Základní škola učí úsporám

Krušnohorské sdružení pro úspory energie uzavřelo 1.února 1995 svou první smlouvu o dodávce energetických služeb se základní školou v Litvínově. Dle prvních měření dosahují úspory energie pozoruhodných 44 % ze spotřeby energie před zavedením úsporných opatření.

Dosud dokončená část projektu se týkala pouze úspor energie na vytápění a v zásadě se jednalo o tato opatření: utěsnění oken, instalace základní regulace vytápění, rozdělení topných systémů do několika celků a zavedení útlumových programů vytápění. Plány na další technická opatření týkající se například systému na ohřev teplé vody budou dohodnuty později.

Realizovaná opatření jsou v provozu zatím pouhé tři měsíce, ale již v tak krátkém čase byly naměřeny pozoruhodné výsledky. Celkové úspory během těchto tří měsíců dosáhly 780 GJ, tj. 44 % ze spotřeby energie před zavedením úsporných opatření. Při současné ceně tepla 200 Kč/GJ tyto úspory představují zhruba 156 000 Kč.
(SEVEn, 3/1995)




Škola se solárním vytápěním

Většina lidí má stále dojem, že využívání obnovitelných zdrojů je něčím nereálným, nákladným a exotickým. Základní škola v East Montpelier je vytápěna moderním kotlem na štěpkové dřevo. Díky této investici se snížily roční náklady na vytápění z 25 000 dolarů na 3 600, a to i přesto, že budova byla rozšířena o nové místnosti.




Město vytápěné slámou

Jihočeské město Pelhřimov objevilo, že úspor energie lze dosáhnout využitím výhod spojených s umístěním regionu. Město se nachází v oblasti, která je známá pěstováním řepky olejné. Protože hlavním produktem řepky je především olej lisovaný z jejích semen, nevyužité rostlinné zbytky jsou likvidovány. Počínajíc tímto podzimem však budou používány kromě dřeva zejména stonky rostlin jako palivo v místní spalovně pro spalování biomasy. Dá se očekávat, že se tímto způsobem vyprodukuje tolik tepla, jaké bude dostačující téměř pro polovinu města. Ekologický projekt je realizován soukromou firmou Iromez, která je provozovatelem místního tepelného hospodářství.
SEVEn září 95




Výstava "Úspory energie pro každého"

Deset firem a tři spolupracující občanská sdružení, vystavující v expozici "Úspory energie pro každého" v rámci výstavy Země Živitelka, představila mluvčí občanského ekologického sdružení Jihočeských matek Dana Kuchtová na tiskové konferenci 22.srpna 1995. Během následujících výstavních dnů zde byly v pavilonu S nabízeny výrobky využívající alternativních zdrojů energie nebo technická zařízení k dosažení efektivních enrgetických úspor. Bezplatnou konzultační a poradenskou službu veřejnosti poskytovali odborníci z EkoWattu, Ligy energetických alternativ, nadace Sluníčko i z vystavujících firem. Od nich bylo možné získat informace o nejvhodnější tepelné izolaci ve vlastní domácnosti, o úsporných spotřebičích, slunečních kolektorech či solárních článcích, o způsobech vytápění, co nejméně poškozujících životní prostředí apod.

Firma Solarglas zde představila své zařízení se soustavou Fresnelových čoček, Briklis briketové lisy na dřevní odpad, Verner víceúčelové topidlo kotel-kamna-krb, Eken úsporné spalování, Ekomont solární přitápění, AlterM kombinaci tepelného čerpadla s kolektorem a vytápěním, firma Chlouba malé vodní elektrárny a Tetom fotovoltaické články.

Návštěvníci výstavy mohli absolvovat jednoduchou soutěž, jejíž výsledky byly každý den před pavilonem vyhlašovány. Výhrami byly úsporné zářivky, solární nabíječky tužkových akumulátorů, balíky dřevěných briket a knihy s tématikou úspor energie. Tímto nenásilným způsobem osvěty, která budila značný zájem, bylo možno získat poučení o jednotlivých zařízeních šetřících energii či využívajících alternativních zdrojů, která zatím většinou veřejnost není schopna dost jasně rozlišovat.

Podle studií zahraničních odborníků je možné v České republice ušetřit až 30 % energie. Zástupce mezinárodní organizace Anti-Atom-International Josef Pühringer na tiskové konferenci zdůraznil, že v Rakousku se získávání energie z ekologičtějších zdrojů stalo už výnosným byznisem. Je to však závislé také na prozíravé energetické politice státu.

Jihočeské matky i všichni účastnící výstavní expozice jsou přesvědčeni o prospěšnosti této akce, která se letos uskutečnila již třetím rokem. V roce 1993 byla výstava uspořádána samostatně v českobudějovickém Metropolu, v loňském roce proběhla v rámci výstavy HOBBY. Pokud najde potřebný ohlas u veřejnosti, měla by být dalším podnětem pro zvažování energetických úspor i u nás.
Jaroslava Brožová, Jihočeské matky




Kompatní zářivky v bytech - demonstrační projekt

Návazně na dotovaný prodej kompatních zářivek v České republice (Zprávy ze SEVEN, 2/94) připravil ČEZ v roce 1994 demonstrační projekt k ověření reálných úspor dosažitelných v domácnostech instalací kompaktních zářivek.

Pro měření byl vybrán 16tipodlažní věžový dům v Praze, ve kterém se nachází 96 bytů. V nich je instalováno ústřední topení, mají centrální dodávku TUV a pro vaření je používán zemní plyn. V rámci projektu došlo v bytech k instalaci celkem 256 zářivek o příkonu 15, 20 a 30 W. Původní záměr nahradit také 32 žárovek na chodbách domu nebyl realizován, protože nedošlo k istalaci potřebných krytů na stávající svítidla.

Referenční měření před instalací zářivek v květnu 1994, typické pro celkovou dobu měření, udalo spotřebu v bytech 94,8 kWh/den. Měření pro instalaci zářivek v červnu 1994, opět za typický den v prúběhu měrení, vykázalo spotřebu 88,6 kWh/den. Prokázaná úspora za celý den tedy činila 6,6 %. Vyšší hodnoty poklesu spotřeby byly zaznamenány v době svícení (večer v době mezi 19. a 24. hodinou), kdy průměrné snížení spotřeby činilo asi 9%. V době největšího zatížení(tj. v době 21. hodiny) dosáhlo snížení spotřeby 25%.

Soudobost využití kompaktních zářivek u sledovaného vzorku 96 bytů dosahovala podle sledování ČEZ průměrných hodnot 0.1-0.15 (vyjímečně 0.2). To znamená, že 10-15% instalovaných kompaktních zářivek je rozsvíceno zároveň v době maximálního zatížení.

V zimním období došlo k opětnému sledování spotřeby energie. V této době však byla porovnávána spotřeba uvedeného domu s domem sousedním, sice stejného typu, ovšem s neporovnáváným počtem spotřebičů. Z toho důvodu nemají zjištěné údaje tak vysokou vypovídací schopnost. V době sledování byla v domě s instalovanými zářivkami naměřená denní spotřeba elektřiny o 4,5 procenta nižší, než u domu sousedního.

V každé průměrné domácnosti lze vyměnit 2-3 žárovky za kompaktní zářivky tak, aby to bylo hospodárné. Samotná tato obměna sníží, podle měření ČEZ, spotřebu elektřiny ve špičkách o více než dvacet procent.
SEVEN září 95




zpět na obsah