Hypnóza, jak uvádí J. C. Raudner, je pouze jednou z několika metod NLP. Obecně se nepoužívá termínu hypnóza, ale termínu "změněný stav vědomí". Každý stav je, svým způsobem, změněný od jiného, např. velmi zjednodušené řečeno, stav řízeni automobilu je jiný, než stav při pěší chůzi.
Použitím správných slovních obratů je možné změněný stav vědomí vyvolat s pomocí představivosti, což s klasickým pojetím hypnózy má velice málo společného.
Kursy - tréninky NLP jsou uskutečňovány za účelem zdokonalení člověka, jak fyzicky, tak i psychicky. Velice populární jsou takové kurzy pro manažéry a v této souvislosti může povstat otázka, zda zvládnutí neurolingvistického programováni nevede k jisté manipulaci s okolím, především s klienty, kteří mohou
být nasměrováváni k tomu, aby jednali ve svůj vlastní neprospěch.
J. C. Raudner ujišťuje, že nikoliv, neboť při kursech, určených pro "prodejce", je zchladni zásadou technika "Win-Win" (vyhrát-vyhrát), kterou účastníci musí přijat bez diskusí. Každý z nich se učí takovému způsobu vedení rozhovoru, aby proces prodeje nebo smlouvání se ukončil výhodně pro obě strany.
Záleží jen na nás!
NLP bezesporně umožňuje lepší komunikaci s okolím, bez ohledu na to, o koho se jedná. Po seznámení se s NLP můžeme poznat, jakým způšobem osoba, se kterou komunikujeme, myslí. Je třeba zdůraznit, JAK MYSLÍ a nikoliv, CO SI MYSLÍ. Poznáme-li a pochopíme-li způsob myšleni druhé osoby, můžeme s ní navázat rozhovor "na stejné úrovni".
Z tohoto pohledu při jakémkoliv kontaktu jsme vlastně my odpovédni za jeho výsledek, nikoliv ona druhá osoba! Doposud většina z nás měla na toto téma jiný názor. Často jsme považovali právě tu druhou osobu odpovědnou za fiasko nebo ůspěch našich vzájemných osobních kontaktů, a považovali jsme za správné, aby právě ta druhá osoba se nám přizpůsobila.
Cílem NLP je, aby si každý člověk uvědomil, osvojil a přijal své přirozené vlastnosti jako skutečně přirozené a ne jako nějaká kouzla, či jako mimořádné schopnosti, které jsou dány jen vybraným jedincům. Proto též formulace neurolingvistického programování zní: naturální psychické lidské procesy. Jinými slovy řečeno, jde o to, že všechno co je v nás, je přirozené a všechno bychom měli akceptovat. A to samozřejmě nejen v nás, ale i v ostatních.
Dosud nás nikdo neučil, jak máme žít, abychom se cítili dobře. Koupíme-li si počitač, získáváme k němu celý balík instrukcí. Pro náš mozek, který je možno přirovnat k počítači, takové instrukce nemáme. "Obslu-
hujeme" ho intuitivně a často s mnoha omyly, jejichž prostřednictvím se ho učíme správně ovládat. Snad v budoucnosti bude možné s pomocí NLP zefektivnit práci našeho mozku. Jde o procesy zapamatování, stresů, pro-
cesy spojené s naším metabolismem a imunitním systémem, neboť s pomocí NLP je možné změnit i metabolismus, a tím vlastně i následné patologické změny v našem organismu.
Připravil V. Borůvka