Na přání čtenářů

Další přístroj nad doktory?

Informace o zázraku zvaném biofeedback, který se v létě objevil ve Faustově domě na pražském Karlově náměstí, se už v našem tisku objevily. Proto se na REGENERACI obrátilo několik čtenářů, hlavně rodičů epileptických dětí, s prosbou, zda bychom o biofeedbacku mohli přinést zasvěcenější informace než novináři, pátrající hlavně po tom, zda lze s jeho pomocí získat větší inteligenci, což je téma atraktivní pro čtenáře populárních časopisů. Požádali jsme o článek o biofeedbacku neuroložku MUDr. Rajlichovou.

SEBEVYLADĚNÍ MOZKU DO OPTIMÁLNÍHO STAVU

V Ústavu pro humanitní studia v lékařství 1. lékařské fakulty UK, sídlícím ve Faustově domě, jsem absolvovala celodenní seminář o biofeedbacku, jehož podstatou je zesilovač mozkových vln a uvnitř spojené počítače. Seminář vedli lékař dr. Sterman a manželé Othmerovi - psychologové. Téma mne zaujalo jako neurologa a příznivce přírodních metodik, jichž sama využívám k léčení pacientů. Knih o metodách zvládajících stres, Silvově metodě učení jazyků či o sugestopedologii jsem přečetla mnoho. Seminář ukázal psychologické a možno říci i léčitelské poznatky ve světle vědeckého bádání za pomoci vynikající techniky.
Technika EEG biofeedback či neurofeedback byla poprvé použita v klinické praxi přibližně před 20 lety. Zpočátku se její využití omezovalo na případy špatně léčitelné epilepsie, později i na terapii hyperaktivity, poruchy pozornosti a specifických poruch učení. V posledních letech se klinické použití rozšířilo na deprese, poruchy spánku, následky mozkových traumat, alkoholové a drogové závislosti, chronické bolesti - na disregulace mozkové aktivity.
Metoda stimuluje mozek k vyladění do "optimálního stavu", charakterizovaného bdělou pozorností a relativně nízkou amplitudou vln. Terapeutický efekt metody tedy spočívá v "sebevyladění mozku do optimálního stavu". Po 35 půlhodinových aplikacích se, podle autorů, dosahuje trvalého efektu. Technika využívá seberegulující a sebeučící potenciál spontánní mozkové aktivity na základě podmiňování (zpětnou vazbou).
Terapie probíhá formou hry. Pacient hraje videohry demonstrované na displeji, avšak "hraje" pouze mozkovou aktivitou. Sám se naladí buď na hladinu beta (pozornost), či na hladinu alfa (relaxace, uklidnění, lepší učení). Mozková aktivita je snímána EEG zařízením (alespoň jedna elektroda je umístěna ve spánkové oblasti) a na základě ""úspěšnosti"" herní aktivity je mozek zpětně informován formou odměny (hra se daří, pacient dostává kladné body) nebo inhibice - potlačení (hra se zastaví, body nepřibývají). Tím se mozek učí optimálnímu fungování.

PŘÍSTROJOVÉ OVLIVNĚNÍ MYSLI

Neurotechnologie je interdisciplinární vědní obor, jehož předmětem je systémové studium a praktické využívání všech vědeckých poznatků ke zdokonalení činnosti a výkonnosti mozku. Praktická aplikace je prováděna pomocí přístrojového stimulačního a diagnostického vybavení. V REGENERACI jsme už představili několik přístrojů, pracujících na tomto principu. Ovlivnit své vědomí a stav mysli se lidé snaží v různých kulturách od nepaměti, ať už z rituálních, filozofických či experimentálních důvodů.
V posledních přibližně patnácti letech se ustálilo dělení přístrojových aplikací neurotechnologie do následujících kategorií:
* Pasivní metoda zpětné vazby (biofeedback). Uživatel má okamžitou možnost více či méně přesné kontroly stavu vědomí a jeho aktuálních změn pomocí řady různých typů přístrojů, měřících svalové napětí, elektrickou vodivost pokožky či její odpor, tělesnou teplotu, dýchání, srdeční rytmus, mozkové vlny. Těchto změn (stavu vědomí) se uživatel snaží dosáhnout svou soustředěnou vůlí, použitím sugesce či přístroji.
* Kinetické metody. Pacient je připoután k lehátku měnícímu úhel sklonu, nebo spočívá na vodní hladině. Tím se dosahuje hlubokého uvolnění, mimo jiné i potlačením účinků zemské přitažlivosti.
* Lebeční elektrická stimulace. Na určitá místa hlavy pacienta se umístí kontaktní elektrody. Ty vysílají slabé elektrické výboje v potřebných frekvencích.
* Akustické metody. Šum - uvede pacienta do stavu hlubokého uklidnění. Jde o vysílání šumu proměnných hodnot a kvality do uzavřené kabiny nebo do sluchátek. Rytmické pulsy - provedení je obdobné, účinek razantnější.
* Světelné metody. Stimulace řízenými výboji barevných světel v uzavřené místnosti. Vysílání stroboskopických pulsů z bílých nebo různě zbarvených diod umístěných v brýlích. Tato druhá metoda je v různých variacích integrována do:
* Audiovizuální stimulace, což je stimulace zvukem a světlem.

MOZKOVÉ VLNY A VĚDOMÍ

Každá částice lidského mozku produkuje slabé výboje elektrického proudu. Frekvence se měří v cyklech za sekundu (v Hertzově stupnici) a vlnovém rozpětí (ve Voltově stupnici). Aktivita mozku probíhá ve čtyřech rozdílných pásmech: beta, alfa, theta, delta. Mluvíme-li například o stavu vědomí v dominantní hladině alfa, myslíme tím vždy stav, kdy jsou frekvenční hodnoty této hladiny přítomny v celé mozkové kůře v 80 a více procentech.
* Vlny hladiny beta provázejí stav plné bdělosti, soustředění, velkého duševního výkonu, ale i úzkosti a bolesti. Jsou spojeny s velkými výdaji energie.
* Vlny alfa určují stav duševního i tělesného uvolnění, poklesu soustředění, snížení mozkové aktivity, ale i vnitřní uklidnění. U lidí nemocných, vystavených dlouhodobému stresu či závislých na alkoholu a drogách je méně aktivity alfa, než u zdravých.
* Pro hladinu theta je typický stav vědomí na pomezí bdělosti a dřímoty. Je to jediná hladina, do níž je velmi obtížné sestoupit z pouhé vůle. Theta je vstupní branou do podvědomí.
* V hladině delta probíhá značná část spánku, nebo i bezvědomí způsobených úrazem. V průběhu biologického stárnutí postupně dochází ke změnám časových charakteristik vzorců mozkových vln. Úzké propojení řídících center v mozku s terminály v každé buňce všech tělesných tkání může být sledování pomocí těchto ukazatelů. Tento způsob kontroly vědomí se označuje biologická zpětná vazba (biofeedback). Pomůckami pro studium mozkových vln jsou přístroje EEG a brainmapper, umožňující vytváření topografických map, jejich časových proměn a ukládání poznatků do databanky. Dále existuje systém Fourier, umožňující pořizovat tytéž záznamy z celé mozkové kůry v barevných a trojrozměrných mapách.

ZLEPŠENÍ SMYSLŮ A SCHOPNOSTÍ

S náhodným vnějším ovlivněním frekvence mozkových vln a tím i hladiny vědomí má každý člověk mnoho osobních zkušeností. Kdo by neznal uspávací rytmus drkotajících kol vlaku, uklidňující zurčení potůčku nebo plápolající plamen svíčky (ohně), uklidňující či naopak aktivizující rytmus hudby či světelných efektů na diskotéce. První dochované zmínky o pokusech ovlivnit smysly světlem i zvukem jsou staré přibližně čtyři tisíce let. Nejméně tak je stará tradice kultovních obřadů přírodních národů, kdy rytmy spolu s dalšími kultovními zvyklostmi přiváděly a přivádějí vědomí zúčastněných do stavu transu. Pokusy se stimulací blikajícími světly se dochovaly i z antického Řecka. Dokáže vyvolat epileptický záchvat i stav euforie. V roce 1971 zpopularizoval dr. Joe Kamiya z Neuropsychiatrického institutu v San Francisku biofeedback jako prostředek kontroly dosažení hladiny alfa za účelem relaxace. Desetitisíce Američanů si mohly pomocí kapesního přístroje, který při dosažení hladiny alfa začal pípat, ověřit stav svého vědomí. Soustavné nalaďování na hladinu alfa je účinným nástrojem v boji proti důsledkům stresu. Člověk se jako jedinec i živočišný druh střetává se stresovými faktory často. Duševní zátěž, pokud se vyskytuje často a opakovaně, působí člověku škody. Pokud jsou dávky zátěže nadměrné nebo časově dlouhodobé, rozvine se psychosomatické (psychoneurotické) onemocnění. Měření prokázala, že EEG pacientů trpících těžkou úzkostí vykazuje dominantní frekvenci beta. Při frekvenci beta dochází např. k uvolňování adrenalinu, jehož nadměrné dávky mají na organismus negativní až toxický vliv.
Audiovizuální stimulace (AV S) působí proti degeneraci přenosu signálu tím, že své dráždivé signály stejnými cestami sama vysílá. Tímto způsobem eliminuje následky stresových stavů i biologického stárnutí mozkové tkáně. Klíčovými faktory celkové úspěšnosti této stimulace jsou individuální dispozice člověka stresovým zátěžím obecně vzdorovat a dále intenzita a délka zátěže. V okamžiku, kdy se málo odolný jedinec střetne s mimořádnou zátěží, je šance dosáhnout rychlé nápravy vlastními silami malé. Je zde podoba s ostatními přírodními metodami. I když jsou změněné stavy vědomí v mozku naprogramovány, nejsme schopni většiny z nich dosáhnout svou vůlí. Mnohé zvládneme s pomocí různých forem psychogenního tréninku, jógových praktik, meditací. Do některých specifických stavů může uvést pacienta psychoterapeut pomocí hypnózy, řízené relaxace nebo přístrojovou stimulací.

TERAPEUTICKÉ VYUŽITÍ

Již počátkem 80. let se podařilo experimentálně prokázat, že výkon intelektu roste s mírou sladění frekvence obou hemisfér a že lze cestou nácviku sladění mozkových vln zvyšovat individuální schopnosti inteligence jak u osob "v normě", tak i u těch, jejichž inteligenční kvocient poklesl v důsledku náhlé mozkové příhody či úrazu. Dr. Othmer na klinikách v Los Angeles a San Francisku zvýšil stovkám klientů audiovizuální stimulací (má speciální program) během několika měsíců IQ v průměru o 23 bodů, výjimečně o 33 bodů.
Stav, v němž hraje sladění vln nejvýznamnější roli, je nazýván probuzeným vědomím. Je to vlastně nejvyšší forma vytrénovanosti mozku. Mozek osoby, jež se k probuzenému vědomí dopracuje, se vyznačuje vysokou a stabilizovanou synchronizací vysílaných vln ve všech hladinách. Zvláštní kvalitou probuzeného vědomí je schopnost sebekontroly a spontánního dosažení vysoké koncentrace při řešení náročných intelektuálních a tvůrčích úkolů. Toto poznání přináší i Silvova metoda ovládnutí mysli (dále SM), kterou manželé Othmerovi znají a nepopírají její účinky. Naproti tomu někteří naši vědečtí pracovníci většinou neuznávají SM ani jiné přírodní postupy (homeopatii, akupunkturu apod.), ale je-li metoda obalena ve vědecký název (biofeedback) a jsou-li použity moderní přístroje, pak metodu propagují (např. prodejem přístrojů pro trénink tzv. neuro či biofeedbacku).
Dr. T. H. Budzynski, jeden z nejlepších znalců neurotechnologie, který klinicky pracuje přes 20 let, a uvádí tato terapeutická využití biofeedbacku: uklidnění pacienta před některými lékařskými výkony * potlačení deprese (zvýšením produkce endorfínů vzniká u pacienta pozitivní zážitek) * příprava pacienta k přijímání vzkazů do podvědomí * uvedení do stavu theta za účelem vybavení traumatických zážitků z dětství * nácvik zrychlení frekvence u neschopnosti se soustředit * bolesti hlavy (migrény) * epilepsie * specifické poruchy učení (dyslexie) * Parkinsonova nemoc, roztroušená skleróza * poruchy spánku a usínání, noční pomočování, somnambulismus * závislost na alkoholu, drogách. Zkouší se využití i v jiných případech (stavy po úraze, po mozkové mrtvici atd.) Na 1.lékařské fakultě nyní bude probíhat roční výzkumná akce, kterou budu sledovat.
Samozřejmě podám čtenářům REGENERACE zprávu o jejích výsledcích.

MUDr. Jitka RAJLICHOVÁ

Autorka je ordinářem dětské neurologie pro Prahu 8. Ve své praxi používá i homeopatii a akupunkturu. Podrobnější inf. o metodě získáte na tel.: 02/ 8554996 l. 142.