Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Tiskové zprávy NNO

Vybrat17.2.2017 - PRAHA [Hnutí DUHA, Česká společnost ornitologická, BirdLife Europe and Central Asia, Nadace pro divokou přírodu Aevis]
Ochránci přírody evropských zemí se zastali českých národních parků

Mezinárodní organizace pro ochranu ptáků BirdLife Europe and Central Asia i všechny významné nevládní organizace zabývající se ochranu přírody ze sousedního Slovenska poslaly zdvořilý apel našim poslancům, aby nedopustili ohrožení českých národních parků změnami v novele zákona o ochraně přírody, které v lednu navrhl Senát [1]. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat15.2.2017 - BRUSEL [Hnutí DUHA, Centrum pro dopravu a energetiku, Glopolis]
Europoslanci udělali váhavý krůček ke spravedlivějšímu zpoplatnění skleníkových plynů. To by omezilo i smog

Evropský parlament dnes schválil návrh na několik změn v pravidlech obchodování s emisními povolenkami v Evropské unii. Pokud budou změny schváleny i členskými státy, směřují ke snížení počtu přebytečných povolenek na vypouštění emisí skleníkových plynů a tím k alespoň mírnému růstu jejich ceny na trhu [1]. Změny by podpořily odklon evropské ekonomiky od fosilních paliv, jež jsou systémovou příčinou smogu, který tento rok nebývale sužuje Česko a mnoho dalších států EU. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat15.2.2017 - Strnady [Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.]
Mapy ohrožení smrkových porostů suchem pomohou rozpoznat rizikové oblasti

Jako rámcový podklad pro poskytování podpory pro obnovu porostů kalamitně poškozených suchem slouží mapy, které zpracovali experti z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i. Mapy ohrožení smrkových porostů vznikly na základě podkladů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Každým rokem budou aktualizovány. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat14.2.2017 - PRAHA [Hnutí DUHA]
Skoro polovina obyvatel podporuje stavbu obecních větrných elektráren. Jen třetina je proti. Výsledky nového průzkumu veřejného mínění

Skoro polovina obyvatel podporuje stavbu větrných elektráren, do kterých dostanou místní obce možnost se zapojit, ukázal čerstvý výzkum veřejného mínění [1] [2]. Jen zhruba třetina lidí se zapojením obcí do takových projektů nesouhlasí. Třetina obyvatel si navíc myslí, že možnost zapojit se do takových projektů by měli - vedle obcí - dostat i občané žijící v okolí plánovaných větrných elektráren. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat13.2.2017 - PRAHA [Českobratrská církev evangelická]
Reakce na změny v návrhu zákona o ochraně přírody a krajiny

Návrh zákona o ochraně přírody a krajiny podle změn, které navrhli v lednu senátoři, povede k vyprázdnění pojmu „národní park“, varuje poradní odbor Českobratrské církve evangelické pro otázky životního prostředí. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat13.2.2017 - České Budějovice [Energy Centre České Budějovice]
Veletrh úspor energie (Energiesparmesse) – tři veletrhy v jednom

Ve stejný čas, na stejném místě a s jednou vstupenkou můžete navštívit tři veletrhy současně: největší rakouský stavební veletrh, veletrh koupelen a sanity a veletrh vytápění a energie, pokud přijedete do hornorakouského Welsu, kde se ve dnech 1. – 5. března koná Veletrh úspor energie. V letošním roce se brány Energiesparmesse, kterými každoročně projde kolem sta tisíc návštěvníků, otevřou již po dvaatřicáté. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat13.2.2017 - PRAHA [Vědci pro Šumavu]
Vědci vyzývají poslance, aby odmítli neprofesionalitu Senátu a podpořili vlastní verzi novely zákona o ochraně přírody a krajiny

Stovky českých vědeckých pracovníků, 180 čelních představitelů vysokých škol, profesorů či docentů, 14 vysokých škol, vědeckých ústavů a odborných společností, i 4 bývalí ministři životního prostředí se sjednotili k podpoře výzvy adresované poslancům. Cílem je odmítnutí senátního pozměňovacího návrhu novely zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny. Senátní návrh podle vědců zcela obrací smysl novely, ochranu přírody vážně ohrožuje a vrací v této oblasti Českou republiku o několik desetiletí zpět. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat13.2.2017 - Praha [Ekomum]
V Horních Počernicích běží ekologické programy pro školy

Ekomum pořádá ekologicko-výchovný program pro mateřské a základní školy, kde děti poznávají své nejbližší okolí a učí se ho chránit. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat10.2.2017 - PRAHA [Hnutí DUHA]
Přehlídka jaderných nápadníků končí bez okouzlení

Výsledky končící série schůzek české delegace vedené jaderným zmocněncem Jánem Štullerem s potenciálními dodavateli nových jaderných bloků neznáme. Při pohledu na vizitky zájemců lze ovšem soudit, že nadšení české strany nevyvolali. Západní firmy, které se dostaly na pokraj bankrotu, konsorcium s nevyzkoušeným projektem a neprůhlední zástupci východních mocností. Všichni uchazeči stojí za podrobnější pohled. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat10.2.2017 - PRAHA [Česká krajina]
První letošní hříbata divokých koní přišla na svět na sněhu

I když jsou noční teploty ještě pod nulou a step pokrývá sníh, připomnělo se v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice jaro, do jehož příchodu chybí ještě více než měsíc. Na pastvině v blízkosti Benátek nad Jizerou se v minulých dnech narodila první dvě hříbata. Přestože přišla na svět uprostřed sněhových plání, daří se jim v prvních dnech dobře. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat9.2.2017 - PRAHA [Hnutí DUHA]
Vítr se loni stal druhým nejrozšířenějším zdrojem elektřiny v EU. V Česku ale od roku 2014 nevyrostla jediná větrná elektrárna. Právě vyšla výroční evropská statistika větrné energie

Celých 12 490 megawattů nově instalovaného výkonu větrných elektráren přibylo loni v EU [1]. Celkovou instalovanou kapacitou tak větrné elektrárny předběhly i uhlí a staly se druhým nejrozšířenějším zdrojem elektřiny v EU (po plynu). V Česku se přitom už od roku 2014 nepostavila ani jediná větrná turbína. Tento sektor energetiky totiž v roce 2013 přišel o podporu. Hnutí DUHA a asociace obnovitelné energetiky navrhují její obnovení. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat8.2.2017 - ČESKÉ BUDĚJOVICE [Akademie věd ČR]
Lední medvědi jsou v ohrožení kvůli toxickým látkám narušujícím hormonální rovnováhu

Populace jedné z největších suchozemských šelem může podle některých předpovědí vědců v budoucnu rapidně klesnout. Důvodem se může stát nejen nedostatek arktického ledu ustupujícího vlivem oteplování planety, ale také některé toxické látky vyprodukované člověkem. Například polychlorované bifenyly, chemikálie, které přetrvávají v prostředí po desetiletí, poškozují hormonální rovnováhu organismů, a mohou tak snižovat plodnost. Vlivu těchto jedovatých kontaminantů na reprodukci ledních medvědů v Grónsku a na Špicberkách se věnuje studie, jejíž hlavní autorkou je Viola Pavlová z Hydrobiologického ústavu Biologického centra AV ČR a jež byla publikována v odborném časopise Proceedings of the Royal Society B. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat7.2.2017 - Brno [Ekosmák o.s.]
Již za 2 měsíce proběhne velký jarní úklid. Přidejte se!

Do vypuknutí dobrovolnické akce Ukliďme svět, ukliďme Česko 2017 zbývají přesně dva měsíce. Po loňském rekordním ročníku je letošním cílem překonání hranice 100 000 zapojených dobrovolníků. Své úklidy mohou zájemci o uklízení přihlašovat již nyní na webu projektu www.UklidmeCesko.cz. Není na co čekat, vzkazují organizátoři akce. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat7.2.2017 - PRAHA [Hnutí DUHA]
Evropská komise: Česko musí zvýšit recyklaci a řešit smog

Evropská komise zveřejnila zprávy hodnotící ekologickou legislativu v jednotlivých členských zemích [1]. Chválí Česko za dobře fungující systém zpětného odběru obalů (Eko-kom), za velmi aktivní mezinárodní spolupráci v ochraně biologických druhů (CITES) a dobře fungující monitorování přírodních stanovišť a druhů rostlin a živočichů. Naopak velké rezervy máme zejména v recyklaci a ochraně před znečištěním ovzduší. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat3.2.2017 - PRAHA [Komora OZE]
Bez obnovitelných zdrojů se smogu nezbavíme

Komora obnovitelných zdrojů energie navrhuje intenzivní zaměření vlády na co nejrychlejší zvyšování podílu obnovitelných zdrojů energie. "Každá kilowatthodina získaná z obnovitelných zdrojů nám pomáhá zlepšovat zdraví, protože ušetří emise z fosilních paliv, které vznikají např. pálením uhlí v domácích topeništích nebo v uhelných elektrárnách.", uvedl Štěpán Chalupa. Poslední týdny ukazují, jak jsme na tom v ČR špatně s kvalitou ovzduší. Kritické smogové situace posledních dní jen upozorňují na problém, který tu máme každý den, fosilní zdroje nám znečišťují vzduch, který neustále dýcháme a tím samozřejmě zhoršují naše zdraví. V kritických obdobích, jako nyní dokonce omezují naše aktivity, ať už je to přímo doporučení omezení pohybu osob, dopravy či podnikatelských aktivit vč. pohybu zboží nebo výrobních procesů. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat3.2.2017 - PRAHA [Hnutí DUHA]
Smog, národní parky a recyklace odpadů. Hnutí DUHA upozorňuje na akutní výzvy ministra Brabce

Ministr životního prostředí Richard Brabec dnes zveřejní svoje priority na zbytek svého působení ve funkci. Hnutí DUHA upozorňuje na akutní výzvy, které před ministrem stojí. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat1.2.2017 - [Děti Země]
Dálnice D8 jako riziko korupce získala česko-německou cenu

Saská televizní stanice MDR vyhrála za reportáž „Miliardy pro dálnici v hrobě“ Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat1.2.2017 - PRAHA [Lestari]
Certifikace stravovacích zařízení bez palmového oleje

Nejen výrobci cukrovinek a potravin, ale také provozovatelé restaurací a stravovacích zařízení se nově odklánějí od používání palmového oleje. Palma olejná, ze které se palmový olej a tuk získávají, je hlavním původcem odlesňování a patří mezi největší ekologická rizika současnosti. Například Indonésie se díky masivní produkci palmového oleje (35 milionů tun, 53.4 % světové produkce) a spojenými negativními efekty stala 3. největším producentem CO2 na světě (USDA, srpen 2016) Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat1.2.2017 - PRAHA [Hnutí DUHA]
Česko se dostalo na 3. místo v Evropě ve výrobě uhelné elektřiny. V době smogu nám to přitěžuje

Česká republika obsadila třetí příčku v nelichotivém žebříčku největších výrobců elektřiny z uhlí v Evropě [1], a to v absolutním měřítku. Spočetl to think-tank Sandbag, který se dlouhodobě zaměřuje na energetiku a monitoring emisního obchodování. Řada států, které nás dříve předstihovaly (nejvýrazněji Británie, která má tzv. antifosilní zákon) totiž utlumuje škodlivé a plýtvavé elektrárny. Více než my vyrábí jen Polsko a Německo. Druhá jmenovaná země však plánuje rychlý a dramatický útlum také - stejně jako dalších 5 zemí skupiny G7 [2]. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat31.1.2017 - Strnady [VÚLHM]
Hospodaření v lesních školkách na přirozenějších základech

Majitelé lesních školek mají možnost čerpat nové poznatky o hospodaření a hnojení půd na svých pozemcích z nové metodiky pro praxi. Ucelený souhrn doporučených postupů je určený především pro podmínky lesních školek založených na písčitých sedimentech. Doporučené metody při monitoringu vybraných ukazatelů půdní úrodnosti mohou nacházet širší uplatnění ve školkařských provozech v rámci celé České republiky. Celý text ::životní prostředí::
 

stránka   1 | 2 | 3 | 4 | .. | 730 | Další

Nenašli jste tiskovou zprávu? Vyhledejte jí v archívu tiskových zpráv!

ZPRÁVY Z EkoListu (www.ekolist.cz)
18. 2. 01:40 [ČTK] - Čeští ochránci přírody na Filipínách nafilmovali vzácnou velemyš a vůbec poprvé i srstína
17. 2. 16:22 [ČTK] - Čeští odborníci se podíleli na zmapování životního cyklu kukačky
17. 2. 14:05 [ČTK] - Ochránci přírody varují před senátní verzí zákona o ochraně přírody
17. 2. 13:00 [ČTK] - Tři muži z Brna na internetu prodávali chráněné brouky a motýly
17. 2. 11:40 [ČTK] - Stát má pro obce v národních parcích připraveno 50 milionů Kč

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Zpravodajství Econnectu

EU finančně podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah odpovídá občanské sdružení Econnect.

Tipy Econnectu pro oblast ŽP:

EkoLink: Katalog odkazů o životním prostředí (součást katalogu Kormidlo.cz)
Zelená seznamka s ekologickými organizacemi na
KOMU? KAM? PROČ?: Adresář NNO působících v oblasti životního prostředí
Zelený kruh: Servisní organizace pro NNO působící v ŽP a jejich Platformu.
Ekolist - deník o životním prostředí
EnviWeb - Server o životním prostředí
EcoMonitor: Databáze článků o ŽP
Hra o Zemi: Chcete něco udělat pro ŽP a nevíte jak? Víte, jaká je vaše Ekologická stopa?

Diskuse o životním prostředí a regionálním rozvoji

- E-mailové konference (pro další informace a přihlášení piště správci):
na serveru Zdravá města: Životní prostředí & Ekologie, Udržitelný rozvoj, Místní Agenda 21, Doprava, Energie, Zemědělství, EIA,...
Ekodům - diskusní konference
Regionální rozvoj - spravuje Econnect
Evropská unie a životní prostředí - spravuje Zelený kruh
Rozvojová a humanitární pomoc - spravuje Econnect

- Názory a komentáře:
Fórum EkoListu

vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz