OBČANSKÁ DEMOKRATICKÁ ALIANCE (ODA)

Občanská demokratická aliance (ODA) byla založena 17. prosince 1989. Základní programový materiál "Cesta ke svobodné společnosti" vznikal ještě před 17. listopadem 1989. Od roku 1989 do roku 1991 byla součástí Občanského fóra (OF), na jehož kandidátce se zúčastnila voleb v roce 1990.

Po rozpadu OF kandidovala ODA samostatně ve volbách v roce 1992. Do tehdejšího FS se ODA neprosadila - zůstala těsně pod hranicí potřebných 5 %, do ČNR získala necelých 6 % hlasů, což jí vyneslo 14 poslaneckých míst. V současné době má ODA v parlamentu 16 poslanců, předsedou poslaneckého klubu je Ivan Mašek.

ODA je pravicová parlamentní koaliční strana. Ve vládě drží dvě ministerská křesla - Vladimír Dlouhý je ministrem průmyslu a obchodu a Jiří Skalický ministrem pro správu národního majetku a jeho privatizaci.

Nejvyšším orgánem ODA je celostátní konference. Rozhoduje o všech zásadních otázkách související s její činností. Mezi celostátními konferencemi je nejvyšším orgánem Ústřední sněm ODA, který zřizuje politické grémium pro prosazování volebního programu a koordinaci naplňování politiky ODA v parlamentu a ve vládě, případně v jiných orgánech.

Politická rada ODA je zodpovědná za koordinaci politiky ODA jako celku. Řídí činnost ODA v době mezi zasedáním Ústředního sněmu, zřizuje Ústřední sněm ODA. Současným předsedou ODA je od roku 1992 Jan Kalvoda, místopředsedy jsou Pavel Bratinka, Vladimír Dlouhý, Libor Kudláček, Karel Ledvinka a Jiří Skalický.

ODA je konzervativní strana a v politickém spektru ČR stojí napravo od ODS. Nejbližší jsou jí strany nynější vládní koalice ODS a KDU-ČSL.

Poslední celostátní konference ODA se konala 23.-24. března 1996. Schválila kandidátní listiny pro letošní volby a volební program s názvem " Dál na cestě ke svobodné společnosti - Smlouva pro budoucnost ". Program prosazuje zejména snižování daní, reformu veřejné správy, obecné snižování státního centralismu, deregulaci především v oblasti bytové politiky a porážku socialismu v jakékoli podobě.

ODA má nyní přibližně 2500 členů.

Podle výzkumů březnových volebních preferencí by ODA volilo podle STEM 9,3 % voličů, podle FACTUM 8 % voličů, podle IVVM 8 %.

PRAHA (ČTA) Kateřina MikšováProfily politickych stran