ČESKOMORAVSKÁ UNIE STŘEDU (ČMUS)

Českomoravská unie středu (ČMUS) vznikla sjednocením čtyř politických stran. Tři z nich - Zemědělská strana (ZS), Liberálně sociální unie (LSU) a Hnutí za samosprávnou demokracii Moravy a Slezska (HSDMS, později přejmenována na Českomoravskou stranu středu - ČMSS), byly zastoupeny v současném parlamentu. Čtvrtým subjektem byla Křesťansko-sociální unie (KSU), odštěpená část KDU-ČSL.

Před sloučením probíhala přípravná jednání mezi poslaneckými kluby LSU, složeným z poslanců ZS a LSU, a ČMSS a vedením těchto stran. 3. prosince 1994 proběhly sjezdy LSU a ZS ve Žďáru nad Sázavou, kde přítomní delegáti odsouhlasili vytvoření koalice s názvem Českomoravská unie středu (ČMUS) a 14. prosince zde byla tato koalice ustavena. Delegáti zúčastněných stran ZS, LSU a ČMSS zvolili desetičlenné předsednictvo. Předsedou se stal JUDr. ing. Jan Jegla (ČMSS), prvním místopředsedou ing. Radek Navrátil (ZS), místopředsedy ing. Miloš Petera (LSU), JUDr. Jan Kryčer (ČMSS) a Jaroslav Mališ (ČMSS). Během roku 1995 probíhala další jednání s několika menšími stranami, mezi něž patřila i Křesťansko-sociální unie, jejíž členové přešli v roce 1996 individuálně do ČMUS.

Slučovací sjezd všech čtyř stran se konal v Praze 3. a 4. února 1996. Sjezd potvrdil koaliční vedení ve funkcích i ve straně a rozšířil předsednictvo o jednoho člena - ing. Josefa Kapsu, dříve člena KSU. ČMUS je dělena na tři zemské organizace, tj. na českou, moravskoslezskou a pražskou.

Současným předsedou ČMUS je ing. Jan Jegla, prvním místopředsedou ing. Radek Navrátil a místopředsedy jsou JUDr. Jan Kryčer, ing. Josef Kapsa, ing. Miloš Petera. ČMUS má kolem 10 000 členů. Hlásí se k politice tzv. čistého středu, mezi KDU-ČSL a ČSSD. Snaží se o vlastní politickou orientaci navazující na politiku prezidentů T. G. Masaryka a E. Beneše.

Ve volbách v roce 1992 získala LSU ve Sněmovně národů FS v ČR 6,06 %, HSDMS 4,9 %; ve Sněmovně lidu LSU 5,84 %, HSDMS 4,23 %. Ve volbách do ČNR obdržela LSU 6,52 %, HSDMS 5,87 % hlasů.

Podle březnových výzkumů volebních preferencí by ČMUS volilo podle STEM 0,3 % voličů, podle FACTUM 0,6 % voličů, podle IVVM 1 % voličů.

PRAHA (ČTA) Kateřina MikšováProfily politickych stran