Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Tiskové zprávy NNO

Vybrat7.6.2023 - PRAHA [Charita ČR]
Charita je připravena pomoci lidem, kteří přišli o domov kvůli protržení přehrady Nová Kachovka na Ukrajině

V úterý 6. června došlo k ničivému výbuchu na Kachovské přehradě v Chersonské oblasti na Ukrajině. Výbuch zničil vodní nádrž a způsobil záplavy, které zasáhly města a vesnice na březích Dněpru a prohloubily už tak katastrofickou humanitární krizi na Ukrajině. Lidem, kteří utečou do bezpečí na západ Ukrajiny, jsme připraveni pomoci. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat7.6.2023 - PRAHA [Diakonie ČCE]
Diakonie ČCE: Pomožme Chersonu

Desítky tisíc lidí na Ukrajině byly vyhnány ze svých domovů po explozi Kachovské přehrady. Voda ohrožuje kolem 80 obcí a měst po toku řeky Dněpr včetně Chersonu s téměř třemi sty tisíci obyvateli. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat7.6.2023 - [Děti Země]
Deset let od poškození rozestavěné dálnice D8 a funkční tratě

Děti Země: Za hlavní viníky sesuvu považujeme úřady a Ředitelství silnic a dálnic ČR Celý text ::životní prostředí::
 
 

Vybrat6.6.2023 - PRAHA [Člověk v tísni]
Reagujeme na protržení Kachovské přehrady v Chersonské oblasti

V noci na 6. června 2023 byla protržena Kachovská přehrada v Chersonské oblasti v Ukrajině. Chystáme pomoc v koordinaci s místními úřady. Celý text ::životní prostředí::
 
 

Vybrat6.6.2023 - BRNO [FSC ČR]
Členové FSC ČR schválili nový český standard FSC

Na půdě Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně proběhla ve čtvrtek 1.6. již šestnáctá valná hromada organizace FSC ČR. Hlavními body jejího programu bylo zvolení nové výkonné rady a také finální schválení nového Českého standardu FSC pro hospodaření v lesích. Oba ty body byly úspěšně naplněny. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat6.6.2023 - PRAHA [Hnutí DUHA]
Aktualizace Národního plánu obnovy: Příležitost pro skutečné reformy nesmí vláda promarnit

Aktualizace Národního plánu obnovy (NPO), kterou česká vláda a ministerstva intenzivně připravují poslední půlrok, míří na na jednání vlády ve středu 7. 6. Jedná se o robustní balík opatření a investic v objemu přibližně shodném s prvním schváleným NPO, tedy kolem 208 miliard Kč [1]. Záměrem vlády je pro 33,4 mld. Kč využít evropské granty zejména v kapitole RePowerEU směřující k řešení energetické krize spojené s válkou na Ukrajině. Nově ale bude Česko také čerpat 174 mld. Kč z půjčky poskytované Evropskou unií. Součástí projednávaného plánu je také množství změn ve stávajícím Plánu, které budou ztvrzeny v nově podepsané smlouvě. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat6.6.2023 - Brno [Lukáš Pololáník]
Produkce biometanu roste. V Česku loni pokryl třetinu spotřeby CNG v dopravě

Dostatek zemního plynu se po výpadku dodávek z Ruska daří zajistit částečně též prudkým rozvojem výroby biometanu. Jeho produkce se podle sdružení CZ Biom v roce 2022 celosvětově zvýšila o 16 % na rekordních téměř 7 miliard m3. Je to zásluha především Evropské unie a USA, které dohromady představují 90 % světové produkce biometanu. V Česku se loni biometan podílel na celkové spotřebě zemního plynu v dopravě dle Českého plynárenského svazu z více než třetiny. Celý text ::životní prostředí::
 
 

Vybrat6.6.2023 - Praha [Primagas]
Cenu LPG lze nově fixovat na 2 roky. V létě je kapalný propan o desetinu levnější než během topné sezóny

Stejně jako u tuhých paliv je v případě propanového vytápění možné ušetřit nákupem zásoby paliva mimo topnou sezónu. Dle informací společnosti Primagas takto zákazník mohl v uplynulých letech ušetřit průměrně asi 12 % nákladů na vytápění. Při započtení dopravy i DPH nyní vychází čistý propan na 2,45 Kč/kWh a nově je možné si aktuální cenu zafixovat. Zákazník přitom nemusí platit jednorázově za celou dodávku LPG, ale zálohově. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat5.6.2023 - PRAHA [Klimatická koalice]
Česko má nyní možnost pomoci omezit deforestaci ve světě, Týden pro klima 2023 proto začíná smutečním pochodem pařezů

Týden pro klima 2023 dnes začíná happeningem s názvem Requiem za oběti odlesňování. Cílem smutečního průvodu pařezů s očima je Ministerstvo zemědělství (MZe). Právě to má totiž v Česku zajistit implementaci přelomového právního předpisu, který 19. dubna 2023 přijal Evropský parlament. Nařízení EU má významně přispět k omezení odlesňování ve světě. Účinnost opatření v praxi ale závisí na kvalitě implementace v jednotlivých členských státech. Smuteční průvod proto dnes Ministerstvo zemědělství upozornil na to, že občanská společnost bude implementaci nařízení v Česku sledovat. Zástupcům ministerstva jsme předali seznam konkrétních požadavků, jak k implementaci přistoupit. Převzal je ředitel sekce lesního hospodářství Patrik Mlynář. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat5.6.2023 - NETOLICE [Česká společnost ornitologická]
Připravujeme pátý ptačí park – legendární Zbudovská blata

Po dlouhém a pečlivém hledání vhodné lokality pro pátý ptačí park přicházíme společně s Jihočeským ornitologickým klubem – pobočkou ČSO, s finálním výběrem, který věříme, že leckterého milovníka ptáků opravdu potěší. Volba totiž padla na jihočeská Zbudovská blata, jedny z nejrozsáhlejších luk v celém Česku, místo, které před rozsáhlou meliorací bývalo skutečným rájem lučních a mokřadních ptáků. Ačkoli bylo území ve druhé polovině 20. let důkladně odvodněno, dodnes zůstává zajímavou lokalitou s velkým ornitologickým potenciálem. A především je to poslední hnízdiště vzácného břehouše černoocasého, který se zde stále ještě pokouší hnízdit, i když poslední dobou jsou jeho hnízdění neúspěšná. V každém případě není náhodou, že právě Zbudovská blata byla členy ČSO nejčastěji zmiňována jako tip na další ptačí park. A právě nyní máme šanci vykoupit první pozemky v této legendární lokalitě. Celý text ::životní prostředí::
 
 

Vybrat3.6.2023 - [Děti Země]
Komentář Miroslava Patrika Končíme s pořádáním ankety Ropák. Proč?

Článek předsedy Dětí Země Miroslava Patrika o konkrétních důvodech nepořádání 31. ročníku ankety Ropák, který vyšel na stránce Ekolist.cz (03.06.2023). Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat2.6.2023 - PRAHA [Hnutí DUHA]
Nová Zelená úsporám je konečně i pro ohrožené domácnosti v bytech. Nepokryje ale nejpotřebnější skupiny

Ministerstvo životního prostředí dnes zveřejnilo podmínky dalšího kola programu Nová zelená úsporám [1]. Po vzoru dřívějšího programu Light, určeného ohroženým domácnostem v rodinných domech, připravilo bonus až 150 000 Kč pro majitele bytů, kteří si nemohou dovolit investice do oprav. Bonus čeká na důchodce, řadu potřebných domácností ale nepokryje. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat2.6.2023 - PRAHA [Klimatická koalice]
Známí herci podpoří letošní Týden pro klima 2023 svými hlasy, klipy představí tisková konference

Simona Babčáková, Petr Čtvrtníček, Bořek Slezáček, Vladimír Javorský, Petra Horváthová, Jiří Vyorálek a Daniel Tůma podpořili letošní Týden pro klima nejen jako myšlenku, ale i svými hereckými hlasy. Propůjčili totiž své hlasy sedmi přírodním entitám, které k divákům Týdne pro klima promluví během letošního ročníku z krátkých spotů. Petra Čtvrtníčka tak diváci uslyší v netradiční roli unaveného uhlí, Simonu Babčákovou zase v roli orangutaní matky. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat2.6.2023 - PRAHA [OSN Česká republika]
Jízdní kolo a SDGs: Čím vyšší je podíl pěší, cyklistické a veřejné dopravy, tím udržitelnější je dopravní systém

Ve světle Světového dne jízdního kola (3. června), který vyhlásila Organizace spojených národů v roce 2018, přinášíme stručný přehled souvislostí cyklodopravy s plněním globálních Cílů udržitelného rozvoje (SDGs). Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat2.6.2023 - Brno [Ukliďme Česko z.s.]
Slavíme 50. výročí Světového dne životního prostředí

5. červen jako Světový den životního prostředí ustanovilo v roce 1972 Valné shromáždění Organizace spojených národů. Z pohledu ochrany a obnovy životního prostředí je tento svátek považován za jednu z nejdůležitějších událostí v roce. Smyslem akce je rozšířit obecné povědomí o ekologických otázkách a upřít pozornost světové veřejnosti na zásadní ekologické výzvy současnosti. Rok 2023 je jubilejním 50. výročím Světového dne životního prostředí a pro letošek se svátek zaměřuje na řešení znečištění životního prostředí plasty pod heslem #BeatPlasticPollution. Celý text ::životní prostředí::
 
 

stránka   1 | 2 | 3 | 4 | .. | 896 | Další

Nenašli jste tiskovou zprávu? Vyhledejte jí v archívu tiskových zpráv!

ZPRÁVY Z EkoListu (www.ekolist.cz)
7. 6. 21:09 [ČTK] - Sliby FIFA o dopadech na životní prostředí byly zavádějící, uvedla komise
7. 6. 19:32 [ČTK] - Němečtí aktivisté bojkotují španělské jahody kvůli suchu v národním parku
7. 6. 19:23 [ČTK] - Obrana pošle Ukrajině na pomoc cisterny, záchranné kruhy či čerpadla
7. 6. 15:13 [ČTK] - Energoaqua při směně před otravou Bečvy závadnou vodu nevypustila, tvrdí svědek
7. 6. 14:57 [ČTK] - Závoj kouře z lesních požárů na východě Kanady zahalil Toronto i New York

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Zpravodajství Econnectu

EU finančně podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah odpovídá občanské sdružení Econnect.

Tipy Econnectu pro oblast ŽP:

EkoLink: Katalog odkazů o životním prostředí (součást katalogu Kormidlo.cz)
Zelená seznamka s ekologickými organizacemi na
KOMU? KAM? PROČ?: Adresář NNO působících v oblasti životního prostředí
Zelený kruh: Servisní organizace pro NNO působící v ŽP a jejich Platformu.
Ekolist - deník o životním prostředí
EnviWeb - Server o životním prostředí
EcoMonitor: Databáze článků o ŽP
Hra o Zemi: Chcete něco udělat pro ŽP a nevíte jak? Víte, jaká je vaše Ekologická stopa?

Diskuse o životním prostředí a regionálním rozvoji

- E-mailové konference (pro další informace a přihlášení piště správci):
na serveru Zdravá města: Životní prostředí & Ekologie, Udržitelný rozvoj, Místní Agenda 21, Doprava, Energie, Zemědělství, EIA,...
Ekodům - diskusní konference
Regionální rozvoj - spravuje Econnect
Evropská unie a životní prostředí - spravuje Zelený kruh
Rozvojová a humanitární pomoc - spravuje Econnect

- Názory a komentáře:
Fórum EkoListu

vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz