Časopis MEDIUM, červenec 1996

Neurolinguistické programování

Neurolingvistické programování je modelem mezilidské komunikace i komunikace se sebou samým.
Tak, jako každý model, předkládá pouze jistý odraz reality, nikoliv realitu jako takovou. V tomto modelu přijímáme myšlenku, že něco se může néjakým způsobem dít (ale také nemusí) a každý způsob tohoto dění je vždycky stejně dobrý. Jeden ze základnich předpokladů NLP je:
Tvůj svět je tvým světem a můj je mým světem. tyto světy mohou být odlišné, ale žádný z nich není lepší nebo horší, než druhý.
Přestože se na Západě organizují kursy, tzv. tréninky NLP, důraz je kladen vždy na individuální přístup ke každému, kdo se chce s NLP blíže seznámit a zkvalitnit si tak svůj život.

NLP a pozitivní myšlení

Mezinárodní trenér NLP Jan C. Raudner z Německa o pozitivním myšlení říká, že je to, podle jeho propagátorů, zázračný recept na všechno, což ovšem není úplná pravda. Aby pozitivní myšlení vedlo k trvalým změnám, je ve většiné případů potřebné dlouhodobé trénování, a to ještě ne vždy s takovým efektem, který očekáváme. U NLP, kromě samotného pozitivního myšlení, se musí dodržovat ještě další podmínky, např. "dynamické očekáváni", což překračuje možnosti a schopnosti některých lidi, využívajících metodu pozitivního myšlení.
NLP, díky své specifické technice, umožňuje každému dojít ke změně svého přesvědčení. Díky tomu pak měníme i emoce, spojené s přislušnými činnostmi nebo situacemi, a tím vlastně měníme způsob myšlení, chování a činností. S pomocí technik NLP je možné uskutečnit trvalé změny během několika minut. Příkladem může být program, který naštěstí nefunguje u všech lidí, a to je určitá fóbie. Takový program může být zaveden do našeho mozku zpravidla během nějakého jednoho traumatického prožitku. Díky NLP existuje možnost jeho likvidace nebo změny doslovně během několika minut. Přitom je třeba zdůraznit, že při tréninku NLP se nepoužívá žádných sugescí, či direktivních příkazů. Procesy změny fungují u každého člověka. Jelikož u NLP víme, jak v naší psychice působí negativní programy, můžeme se dostat k jejich podstatě a uskutečnit tak změny, mnohdy velice radikální. V porovnání s obecnou psychoterapií, u NLP není až tak důležité, aby se pacient seznámil s podstatou svého problému, ale aby pochopil mechanismus vzniku problému a mechanismus jeho odstranění. Nejde však o návod univerzální, neboť u NLP je kladen důraz na individualitu, a tak pacient musí sám pro sebe najít nejlepší odpověď a nejvhodnější řešení.

Změnit sebe může každý

Velice důležitou a také optimistickou zásadou NLP je to, že v každém z nás jsou obsaženy schopností, umožňující jakoukoliv změnu, kterou si přejeme. Cílem NLP je tedy usnadnit každému, bez ohledů na přesvědčení, intelektuální potenciál, pohlaví i věk, přístup k těm všem schopnostem, které v něm jsou.
V NLP se objevuje pojem "zakotvení", což je technika spojování určitých impulzů, které jsou řízeny našim myšlením, s pocitovými stavy, ke kterým chceme mít přístup a chceme na ně působit. Nejjednodušší je reakce na určitý zvuk, dávno zapomenutý, související s určitým zážitkem, který pak automaticky připomíná i onen zážitek.
Se všemi procesy NLP je potřebné se seznamovat nejen teoreticky, ale také prakticky. Každý má možnost "nahlédnout do sebe" a zjistit, co v dané chvíli chce u sebe změnit k lepšímu. Osoby, které se považují za zdravé, mohou se účastnit tzv. kolektivních tréninků, ovšem u nemocných je bezpodmínečný pouze individuální přistup.

NLP a hypnóza

Hypnóza, jak uvádí J. C. Raudner, je pouze jednou z několika metod NLP. Obecně se nepoužívá termínu hypnóza, ale termínu "změněný stav vědomí". Každý stav je, svým způsobem, změněný od jiného, např. velmi zjednodušené řečeno, stav řízeni automobilu je jiný, než stav při pěší chůzi.

Použitím správných slovních obratů je možné změněný stav vědomí vyvolat s pomocí představivosti, což s klasickým pojetím hypnózy má velice málo společného.

Kursy - tréninky NLP jsou uskutečňovány za účelem zdokonalení člověka, jak fyzicky, tak i psychicky. Velice populární jsou takové kurzy pro manažéry a v této souvislosti může povstat otázka, zda zvládnutí neurolingvistického programováni nevede k jisté manipulaci s okolím, především s klienty, kteří mohou být nasměrováváni k tomu, aby jednali ve svůj vlastní neprospěch.
J. C. Raudner ujišťuje, že nikoliv, neboť při kursech, určených pro "prodejce", je zchladni zásadou technika "Win-Win" (vyhrát-vyhrát), kterou účastníci musí přijat bez diskusí. Každý z nich se učí takovému způsobu vedení rozhovoru, aby proces prodeje nebo smlouvání se ukončil výhodně pro obě strany.

Záleží jen na nás!

NLP bezesporně umožňuje lepší komunikaci s okolím, bez ohledu na to, o koho se jedná. Po seznámení se s NLP můžeme poznat, jakým způšobem osoba, se kterou komunikujeme, myslí. Je třeba zdůraznit, JAK MYSLÍ a nikoliv, CO SI MYSLÍ. Poznáme-li a pochopíme-li způsob myšleni druhé osoby, můžeme s ní navázat rozhovor "na stejné úrovni".
Z tohoto pohledu při jakémkoliv kontaktu jsme vlastně my odpovédni za jeho výsledek, nikoliv ona druhá osoba! Doposud většina z nás měla na toto téma jiný názor. Často jsme považovali právě tu druhou osobu odpovědnou za fiasko nebo ůspěch našich vzájemných osobních kontaktů, a považovali jsme za správné, aby právě ta druhá osoba se nám přizpůsobila.
Cílem NLP je, aby si každý člověk uvědomil, osvojil a přijal své přirozené vlastnosti jako skutečně přirozené a ne jako nějaká kouzla, či jako mimořádné schopnosti, které jsou dány jen vybraným jedincům. Proto též formulace neurolingvistického programování zní: naturální psychické lidské procesy. Jinými slovy řečeno, jde o to, že všechno co je v nás, je přirozené a všechno bychom měli akceptovat. A to samozřejmě nejen v nás, ale i v ostatních.
Dosud nás nikdo neučil, jak máme žít, abychom se cítili dobře. Koupíme-li si počitač, získáváme k němu celý balík instrukcí. Pro náš mozek, který je možno přirovnat k počítači, takové instrukce nemáme. "Obslu- hujeme" ho intuitivně a často s mnoha omyly, jejichž prostřednictvím se ho učíme správně ovládat. Snad v budoucnosti bude možné s pomocí NLP zefektivnit práci našeho mozku. Jde o procesy zapamatování, stresů, pro- cesy spojené s naším metabolismem a imunitním systémem, neboť s pomocí NLP je možné změnit i metabolismus, a tím vlastně i následné patologické změny v našem organismu.

Připravil V. Borůvka