Zadáno pro ing. Jiřího Janču

Bolesti hlavy

Jedna z řady "moderních" velice rozšířených potíží je více či méně trvalá bolest hlavy. Obecně se pro tyto bolesti hlavy ujal název migréna. Kromě toho, že trápí veliký počet lidí a obohacuje (pokud možno americký) farmaceutický průmysl, má také velice špatný vliv na látkovou výměnu postižených. Podávání stále silnějších analgetik se totiž podepisuje především na játrech, která musí detoxikovat organismus.

Původ bolestí

Obecně užívané pojmenování by ukazovalo na postižení jater, což ovšem platilo před mnoha lety. Dříve byla skutečná migréna módní nemocí dam z vyšších vrstev, které při svých dýcháncích popíjely sladké alkoholy neboli rosolky. Jak sám název napovídá, byly především vysokým obsahem cukru zrosolovatělé a připomínalý doslova rosol. Vysoký obsah cukru ve spojení s alkoholem dával nešťastným játrům "zabrat" a konečným výsledkem byly bolesti hlavy, pro tehdejší dámy z lepší společnosti obvyklé. Léčily se, jak známe z filmů, také voňavými solemi nebo čpavkem apod. Setrvačností se bolesti hlavy stále nazývají migrénou, i když nynější zdroj těchto bolestí je naprosto jiný a nemá, alespoň zpočátku, s játry nic společného. V současné době je hlavním zdrojem těchto bolestí (z 99 a snad ještě více procent) blokáda krční páteře. Pro objasnění bolestí hlavy si musíme uvědomit rozdíl v jejich začátku a průběhu.
Skutečná nebo pravá migréna postupuje následujícím způsobem: začátek či zdroj bolestí jako by byl vzadu v krku. Odkud pokračuje laterálně, čili od týlní kosti bokem hlavy do spánkové oblasti. Pak přechází do hlavy a následně jako by tlačila oko ven z hlavy v horizontální rovině. Vyskytuje se vždy pouze v jedné polovině hlavy (většinou vpravo) a nemívá průvodní jevy jako nevolnost, zvracení a podobně. Podle mě je to nemoc poměrně vzácná, za posledních asi 3O let jsem se s ní setkal snad pětkrát. Zdrojem bývají jednak játra, méně už střeva (tračník) a jen výjimečně i jiné orgány.
Bolest hlavy způsobená blokádou páteře postupuje naprosto jinak a dá se celkem dobře rozeznat od skutečné migrény. Současná medicína to bohužel většinou nerozezná, a pokud ano, nedovede příčinu bolesti odstranit. Tato bolest vzniká zásadně ve středu hlavy. Pokračuje buď středem hlavy od páteře směrem dopředu, nebo se objeví nad čelem a odtud se šíří do celé hlavy. Někdy také tlačí oči jakoby ven z hlavy, ale směrem shora, tedy ve vertikální rovině. Průvodním jevem je žaludeční nevolnost, někdy i zvracení, "motání hlavy", až po kolapsy či mdlobné stavy.
Velice zajímavé je, že přitom nemusí vůbec samotná páteř bolet a ani jinak se negativně projevovat. Je to stav poměrně nebezpečný, protože mu nepředchází žádná varovná znamení. Kolaps může přijít v nejnevhodnějším okamžiku.

Pomoc od bolestí

Je poměrně snadná, jako vždy, když se najde skutečná příčina potíží. Nebudeme se zabývat migrénou, protože je co do četnosti výskytu prakticky zanedbatelná. Budeme se věnovat jen bolestem pocházejícím od páteře. Nejsou jediným důsledkem dislokace páteře, ale mohou být příčinou dalších, daleko nebezpečnějších stavů.
Ideálním prostředkem okamžitého odstranění bolestí hlavy je samozřejmě reponace krční páteře, která je bezprostředním viníkem bolestí. Jelikož to většinou není dost dobře možné, jediným prostředkem okamžité pomoci je reflexní terapie - nepočítáme-li tak oblíbené užívání chemických léků proti bolestem.
Jelikož zmíněné bolesti nás nejčastěji přepadají na místech, kde není možno zouvat boty a provádět reflexní masáž nohy, zaměříme se na masáž ruky. Ihned po náznaku bolesti hlavy mačkáme nehtem palce základní kloub ukazováčku na ruce příslušné řídící hemisféry.
Pro tento účel je třeba vědět, která strana to je. Při sepnutí rukou a zaklesnutí prstů zůstane vždy jeden palec nahoře. Podle toho, který palec to je, poznáme, zda jsme "pravák" či "levák". U praváka je levý palec nahoře, u leváka je pravý palec nahoře. Podle toho pak mačkáme levou nebo pravou ruku.
Příslušnou stranu mačkáme zespodu tak, jako bychom chtěli kloub ukazováku vytlačit ven mimo ruku. Pokud to provedeme ihned, dojde okamžitě k úlevě a v průběhu řádově sekund bolest ustoupí. Ovšem zákrok musí být proveden ihned, nesmíme čekat, až ještě uděláme to či ono a bolest se mezitím "rozběhne". Zde platí mé oblíbené rčení: "Hřbitovy jsou plné nepostradatelných lidí."
Samozřejmě mačkání kloubu ukazováčku k odstranění příčin bolesti nestačí. Musíme co nejdříve zahájit reflexní masáž na chodidle (podle systému pravák - levák) a provádět ji až do doby odstranění příčiny bolestí. Není to nic obtížného, chce to jen překonat snahy o maximální pohodlí. Masáž je však zcela bezpečná a rozhodně nijak neohrozí naše játra, ledviny apod.

Léčit a vyléčit

Většina lidí, kteří se začnou léčit reflexní masáží krční páteře, se pak velice diví jejím ostatním účinkům. Krční páteř je totiž rovněž příčinou celé řady snížených funkcí v těle a dokonce i celé řady praktického přerušení různých funkcí organismu. Takže například zjistíme, že se nám zlepšil zrak, lépe slyšíme, přestalo brnění v ruce nebo v noze, lépe spíme atd. Musíme totiž, jako u všech potíží těla, rozeznávat léčení a vyléčení. To je totiž strašlivý rozdíl. Léčit můžeme něco celý život, ale vyléčit jen jednou. Tak také žádným užíváním analgetik bolesti hlavy nevyléčíme, nanejvýš si natolik zničíme játra, že dostaneme pravou migrénu. Abychom se vyléčili, musíme odstranit příčiny, a to můžeme jen reponací (odborníkem) anebo reflexní terapií krční páteře, a to buď masáží krční páteře, anebo použitím univerzálního bodu "C", popsaného v minulých číslech časopisu. Na rozdíl od mačkání palce na ruce však masáž bodu "C" i léčí samotnou příčinu. Nevýhodou ovšem je, že místo je na břichu nebo na nártu chodidla, což je v celé řadě případů okamžitě neřešitelné.

Jsme ochotni pro zdraví skutečně něco udělat?

Tato oblast je prubířským kamenem skutečné snahy nemocného řešit vlastní potíže. Dává šanci těm, kteří jsou ochotni něco udělat pro vlastní zdraví. A odhalí ty, kteří si pro vlastní lenost a pohodlí dále ničí zdraví užíváním vysoce škodlivých analgetik apod. Od těch takřka pravidelně slyšíme jejich heslo: "Nemám čas!". A pro ně obzvlášť platí moje rčení o nenahraditelných.

Ing. Jiří JANČA