Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Kandidáti se shodují s SOS Praha – Praha nemá peníze na městský okruh

30.10.2002
PRAHA [Koalice SOS Praha]
Autor: Marie Petrová

Kandidáti do komunálních voleb s výjimkou komunistů a nepřítomné Unie svobody se překvapivě shodli, že považují výstavbu městského okruhu za neefektivní a finančně nereálnou, Preferují výstavbu silničního obchvatu kolem Prahy, nebo ještě chtějí nad dopravními tématy diskutovat (ČSSD).

Koalice padesáti šesti občanských sdružení SOS Praha uspořádala 22. října 2002 společně s nadací Sue-Ryder fórum kandidátů do komunálních voleb. Zástupci všech politických stran a seskupení, kandidující do zastupitelstva hlavního města Prahy, měli před volbami odpovědět na otázky týkající se životního prostředí a sociální oblasti.

Vzhledem k dopadům na životní prostředí a rozpočet města se stěžejním tématem stala doprava. Řešit dopravu nově se zkušenostmi nabytými po povodních moderním a zároveň úspornějším způsobem nabízejí Petr Štěpánek (Sdružení nezávislých – Strana zelených - Strana pro otevřenou společnost) a Marián Hošek (KDU-ČSL). Podporují odbornou i veřejnou diskusi o přehodnocení stávajícího dopravního konceptu města a volají po preferencích městské hromadné dopravy. Shodují se, že tramvajové trati je třeba nejen udržovat, ale i rozvíjet. Petr Štěpánek považuje za chybu zrušení zvláštních pruhů pro autobusovou dopravu, které zkracovaly přepravní časy např. ze Severního města do centra až o 15 minut.

Komunisté ústy Miroslava Proška poukazují na nezbytnost daňových reforem v letecké dopravě a podporu cyklistiky. Vedle dosavadní praxe působil nečekaně postoj ODS, reprezentované starostou MČ Praha 1 Janem Bürgermeisterem. Jako prioritu ODS předložil rozšíření počtu tramvajových tratí, posílení jejich spojů i zjednodušení výstavby metra, které by už nemělo sloužit jako protijaderné kryty. Stejně jako v minulých volebních kampaních se vyjádřil pro přiškrcení dopravy - humanizaci severojižní magistrály i bez výstavby městského (tj. vnitřního) okruhu a to zejména z důvodů finanční situace města. „Jsem pevně přesvědčen, že nemá cenu zahalit se do nečinnosti řešení přiškrcení dopravy v centru města - a mluvím o pravobřežní komunikaci a o magistrále - tvrzením, že je třeba dostavět vnitřní dopravní okruh. Nebude se dostavovat, nikdy se neuzavře, já nevěřím, že od Strahovského tunelu se natáhne podzemní tunel jak je teď v územním plánu k severnímu mostu.“

Na upřesňující dotaz, zda jde o jeho osobní názor či názor ODS, která v předvolebních materiálech kandidáta na primátora Pavla Béma předkládá odlišné priority, Jan Bürgermeister prohlásil: „Je to názor můj a myslím, že mám uvnitř ODS dost síly, abych ho prosazoval. (…) Já jsem pevně přesvědčen, že na to nebudou peníze.“

Zástupci všech stran pak podporují urychlenou dostavbu vnějšího silničního okruhu, který by odvedl z města tranzitní dopravu. Ovšem i zde se názory uvnitř stran různí. Místopředsedkyně pražské ČSSD Hana Halová podporuje vyhrazené pruhy pro autobusovou dopravu, propojení regionální dopravy s městskou a dostavbu jak silničního, tak i městského okruhu. Nesouhlasí ovšem s prosazovaným řešením silničního okruhu trasou přes Suchdol a proto k tématům dopravních řešení očekává veřejnou diskusi.

Vstřícné hlasy zazněly k přehodnocení protipovodňových opatření v Praze. Zeleň ve městě podporují všichni, stejně jako veřejnou dopravu, cyklisty, chodce, i bezpečné cesty do škol. Předvolební shoda panovala i nad nutností řešit sociální otázky: všichni dali za pravdu Monice Janíkové (Demokraté Jana Kasla) i Radce Soukupové (SN-SZ-SOS), že je potřeba zrovnoprávnit poskytovatele služeb, dát prostor a dlouhodobou jistotu neziskovým organizacím, které mají větší zkušenosti a lepší orientaci v možnostech využití programů EU než státní úředníci i využít legislativní iniciativy pražského zastupitelstva především pro prosazení a zkvalitnění zákona o sociálních službách.

Jaký klíč k výběru mohou voličům doporučit občanská sdružení, která fórum kandidátů pořádala? Všímat si toho, co dělali kandidáti v minulých letech a jaké činy následovaly po předvolebních slibech.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz