Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Mezioborové symposium "Na pomezí samoty/ Frontiers of Solitude" (Praha, 4. - 6. února 2016)

1.2.2016
Praha [Galerie Školská 28]
Autor: Dagmar Šubrtová

VÝSTAVA: 5. 2. – 4. 3. 2016 v Galerii Školská 28, Fotograf Gallery a Ex Post
(vernisáž 4. 2. 2016 v Galerii Školská 28 a Fotograf Gallery a Ex Post)

Vystavující: Finnur Arnar Arnarson /IS/, Karlotta Blöndal /IS/, Gunhild Enger /NO/, Þórunn Eymundardóttir /IS/, Monika Fryčová /CZ/IS/, Tommy Høvik /NO/, Elvar Már Kjartansson /IS/, Alena Kotzmannová /CZ/, Iselin Lindstad Hauge /NO/, Julia Martin /IS/DE/, Vladimír Merta /CZ/, Pavel Mrkus /CZ/, Greg Pope /NO/, Kristín Rúnarsdóttir /IS/, Vladimír Turner /CZ/, Ivar Smedstad /NO/, Robert Vlasák /CZ/, Diana Winklerová /CZ/, Martin Zet /CZ/

SYMPOSIUM: 5. – 6. 2. 2016 ve Francouzském institutu v Praze
Hosté: Guy van Belle /BE/CZ/, Vít Bohal, Dustin Breitling /US/, Peter Cusack /GB/, Petr Gibas /CZ/, Stanislav Komárek /CZ/, Alena Kotzmannová /CZ/, Julia Martin /IS/DE/, Pavel Mrkus /CZ/, Ivo Přikryl /CZ/, Martin Říha/CZ/, Ivar Smedstad /NO/, Matěj Spurný /CZ/, Tereza Stöckelová /CZ/, Martin Škabraha /CZ/, The Laboratory of Insurrectionary Imagination (John Jordan /GB/FR/ a Isabelle Frémeaux /FR/), Translocal Institute of Contemporary Art (András Heszky /HU/)

Únorová výstava prezentuje výsledky společného uměleckého výzkumu českých, islandských a norských umělců, který se uskutečnil na podzim 2015 a měl podobu tří expedic do oblastí centrální pahorkatiny a východního pobřeží Islandu, uhelné pánve v severních Čechách a Finnmarky v subarktickém Norsku. Umělci v jejich průběhu zkoumali reálie a historii daných regionů a dlouhodobou i nedávnou transformaci místní krajiny spojenou s působením energetického průmyslu.

Na Islandu se průvodce skupiny zaměřil mimo jiné na negativní důsledky stavby vodní přehrady Kárahnjúkar, obstarávající elektřinu komplexu hliníkárny Alcoa. V průběhu výpravy do mostecké uhelné pánve jednala zase česká vláda o tom, zda lze po více než dvaceti letech prolomit ekologické limity na velkolomech Bílina a Důl Československé armády, a na konci října 2015 vláda potvrdila prolomení limitů na dole Bílina. Přestože cena hnědého uhlí klesá, těžba bude pokračovat po další desetiletí. Účastníci expedice ve Finnmarce byli konfrontováni nejen s intenzitou těžby vzácných kovů a ukládání toxických odpadů, ale i se skutečností, že v celé oblasti žijí původní obyvatelé Sámiové. Jejich kultura je po tisíciletí pastevecká, takže důsledky industrializace, importované norskými společnostmi v důsledku znamená ohrožení, nebo zničení způsobu jejich života.

Koncept výstavy a jednotlivá díla nejsou postaveny na abstraktních pojmech, na estetizaci formálních otázek a zprostředkovaných postojů. Vycházejí přímo či nepřímo ze setkání s třemi oblastmi v Evropě, s konkrétními lidmi a jejich každodenními problémy. Důsledky ekonomického systému kapitalismu a industrializace na jednotlivé diskrétní a zjevné vrstvy prostředí a postupně i na krajinné celky lze vidět na vlastní oči, případně slyšet na vlastní uši. To, co jsme se roky dozvídali z filmů, odborných knih, postupně i z masových médií, co k nám doléhalo z odlehlých končin planety, je za humny. Možná dokonce v našich domovech. Protože si víc a víc lidí uvědomuje, že doma znamená dnes včetně nedávno zdánlivě tak odlehlých končin.

Na výstavu tematicky navazuje dvoudenní mezinárodní symposium Frontiers of Solitude / Na pomezí samoty, připravené ve spolupráci s Francouzským institutem v Praze. Soustředí se zejména na vzájemné vztahy mezi kulturními, politickými a ekonomickými aspekty současných představ o tom, co pro nás znamenají slova jako prostor, prostředí, krajina a země, včetně topografie o-kraje, přechodové zóny, meze, jejího stanovení a překročení. Pozvané české i zahraniční přednášející z řad umělců, kritiků, architektů, environmentalistů, sociologů, filosofů a vědců spojuje dlouhodobý odborný zájem o působení člověka na krajinu a zemský ekosystém.

Jinak o zemi, kraji a krajině uvažují umělci, architekti, podnikatelé, vědci, specialisté, zemědělci, nebo poutníci, kteří v ní žijí. Slovo krajina lze interpretovat jako jeden z lidských způsobů orientace ve světě a v sobě, je to model, kterým se vztahujeme k Zemi. Krajina je kolem nás, pod našima nohama, je naším způsobem uvažování a cítění. Je to naše společné východisko: to, co nás spojuje, to co nás může rozdělit. Z této perspektivy klademe následující otázky: co se dnes s krajinou děje? Jak jsme s ní propojeni, jak se člověk vůči starému konceptu krajiny vymezuje, kam se od něho vzdaluje? Nakolik a pomocí jakých znakových systémů krajině rozumíme, rozmlouváme s ní? Co o Zemi víme a často dosud nevíme? Může ji někdo vlastnit? Je reálné, abychom Zemi proměnili v „krajinu bez hranic“ v „permanentní pomezí“?

Výstava i symposium jsou součástí mezinárodního projektu Frontiers of Solitude/ Na pomezí samoty, který se zabývá provázaností post-industriální společnosti a přírody a podporuje výměnu informací a zkušeností, dialog a spolupráci mezi umělci, odborníky a iniciativami napříč Evropou. K výstavě je připraven dvoujazyčný (česko-anglický) katalog.

Součástí symposia a výstavy jsou veřejné projekce filmů, tématicky propojených s námětem (česká premiéra islandského filmu Dreamland, nizozemský film Allana Sekuly a Noela Burche The Forgotten Space (Francouzský institut) a dva večery filmů o Dálném Severu.



PROGRAM SYMPOSIA

pátek 5. 2. 2016
10:00 registrace
10:30 Miloš Vojtěchovský a Dagmar Šubrtová (CZ) - zahájení a úvodní slovo

Zprávy zpoza pomezí

První blok je zaměřen na zprávy z expedic na Island, do severních Čech a do Finnmarky, které proběhly na konci léta minulý rok jako součást projectu Na pomezí samoty. Několik účastníků, koordinátoři a lektor představí svoje koncepty a poznatky: Alena Kotzmanová a Ivar Smedstad promluví o současné situaci životního prostředí ve Finnmarce na severu Norska, Julia Martin a Pavel Mrkus o krajině, přírodě a průmyslových komplexech na Islandu a zvukový umělec a vedoucí dílny „Do hlubin lignitových mračen" Petr Cusack uvede příklady svého dlouhodobého zaznamenávání s srovnávání zvukové krajiny ekologicky postižených míst v Evropě.
10:45 Alena Kotzmannová (CZ) - K severu
11:00 Ivar Smedstad (NO) - Finnmarka
11:30 Julia Martin (IS/DE) - Sledování „vykloubených“ objektů a jejich vlivu na prostředí
12:00 Pavel Mrkus (CZ) - Geneze „Pádu“
12:15 Peter Cusack (UK) - Zvukový žurnalismus a místa v procesu proměn
12:45 přestávka

Krajiny, zahrady, doly, stavení a prázdnota 

Odpolední blok přednášek představí různé aspekty a názory na aktuální diskuzi o kulturním a životním prostředí, zejména na příkladu industriální a postindustriální krajiny mostecké uhelné pánve v severních Čechách, kde probíhala jedna z expedic.
14:00 Stanislav Komárek (CZ) - Mít zemi, mít zahradu
14:30 Martin Říha (CZ) - Podkrušnohorská krajina a schopnost přírody i člověka se adaptovat
15:00 Ivo Přikryl (CZ) - Vodní režim post-těžební krajiny - ideál a realita
15:30 Matěj Spurný (CZ) - „Chyběly nám cifry“. Počátky kritiky socialistického produktivismu na příkladu severních Čech 60. let 20. století.
16:00 Petr Gibas (CZ) - Místa prázdnoty a krajina mezi přítomností a nepřítomností
16:30 diskuse
17:00 - 19:00 přestávka

večerní program
19:00 úvodní slovo k filmu Julia Martin (IS/DE)
19:30 projekce Dreamland (Andri Snær Magnason)

sobota 6. 2. 2016

Antropo-scény
Dopolední blok představí širší mezioborové kontexty otázek vztahů industriální a postindustriální krajiny a globalizované společnosti reflektované v tézích vztahujících se k termíny „Epocha člověka“, neboli „antropocén“.
11:00 Martin Škabraha (CZ) - Právo na krajinu
11:30 Dustin Breitling (US/CZ) - Kognitivní mapování
12:00 Tereza Stöckelová (CZ) - Ontologická neurčitost v planetární laboratoři
12:30 Vít Bohal (CZ) - Antropocén: Dobrý, Zlý a Ošklivý
13:00 přestávka

Poslední blok srovnává tři přístupy a pozice v jakých je současné umění a umělec vůči problematice životního prostředí, nebo klimatických změnám. Zakončeno panelovou diskuzi.
14:30 Guy van Belle (BE) - Ekologické povědomí, překračování hranic mezi skutečností a představou
15:00 András Heszky (HU) (Translocal institute of Contemporary Art, Budapešť) - River Ecologies
15:30 Isabelle Frémeaux/John Jordan (FR/GB) (The Laboratory of Insurrectionary Imagination) - Místa mezi
16:15 - 16:45 diskuze
17:00 - 19:00 přestávka

večerní program
19:00 projekce filmu s úvodem The Forgotten Space. (Allan Sekula a Noel Burch)


Projekt Frontiers of Solitude/ Na pomezí samoty je koncipován a iniciován Galerií Školská 28 (DEAI/Setkání) ve spolupráci s Atelierem Nord (NO) a Centrem pro výtvarné umění Skaftfell (IS) a je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v Programu CZ06 Kulturní dědictví a současné umění v rámci EHP fondů 2009 – 2014.

Hlavní kurátorka projektu: Dagmar Šubrtová (Galerie Školská 28), spolukurátoři: Julia Martin (Centrum pro výtvarné umění Skaftfell) a Ivar Smedstad (Atelier Nord), autor koncepce projektu: Miloš Vojtěchovský (Galerie Školská 28).

Partneři: Agosto Foundation, Fotograf Gallery, Francouzský institut v Praze, Maďarský institut Praha, Skandinávský dům, z.s.

Více informací o projektu na http://frontiers-of-solitude.org/


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz