Letos poprvé volby do českého parlamentu

PRAHA 3.dubna (ÈTK) - Letošní volby do Parlamentu Èeské republiky budou prvními parlamentními volbami v samostatné Èeské republice. Po listopadu 1989 se do Èeské národní rady a do Federálního shromáždění volilo dvakrát.
První svobodné volby se konaly 8.a 9.června 1990 a 23 politických stran, hnutí a koalic v nich usilovalo o mandáty do Federálního shromáždění (FS), Èeské národní rady (ÈNR) a Slovenské národní rady (SNR). Spektrum politických stran bylo na jaře 1990 velmi široké. Vedle původních pěti politických stran Národní fronty "vyrostlo" 66 stran a politických hnutí. Většina z nich neměla klasickou strukturu politických stran, jejich záměry se do značné míry překrývaly a nebyl znám počet jejich členů ani příznivců.
Integrujícím hnutím na české politické scéně bylo Občanské fórum (OF), které vzniklo v listopadu 1989. Na Slovensku mělo podobnou roli občanské sdružení Veřejnost proti násilí (VPN).
Účast voličů v parlamentních volbách v červnu 1990 byla velmi vysoká: v Èeské republice volilo 7,245.450 oprávněných voličů, tj.96,79 procenta, na Slovensku se voleb účastnilo 3,393.046 oprávněných voličů, tj.95,41 procenta.
Občanské fórum získalo největší počet hlasů jak ve volbách do Federálního shromáždění, tak do Èeské národní rady. Do Sněmovny lidu (SL) to bylo 53,15 procenta hlasů (68 mandátů), do Sněmovny národů (SN) 49,96 procenta hlasů (50 mandátů). Ve volbách do Èeské národní rady volilo kandidáty OF 49,50 procenta oprávněných voličů (127 mandátů). Na Slovensku zvítězila ve volbách Veřejnost proti násilí.
Do Federálního shromáždění se dostala také Komunistická strana Èeskoslovenska (KSÈ), kterou volilo do obou sněmoven průměrně 13 procent voličů (23 mandátů v SL a 24 mandátů v SN). V ÈNR získala 13,24 procenta hlasů (32 mandátů) a stala se tak po OF druhou nejsilnější stranou v českém parlamentu.
Pětiprocentní hranici pro vstup do Federálního shromáždění kromě OF, VPN a KSÈ překonaly v Èeské republice Křesťanská a demokratická unie a Hnutí za samosprávnou demokracii-Společnost pro Moravu a Slezsko (HSD-SMS). Ze Slovenska to byla Slovenská národní strana, Křesťanskodemokratické hnutí a hnutí Együttélés v koalici s Maďarským křesťanskodemokratickým hnutím.
Poslední volby ve společném státě se konaly 5.a 6.června 1992. Do Federálního shromáždění, Èeské národní rady a Slovenské národní rady kandidovalo celkem 40 politických stran, hnutí a koalic. Celkový počet kandidátů do FS byl 4513, z toho 88 kandidátů odstoupilo. V Èeské republice zvítězila koalice Občanské demokratické strany (ODS) s Křesťanskodemokratickou stranou (KDS) a na Slovensku Hnutí za demokratické Slovensko (HZDS).
Koalice ODS-KDS získala do obou sněmoven Federálního shromáždění přes 33 procent hlasů. Do FS se v Èeské republice dostal Levý blok, Èeskoslovenská strana sociálnědemokratická (ÈSSD), Sdružení pro republiku- Republikánská strana Èeskoslovenska (SPR-RSÈ), Křesťanská a demokratická unie-Èeskoslovenská strana lidová (KDU-ÈSL) a Liberálně sociální unie (LSU).
Nejsilnějším politickým uskupením po volbách se v Èeské národní radě stala koalice ODS-KDS, kterou volilo 29,73 procenta občanů a získala tak 76 mandátů. Druhou nejsilnější stranou byl Levý blok se 14,4 procenty (35 mandátů). Pětiprocentní hranici dále překročily ÈSSD, LSU, kDU-ÈSL, ODA, HSD-SMS a SPR-RSÈ.