Po bezstarostných letních měsících trávených většinou v přírodě nás bude chladný podzim stále více držet zase doma. V takových chvílích se občas odhodláme i k podzimnímu úklidu. Často pak při něm narazíme na staré baterie, léky, zbytky ředidel, barev a podobně., se kterými si nevíme rady. Čas od času je někam přemístíme, čas od času se je pokusíme vyhodit.
A tehdy se můžeme dostat do potíží. Většina z těchto typů odpadů jsou odpady škodlivé pro naše životní prostředí i pro naše zdraví. Nebývá jich mnoho - kolem dvou procent z celkového množství námi nastřádaných odpadků. Za rok už je to ale pěkně velká hromádka. Baterie a zářivky, fotochemikálie, zbytky ředidel a barev, lepidla, čistící prostředky, kosmetické prostředky, motoristické potřeby, staré léky, teploměry, opotřebované oleje, chemikálie na zahrádku - to vše patří do této skupiny odpadů. Nebezpečí těchto odpadů vyplývá z obsahu těžkých kovů a jiných toxických látek. Pokud končí tyto odpady na skládce, mohou kontaminovat půdu a ohrožují i spodní vody. V případě spalování je rozhodující teplota. Běžné spalovny, nemluvě o lokálních topeništích, nejsou schopny dostatečně tyto látky rozložit, takže pak unikají do vzduchu a my je dýcháme. Když toxické chemikálie vylejeme do záchodu, komplikujeme situaci čistírnám odpadních vod. Mimo jiné se například značně snižuje možnost využívání čistírenských kalů ke kompostování právě z důvodu kontaminace těžkými kovy.
Co tedy s naším úklidem? Někde se již v rámci separovaného sběru odpadů mohou sbírat do speciálních kontejnerů staré baterie a v lékárnách prošlé léky. Z tohoto tzv. "separovaného sběru" se mohou některé ze surovin zhodnotit recyklací, případně se spalují ve speciálních spalovnách při vysoké teplotě. Ne všude ovšem takovýto sběr probíhá. V budoucnu se snad ale postupně stane běžným způsobem péče o odpad na každém místě. Nejlepší je ale přemýšlet dopředu - vybírat si ty výrobky, které toxické složky neobsahují. Řada výrobců už běžně vyrábí baterie bez obsahu rtuti a kadmia. K dostání jsou kalkulačky na solární pohon, stejně jako natahovací hodinky namísto bateriových. Alternativou je také používání síťových adaptérů. V lékárnách jsou k dostání bezrtuťové elektronické teploměry, v obchodech lze vyhledat barvy ředitelné vodou.
Nejlépe je ovšem se nákupu a tím i úklidu výrobků tohoto typu
vyhýbat uvážlivou a minimální spotřebou.
zpět na obsah |