Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Británie uvalila limity na těžbu břidlicového plynu

27.1.2015
PRAHA/LONDÝN [Hnutí DUHA]
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279

Britská vládní koalice včera večer překvapivě schválila výrazné omezení plánů na těžbu břidlicového plynu v zemi [1]. Nebezpečného hydraulického frakování budou ušetřeny národní parky a mimo ně budou v jednotlivých případech stanovovány daleko přísnější podmínky pro povolení těžby. Využívání plynu navíc musí být v souladu se zákonem [2], kterým se řídí snižování závislosti Británie na fosilních palivech. Moratorium na veškerou těžbu však schváleno nebylo.

Výsledek je vítězstvím pro místní lidi, obce a britské Přátele Země - Friends of the Earth [3], kteří jsou součástí celosvětové sítě ekologických organizací stejně jako Hnutí DUHA v ČR.

Večernímu rozhodnutí vlády předcházel ranní skandál ministra financí George Osborna. Na veřejnost totiž unikl tajný dopis, kterým ministr nabádá kolegy, aby tlačili na prosazování nových projektů těžby břidličného plynu, a ukazuje šokující spolupráci těžařů s úřady [4].

Těžba břidlicových plynů přináší tato závažná rizika:
* kontaminace vody, včetně důležitých zásob pitné vody,
* znečištění ovzduší,
* hluk a provoz nákladních aut na místních silnicích,
* škody v krajině,
* emise skleníkových plynů.

Kontaminace vody frakovací směsí je pro lidské zdraví potenciálně ještě škodlivější kvůli chemikáliím, jež obsahuje. Výzkum zjistil, že:
 25 % frakovacích chemikálií může způsobovat rakovinu,
 37 % může narušit funkci hormonů,
 40-50 % může postihnout nervový, imunitní nebo kardiovaskulární systém,
 více než 75 % může poškodit kůži, oči nebo dýchací soustavu [5].

Několik firem požádalo o povolení geologických průzkumů v místech, kde by mohla být česká ložiska břidlicového plynu: na Trutnovsku, Náchodsku a Broumovsku, na Berounsku a v podhůří Beskyd. Proti záměru nebezpečné těžby se postavila početná koalice měst, obcí, občanů, politiků a známých osobností [6]. Současná vláda slíbila, že "neumožní … ani pokračování průzkumu a následnou těžbu břidlicových plynů na území České republiky" [7].

Dvacet dva předních českých geologů vydalo odborné vyjádření k plánům firem na těžbu břidlicového plynu na Berounsku, které mj. říká "Případnou těžbu, ale i samotný průzkum na "břidlicové plyny" (využívající metody tzv. hydraulického štěpení) v komplikované geologické struktuře oblasti Českého krasu považují signatáři prohlášení za vysoce riskantní a hrozící nenávratnými ekologickými škodami. " Toto stanovisko podpořila také Česká geologická společnost [8].

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
"Británie má zákon na snížení závislosti na fosilních palivech. Proto nepotřebuje nebezpečnou těžbu břidlicového plynu. Nicméně někteří ostrovní politici mají blízko k těžařům, takže k výraznému omezení plánů na těžbu je musel přimět veřejný tlak. Také vliv uhlobaronů u nás je velký, ale vláda musí odolat a potvrdit limity těžby uhlí, které chrání severočeské obce. Uhlí ale ani břidličný plyn totiž nepotřebujeme ani my. Zato potřebujeme slíbené zákony, které zakážou frakování a stanoví tempo snižování závislosti na dovozu ropy a plynu i uhelných dolech."

Kontakty:
Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] https://www.foe.co.uk/resource/press_releases/public-pressure-forces-government-retreat-fracking_26012015
[2] Británie totiž přijala zákon, který stanovil, jak se bude země zbavovat závislosti na fosilních palivech. Shodla se na něm před šesti lety vláda i opoziční strany, Svaz britského průmyslu i odbory a humanitární a ekologické organizace - http://en.wikipedia.org/wiki/Climate_Change_Act_2008
Zákon už má několik mladších následovníků v zahraničí. Jen tento rok byla legislativa schválena v Dánsku, Finsku a Francii. V minulých letech vznikly zákony rovněž ve Švédsku či Rakousku. Podobná legislativa se připravuje v Irsku či na Maltě a v dalších státech.
Sobotkova vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL legislativu podle úspěšného britského vzoru slíbila již ve svém programovém prohlášení. Podporují jej i opoziční TOP 09 a Starostové i KSČM. Zatím však zákon nepřipravila.
[3] http://www.foe.co.uk/campaigns/climate/issues/fracking_actions_41290
[4] https://www.foe.co.uk/resource/press_releases/leaked-letter-shows-govt-industry-working-hand-glove-push-fracking_26012015
[5] Colborn, T., Kwiatkowski, C., Schultz, K., et Bachran, M.: Natural gas operations from a public health perspective, Human and Ecological Risk Management 17: 1039-1056
[6] http://stophf.cz/kdo-jsme
[7] http://www.vlada.cz/assets/media-centrum/dulezite-dokumenty/programove_prohlaseni_unor_2014.pdf (str. 8, konec 2. odst.)
[8] http://rvs.avcr.cz/sd/novinky/hlavni-stranka/CHKO.html

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz