoListu

vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz