Uživatelé Internetu budou vědět, jak hlasují poslanci parlamentu


MARTIN KUDERA
P r a h a - Majitelé počítačů napojených na celosvětovou počítačovou síť Internet budou mít přesný přehled o tom, jak poslanci nově zvolené Poslanecké sněmovny hlasují o zákonech a jak se účastní jednání. Dosud mají tuto možnost v podstatě pouze novináři, kteří získávají údaje přímo ve sněmovně. Občané, kteří chtějí kontrolovat práci poslanců, se mohou do parlamentu osobně dostavit na jednání jako hosté.

"Náš systém umožní v podstatě okamžitě přenést údaje o hlasování do sítě Internet poté, co poslanci stisknou tlačítko hlasovacího zařízení," řekl Petr Marian, provozní ředitel firmy Corpus, která pro kancelář sněmovny zveřejnění dat v mezinárodní počítačové síti připravuje. Ve světě je dnes několik desítek milionů uživatelů Internetu, v tuzemsku se jejich počet odhaduje na desetitisíce.

Uživatelé Internetu se už dnes dozvědí na adrese parlamentu http://www.psp.cz například údaje o jednotlivých poslancích včetně jejich fotografie a přestupů z klubů a výborů. "Pokud bude chtít uživatel Internetu vědět výsledek hlasovaní nového parlamentu, objeví se na obrazovce seznam všech dvou stovek zákonodárců a údaje, jak kdo hlasoval. V seznamu bude možné označit kteréhokoliv z nich a získat o něm podrobné informace. Systém umožní zpětně zjišťovat, jak poslanci hlasovali v celém průběhu volebního období i obdobích předchozích," řekl Marian. Zhruba v polovině příštího volebního období si budou moci uživatelé vyhledat také informace o připravovaných zákonech. Budou mít přehled o tom, v jakém znění sněmovna chystanou normu přijala od předkladatelů, jaké změny v ní provedla a jakou podobu nakonec schválila. "Informace bude do sítě Internet předávat přímo kancelář sněmovny," řekl Petr Marian.

Ještě před sestavením nové sněmovny budou na Internetu k dispozici údaje o tom, jak voliči o budoucích poslancích hlasovali. Český statistický úřad se chystá předložit Ústřední volební komisi návrh, že bude postupně dodávat do sítě Internet výsledky hlasování v jednotlivých volebních krajích. "Na síti budou také zveřejněny všechny kandidátky podané stranami v krajích, volební formuláře, metodiky a technické postupy," řekl Karel Červenka ze statistického úřadu. Na Internetu chtějí zveřejnit mimo ostatních výsledků také údaje o preferenčních hlasech voličů pro jednotlivé kandidáty až po jmenný seznam nově zvolených poslanců sněmovny. "Bude to také, kromě volebních komisí, jediné místo, kde bude možné se dovědět celkový, aktuální a Ústřední volební komisí autorizovaný stav kandidátek. Tedy například, čí kandidatura je platná nebo kdo se kandidatury vzdal," řekl Červenka.