LEVÝ BLOK (LB)

Původně byl Levý blok názvem koalice, ve které v posledních parlamentních volbách společně kandidovala KSČM a Demokratická levice. Vznikem strany LB došlo k ukončení koalice se stejným názvem a KSČM si musela v parlamentu ČR založit vlastní poslanecký klub.

Strana Levý blok vznikla v roce 1993 odtržením od KSČM. V červenci 1993 byl založen přípravný výbor strany, v prosinci 1993 byl Levý blok ustaven a brzy nato odešli jeho zakladatelé z ÚV KSČM. V čele tohoto reformního křídla byla poslankyně Marie Stiborová. Koncem února 1995 se konal v Ostravě I. sjezd Levého bloku, na kterém byl předsedou strany zvolen Jaroslav Ortman.

V současné době je předsedou LB stále Jaroslav Ortman, místopředsedy jsou Josef Hájek, Jaroslav Soural a Marie Stiborová. Vrcholným orgánem strany je Celorepublikový výbor.

Levý blok je parlamentní opoziční strana. LB je dnes vedle ČSSD a KSČM třetí levicovou stranou v Parlamentu, ve volbách 1992 získala tato strana přes 14% hlasů (tehdy ovšem jeho hlavní složkou byla KSČM). Z 34 komunistických poslanců do politického klubu nové strany LB přestoupilo 24 poslanců. V současné době tvoří poslanecký klub LB v Parlamentu ČR 23 poslanců, předsedou klubu je také Jaroslav Ortman.

Podle vlastních údajů má nyní LB asi 3000 členů. LB je politická strana, která odmítá starý systém "reálného socialismu", nadále však podporuje humanistické a socialistické hodnoty i cíle a hledá lepší alternativy společenského pokroku, než nabízí kapitalistický vývoj (Programová východiska LB pro volby 1996).

Současný LB se hlásí k "Prohlášení o zásadách Socialistické internacionály" z roku 1989. Svým voličům chce zaručit, že zůstane v opozici vůči každé vládě, která bude pokračovat v nynější pravicové politice a naopak podpoří každé úsilí o spolupráci levice - až po levicovou vládní koalici.

Podle výzkumů březnových volebních preferencí by LB volilo podle STEM 3,8% voličů, podle FACTUM 4,5% voličů a podle výsledků IVVM 4%voličů.

PRAHA (ČTA) Miroslava ZaisováProfily politickych stran