Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

V zapomnění: ženy v naší vědě

4.11.2015
PRAHA [http://www.genderaveda.cz/files/tiskova-zprava-vystava-zeny-v-nasi-vede.pdf]
Autor: Naděžda Straková

Od 2. listopadu do 15. listopadu 2015 bude v oknech areálu AV ČR do Husovy ulice v Husově ulici k vidění výstava V zapomnění: ženy v naší vědě. Jak název napovídá, výstava se věnuje vybraným ženským osobnostem našich vědeckých a vysokoškolských institucí dávné i nedávné minulosti. Cílem výstavy je zaplnit prostor, který je ve veřejném obraze vědy často opomíjen a spojován převážně s muži.
Na velkoplošných plakátech v oknech Knihovny Psychologického ústavu si budete moci přečíst životopisné medailony těchto významných žen:
- Albína Dratvová, významná filozofka a první docentka ve filozofii přírodních věd
- Milada Paulová, významná historička a první žena, která na našem území získala právo přednášet na české univerzitě
- Adéla Kochanovská, první profesorka experimentální fyziky a zakladatelka rentgenové strukturní analýzy v Československu, česká "madam Curie"
- Helena Rašková, nejvýznamnější osobnost mezi českými farmakology a farmakoložky, zakladatelka československé farmakologické školy
- Julie Moschelesová, světoznámá (a u nás neznámá) vědkyně v oboru fyzické geografie a antropogeografie
- Ludmila Eckertová, zakladatelka oboru fyziky tenkých vrstev a povrchů na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy
- Zdena Rábová, zakladatelka československé školy modelování
Na počátku bylo běžné, že profesně angažující se ženy – včetně vědkyň – zůstávaly často bezdětné a bez rodiny. V současnosti je sice rodičovství standardem, věda jako profese se ale s tímto faktem vyrovnává jen velmi pomalu a místy i neochotně. Statistiky jsou všeříkající. Navzdory tomu, že na vysokých školách dnes studentky početně často převyšují studenty a že jejich zastoupení na všech úrovních od roku 2000 narostlo, ve vědě se již déle než dekádu zastoupení žen nijak zásadně nemění. Pracuje tu 70 % mužů a jen 30 % žen. Mezi profesory je 85 % mužů a 15 % žen, ve vedení univerzit 93 % mužů a jen 7 % žen.
Výstavu v rámci Týdne vědy a techniky pořádá NKC - gender a věda Sociologického ústavu AV ČR (NKC) ve spolupráci s Masarykovým ústavem a Archivem AV ČR, v.v.i.
Výstavu si můžete prohlédnout i na našem webu:
http://www.genderaveda.cz/gender-veda/181101-vystavy/1101851-v-zapomneni-zeny-v-nasi-vede
NKC - gender a věda v rámci tohoto týdne bude pořádat workshop editování české Wikipedie. Více informací o akci naleznete zde: www.genderaveda.cz/editathon
Více informací o Týdnu vědy a techniky naleznete zde na webu www.tydenvedy.cz
V případě dalších informací kontaktujte prosím Naďu Strakovou, nadezda.strakova@soc.cas.cz.


Prof.Rašková - 11. 11. 2015 - Dr.Pospíšil

Mezi ženami v naší vědě je také uvedena prof.Dr.Helena Rašková jako zakladatelka československé farmakologické školy.Oceňuji vědeckou činnost paní profesorky, ale nemohu souhlasit s jejím vyjádřením, že je zakladatelkou této školy. Skutečným zakladatelem byl prof.MUDr Jiří Štefl- profesor farmakologie a přednosta Farmakologického ústavu MU v Brně. Hned po skončení II světové války v roce 1945 urychleně sepsal a vydal první učebnici Farmakoterapie praktického lékaře. Jeho farmakologická škola se začala slibně rozvíjet, měl velké kontakty se zahraničím, hlavně s USA, vychoval řadu vědeckých pracovníků v tomto oboru např.:Nováček,Lenfeld( pozdější profesor farmakologie v Olomouci)Texl,Sajner,Zemánková-KUncová, Vacek aj. Ovšem jeho rozvoj a působení bylo velmi brzy v padesátých letech zastaveno komunisty a nebylo mu umožněno tuto školu dále rozvíjet.Naproti tomu paní prof. Rašková, podporována UV KSČ, měla cestu otevřenou a nikdo ji nebránil v odborné činnosti.Byla přece členkou KSČ. A prof. Štefla neměla příliš v oblibě.Ten se již roku 1968 nedožil a politické klima se projevilo také na jeho zdrav. stavu- zemřel předčasně va svých 57 letech na mozkovou příhodu.
Jako pamětník tohoto životního období považuji za svou povinnost tyto údaje doplnit a někteá vyjádření opravit.
MUDr JIří Pospíšil CSc
emeritní ordinář por.gyn.kl.MU Brno

ODPOVĚDĚT



Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz