Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Senátor se prošel novou Památkovou zónou Tejnka

8.7.2003
PRAHA [Sdružení Tejnka ]
Autor: Marek Šálek

Pozvání občanské iniciativy starého Břevnova na procházku novou Památkovou zónou Tejnka přijal Jan Ruml, senátor pro Prahu 6. Za doprovodu zástupců Sdružení Tejnka a členky obvodního zastupitelstva Jaroslavy Hešíkové prošel v pondělí 7. července ulicemi za Strahovem, U dvora a Šlikova.

Zastavil se u někdejší kaple na trase poutní cesty z Lorety do Hájku, a dále v místech, kde aktuálně hrozí demolice historicky cenných domů a necitlivá výstavba. Nejvíc ho zaujal problém bývalé viniční a celní usedlosti Závěrka, který si nechal podrobně vysvětlit a přislíbil osobní pomoc ve snaze odvrátit zbourání č.p. 338 (Sdružení Tejnka se proti demoličnímu výměru už dříve odvolalo). „Je nutné zabránit další devastaci Břevnova, která byla zahájena již za komunismu. Památkáři jsou velmi nedůslední: prohlásí Tejnku za památkovou zónu a pak souhlasí s bouráním jednotlivých budov, které vytvářejí její charakter. Nemohu si pomoci, ale za postupným ničením starého Břevnova vidím jednoznačně stavební lobby,“ prohlásil Jan Ruml na závěr schůzky. Více informací na www.tejnka.cz.

Poznámky:
Památková zóna Tejnka ve starém Břevnově byla vyhlášena v dubnu 2003. Je to výsledek osmiletého úsilí obyvatel a příznivců této jedinečné čtvrti. O to víc zaráží, jaké stavby zde vznikají či mají vzniknout. Bourat se má dům na rohu ulic U dvora a Šlikova, jehož místo má zaujmout rozlehlejší novostavba. Necitlivé budovatelské plány a demolice unikátní architektury z Dietzenhoferovy dílny (č.p.338) hrozí poblíž hostince Závěrka na rohu ulic Šlikova a Za Strahovem. Pokud by uvedené záměry měly být realizovány, dojde ke znehodnocení historického charakteru čtvrti. Celá oblast je nástupní trasou pro nákladně obnovenou poutní cestu z Lorety do Hájku, mohou tudy procházet návštěvníci nového rekreačního areálu Ladronka.

Dům č.p. 338 je pozůstatkem viniční usedlosti Závěrka a patří k posledním dokladům původního charakteru této části Břevnova. Usedlost byla umístěna při staré říšské cestě, která vybíhala ze Strahovské brány, a po staletí byla majetkem břevnovského kláštera. Je doložena účast K. I. Dientzenhofera při barokní přestavbě usedlosti v roce 1743. Dům je ukázkou vesnické stavby trojdílné dispozice se střední kuchyní, komorou a síní, s dochovaným záklopovým dřevěným stropem. Jeho likvidací a výstavbou nového objektu, který v nyní navrhované podobě nerespektuje původní hmotové řešení prostoru, dojde k nevratné devastaci. Ministerstvo kultury ČR konstatovalo, že uvedené objekty jsou příkladem historické zástavby města. Tento názor podpořil Státní památkový ústav (nyní Národní památkový ústav v hl. m. Praze) a odbor památkové péče Magistrátu hl.m. Prahy, který ve dne 18.12. 2002 doporučil prohlásit předmětný areál za kulturní památku.

Sdružení Tejnka založila v roce 2000 skupina sousedů z pražského Břevnova. Jeho posláním je udržet jedinečný ráz této čtvrti a přispívat k jejímu zvelebení. V osmdesátých letech tu byla vyhlášena stavební uzávěra a celou čtvrť měly zbourat buldozery. Dnes zdejší obyvatelé své domky opravují, celkový ráz zůstává až na výjimky zachován. Čtvrť, která před sebou neměla žádnou budoucnost, začíná objevovat svoji minulost. Sdružení Tejnka usiluje o zpříjemnění této lokality nejen pro místní obyvatele, ale také pro návštěvníky, pěší turisty či výletníky na kole. Snaží se o udržení historického a památkového rázu starého Břevnova a také o otevřenější a efektivnější komunikaci mezi obyvateli čtvrti, místními podnikateli, radnicí a dalšími institucemi. Více na www.tejnka.cz


ad. Tejnka - 6. 3. 2014 - dr.Jana Budilová

Jednoznačně se hlásím k zachování oblasti Tejnka a Nad Tejnkou. To, co se děje v okolí je neodpustitelné a tristní, všichni se podivujeme.

ODPOVĚDĚT


ad. Tejnka - 6. 3. 2014 - dr.Jana Budilová

Jednoznačně se hlásím k zachování oblasti Tejnka a Nad Tejnkou. To, co se děje v okolí je neodpustitelné a tristní, všichni se podivujeme.

ODPOVĚDĚTSlužby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz