Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Z ghetta na dobrou adresu nebo podpora místních výrobců. I tak pomáhají švýcarské miliony v České republice

27.11.2013
BRNO [Nadace Partnerství]
Autor: Martin Gillár, tel: +420 515 903 122, +420 775 958 907

Od roku 2010 přiteklo díky Blokovému grantu do Moravskoslezského, Zlínského a Olomouckého kraje více jak 114.000.000 Kč. V rámci čtvrté, tedy poslední výzvy, Blokového grantu získaly prostředky na svou činnost občanská sdružení Vzájemné soužití, ROMODROM, Líska, Na cestě, Darmoděj, Charita Ostrava, Frank Bold Society, Síť ekologických poraden, Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty o.p.s. a ČSOP Salamandr.

„Jsme rádi, že jsme mohli ze švýcarské pomoci přispět na projekty sociálních a neziskových organizací v regionu významnou částkou více než 114 mil Kč. Tyto prostředky jsou o to důležitější, že přicházejí v období vleklé krize a prohlubujícího se propadu rozpočtů jak z veřejných zdrojů, tak ze soukromého sektoru. Těší nás, že alespoň část organizací využila grantu i k tomu, aby investovala do činností, které jí do budoucnosti pomohou snížit závislost na dotacích a darech," říká ředitel Nadace Partnerství, Miroslav Kundrata.

Projekty podpořené v Moravskoslezském kraji

Sdružení ROMODROM získalo například přes 600.000 Kč na projekt, který je zaměřen na podporu obyvatelů z vyloučených lokalit. „Úroveň bydlení uživatelů našeho terénního programu v Horní Suché, Petřvaldě a Karviné je v mnoha případech tristní. Rodiny žijí na ubytovnách, v azylových domech, v naprosto nevyhovujících bytových podmínkách, bez řádných smluv. V neodpovídajících prostorách se tísní rodiče s dětmi, z nichž některé již mají děti vlastní a nedaří se jim získat samostatné bydlení,“ říkají zástupci sdružení ROMODROM. Finance z dotace půjdou na školení profesionálního týmu a následné práci v terénu, kdy budou proškolení pracovníci docházet do vytipovaných rodin a každou rodinu provedou procesem stěhování do nového bydlení. Vysvětlí jim podmínky podnájemní smlouvy v novém bydlení, vyřídí zapojení energií, zrevidují stav elektroměru, vodoměru, plynoměru a pomohou jim s dalšími úkony, které souvisí se stěhováním.

Charita Ostrava získala prostředky ve výši 1,2 milionu korun na rozvoj činnosti Charitního střediska Michala Magone – nízkoprahového zařízení pro děti a mládež. Vznikne tak například Oranžová klubovna, která nabídne dětem a mládeži bezpečný prostor pro setkávání, individuální práci i prostor pro kontaktní práci a poradenství, a dovybaví se i místní hudební zkušebna. „Zejména hyperaktivní děti, které jsou často těžko zvladatelné, či naopak děti tiché s vnitřními bolestmi z nepříjemných zážitků, mohou najít společnou řeč v hudbě. Možnost účinkovat na pódiu s profesionály jim dodává pocit seberealizace a naplnění. Aktivita je provozována v omezeném režimu, neboť hluk může obtěžovat obyvatele okolních domů. Z tohoto důvodu bude z grantu pořízena zvuková izolace prostor hudební zkušebny (cca 60 m2), což napomůže ke zvýšení kvality soužití s obyvateli okolních domů,“ stojí v projektové žádosti ostravské Charity.

Úspěšná byla v grantovém řízení i Frank Bold Society se svým projektem na podporu aktivního občanství k ochraně životního prostředí. Ten spočívá například v provozu poradny, přípravě publikací pro veřejnost nebo pořádáním společných setkání s aktivními občany a společnost na jeho realizaci získá téměř 1,3 milionu korun.

Síť ekologických poraden získala 750.000 Kč na rozvoj distančního vzdělávání poradců. V praxi tak například proběhne workshop řešitelů projektu, vznikne regionální koncepce distančního vzdělávání ekoporadců a vznikne manuál pro lektory. Díky projektu získají organizace získají cenný zdroj aktuálních informací bez toho, aniž by musely někam jezdit a ztrácet tak čas a peníze na dopravu.

Občanské sdružení Vzájemné souznění v rámci projektu Jak z toho ven? bude poskytovat odborné sociální a právní poradenství v oblastech problémů s bydlením, zadlužeností nebo sociálními dávkami. Na projekt získalo 1,16 milionu korun.

Projekty podpořené ve Zlínském kraji

Projekt Poctivě vyrobené občanského sdružení Líska získal téměř 1.350.000 Kč. Koncept projektu je postaven na podpoře místních výrobců a producentů, kteří vyrábějí z místních surovin a jejichž výroba nezatěžuje životní prostředí. Díky dotaci tak získají podporu místní řemesla, rukodělná výroba a farmaření na území Zlínského kraje, a to v podobě propagační a komunikační kampaně a zviditelnění udržitelného způsobu výroby a hospodaření. „Kampaň bude inspirována životními příběhy řemeslníků či farmářů,“ říkají zástupci občanského sdružení Líska. Nedílnou součástí projektu bude i vzdělávání a odborná pomoc místním výrobcům. Ti navíc mohou v rámci projektu získat titul „výrobce podporující místní udržitelnou ekonomiku“.

Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty plánuje díky dotaci 1,11 milionu korun vybudovat Centrum pro interpretaci místního dědictví. „Jeho hlavním cílem je koordinace interpretačních aktivit, vzdělávání realizátorů interpretace prostřednictvím kurzů pro průvodce, benchmarkingů nebo dílen v oblasti neživé interpretace,“ stojí v grantové žádosti vzdělávacího střediska Bílé Karpaty. Projekt mimo jiné rozvíjí terénní průvodcovské služby a rozšíří kurz pro průvodce o další potřebná témata.

Cílem projektu Lidé pro přírodu Beskyd, který do grantového řízení navrhl ČSOP Salamandr, je lepší informovanost o přírodě Beskyd a její ochrana pro veřejnost – obyvatele i návštěvníky. Celkem 1,35 milionu korun tak pomůže k rozšíření webových stránek Valašskákrajina.cz, uspořádání fotosoutěže, vydání regionálních miniprůvodců a přípravy dalších materiálů pro návštěvníky. „Projekt nám zároveň pomocí vybudování systému dobrovolnictví přispěje k udržitelnosti naší organizace,“ vysvětlují zástupci Salamandru.

Absence následné péče pro osoby závislé na návykových látkách vedla o.s. Darmoděj k podání žádosti o dotaci na zajištění prostor pro ambulanci doléčovacího centra. „Následná péče bude pro cílovou skupinu představovat bezpečné místo, jakýsi pomyslný most mezi léčebnou – komunitou – a běžným životem s jeho nástrahami, úzkostmi a stresy. Skupina v rámci následné péče naváže na nové, dobré zvyky vypěstované pobytem v komunitě,“ vysvětluje je občanské sdružení Na cestě v projektové žádosti. Grantová komise projektu s názvem Napříč regiony schválila dotaci téměř 1,17 milionu korun, díky nimž může toto centrum nyní vzniknout.

„Za devět let práce v nízkoprahovém zařízení pro děti a mládež, což je služba sociální prevence, jsme byli mnohokrát konfrontováni se skutečností, že někteří naši klienti potřebují ještě jinou pomoc, než kterou jsme jim schopni v našich nynějších podmínkách a nastavení služby dle zákona nabídnout,“ stojí v projektové žádosti občanského sdružení Na cestě. Projekt Cesty k rozvoji a růstu, který Nadace Partnerství podpořila 1,23 miliony korun, by tak měl pomoci tyto nedostatky odstranit. Díky dotaci tak může sdružení rozšířit služby i pro nemocné nad 26 let, nastartovat své fundraisingové aktivity a tím i pomoci stabilizaci organizace a nabízených služeb.

Seznam všech podpořených projektů včetně jejich anotací, výše dotace v rámci čtvrté výzvy i kontaktních osob naleznete v příloze nebo na: http://bit.ly/I7GtZO

Statistické grafy s počtem přijatých žádostí, typy projektů i alokovanými částkami najdete níže, samostatně v příloze nebo na bit.ly/I8Ffha

Ilustrační fotogalerie vybraných podpořených projektů v Blokovém grantu: bit.ly/1f71pcQ
Více: www.nadacepartnerstvi.cz/blokovy-grant

Rozdělované prostředky pocházejí z Programu švýcarsko – české spolupráce, konkrétně ze 4. výzvy Blokového grantu. Celkem rozdělila Nadace Partnerství v Blokovém grantu přes 114 milionů korun.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz