DEMOKRATICKÁ UNIE (DEU)

Demokratická unie (DEU) se objevila na naší politické scéně na jaře 1994 pod heslem "Nejen prosperita, ale i morálka a právo". U ministerstva vnitra byla zaregistrována 7. 3. 1994. První, ustavující sněm DEU se konal 18. 6. 1994. Ačkoliv strana měla na sestavování kandidátek pro komunální volby jen deset dní, získala celorepublikově 2,3 % volebních hlasů.

Na druhém, a zatím posledním sněmu DEU, který se konal 4. 11. 1995, byl schválen politický program strany, postup při organizování volební kampaně a postup po parlamentních volbách.

Vrcholným orgánem DEU je Republikové předsednictvo, které se skládá z předsedkyně, místopředsedy, vedoucího manažera, předsedů sedmi krajských rad a předsedů městských rad Prahy a Brna. Předsedkyní DEU je Alena Hromádková, místopředsedou Ratibor Majzlík. DEU se hlásí ke konzervativní pravicové politice. Je to mimoparlamentní, opoziční strana. V současné době má více než 3000 členů, kteří zaplatili členské příspěvky.

Politický program DEU je založen na základních principech demokratického státu: právu občana na důstojný život, na vlastnictví, na ochraně občanských práv, bezpečnosti a na samosprávě. Hlavním cílem DEU je prosadit do čela státu lidi čestné, neúplatné, kteří chápou svou politickou činnost jako službu spojenou s konkrétní zodpovědností za světové hodnoty. Demokratický systém považuje DEU za jediný přijatelný, neboť důsledně zaručuje občanům svobodný přístup k informacím a jejich ničím neomezenou distribuci, možnost volit a kontrolovat vládu, v případě nutnosti nekonfliktně vyměnit vládnoucí garnituru.

DEU trvá na konkrétních krocích k zachování a prohlubování veřejné morálky a společně sdílené kultury jako jediné cestě vedoucí ke zbavení společnosti marasmu komunismu. DEU klade důraz na hospodářský růst a vytváření nových hodnot, na poctivě založenou a zajištěnou prosperitu jedinců a celé společnosti.

Podle výzkumů březnových volebních preferencí by DEU volilo podle STEM 1,8 % voličů, podle agentury FACTUM 2,4 % voličů a podle IVVM 2 % voličů.

PRAHA (ČTA) Miroslava ZaisováProfily politickych stran