Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Zastupitelé rozhodli o Pankráci nedemokraticky

27.6.2003
PRAHA [Arnika - Centrum pro podporu občanů]
Autor: Martin Skalský, tel: 606 168 026

Na svém včerejším zasedání rozhodlo Zastupitelstvo hlavního města Prahy o prodeji pozemků na Pankrácké pláni společnosti Pankrác Shopping Center. Ta je dceřinnou společností německé ECE a chce na Pankráci stavět obří nákupní centrum. Do městské pokladny sice přibude 56 miliónů korun, v diskusi však nesměli vystoupit všichni zastupitelé a dokonce žádný představitel občanů. Zastupitelstvo rozhodovalo na základě informací, převzatých z nezákonného rozhodnutí magistrátního odboru územního rozhodování a akceptovalo nevýhodnou cenu. Praha nemá žádné záruky, že společnost Pankrác Shopping Center se postará o nové dopravní řešení Pankrácké pláně, což může v budoucnu znamenat pro Prahu obrovské výdaje.

„Včerejší zastupitelstvo bylo nejhorší od roku 1992, které jsem zažila,“ hodnotí jednání předsedkyně Občanské iniciativy Pankráce Marie Janoušková. „Byla to demokracie naruby. Žádný zástupce občanů ani občanských sdružení nemohl k prodeji pozemků promluvit, zastupitelé to odmítli. Šlo o zásadní rozhodnutí, které ovlivní podobu Pankrácké pláně,“ vysvětluje Marie Janoušková. „Neexistuje přitom koncepce zástavby území, investoři nemají žádná z potřebných povolení. Zcela se přehlížejí obavy ze zahlcení auty, ohrožení zdraví obyvatel a životního prostředí. Překvapilo mě, že o Pankráci se už zase rozhoduje politicky, nikoliv odborně.“ K projednávanému bodu dostalo možnost vystoupit jen pět zastupitelů z celkem čtrnácti přihlášených. Další diskuse ukončili radní.

„V rozhodnutí zastupitelstva je citováno povolení magistrátu k výstavbě nového dopravního řešení Pankrácké pláně. To však zrušilo ministerstvo pro místní rozvoj. Město tak prodalo pozemky na základě nezákonného rozhodnutí,“ tvrdí Martin Skalský z Arniky. Součástí smlouvy je totiž závazek společnosti Pankrác Shopping Center na vybudování příslušné dopravní infrastruktury. „Prodej pozemků může vyvolat tlak na státní správu,“ doplňuje Martin Skalský. Tuto obavu nepřímo potvrdil radní Jan Bürgermeister, jenž prohlásil, že se mu navržené řešení Pankráce líbí a prosadí ho bez ohledu na názory ministerstva.

S kritikou prodeje pozemků neuspěl ani zastupitel Michael Hvížďala (US). „Rada navrhla příliš nízkou cenu, hodnota pozemků je ve skutečnosti možná až trojnásobná. Existují navíc důvodné obavy, že stavba vyvolá velký nárůst automobilismu, s nímž se místní dopravní síť nevypořádá. Navržené rozšiřování severojižní magistrály v této souvislosti je absurdní,“ řekl Hvížďala. Proti způsobu rozhodování se postavila Ivana Bursíková (ED): „Důsledky prodeje pozemků na Pankráci se dotýkají všech tamních občanů. Víme, že tuto kauzu dlouhodobě sledují i občanská sdružení. Příslušný bod by neměl být zařazen na konci programu a projednávat se v noci,“ řekla Bursíková. Prodej pozemků totiž přišel na řadu až kolem desáté hodiny. Občané a zástupci sdružení tak na magistrátu strávili čekáním dvanáct hodin.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz