Čistá energie přináší pracovní příležitosti

Skupina více než 100 firem, od gigantů z listiny Fortune 500 až po malé společnosti, požádalo v lednu americký Kongres, aby pokračoval v podpoře rozvoje obnovitelných zdrojů a zvyšování efektivity v energetice.

V dopise, určeném předsedům a členům poslaneckých komisí, praví mj.: "Úspory energie a obnovitelné zdroje přinášejí nejen rozvoj špičkových a perspektivních technologií, ale vytvářejí i desetitisíce nových pracovních příležitostí a posilují konkurenceschopnost USA na rychle se rozvíjejících světových trzích. Průmyslová odvětví, která se věnují využití biomasy, geotermální energie, fotovoltaiky, větru a dalších obnovitelných zdrojů, stojí na prahu výrazného snižování výrobních nákladů, které by konečně umožnilo zmnohonásobit jejich podíl na výrobě energie."

Zájem o rozvoj obnovitelných zdrojů potvrzují také výzkumy veřejného mínění. "Investice do úspor energie, obnovitelných zdrojů a využití zemního plynu odporuje většina veřejnosti. Jedná se o všestranně výhodnou orientaci, která ušetří peníze, zlepší životní prostředí a zároveň vytváří nové trhy a pracovní příležitosti."
(EcoNet, 5. června 1995)




Energie z odpadků

Britská firma Waste Gas Technology se sídlem v Romsey (Hampshire) vyvinula novou metodu výroby plynu z odpadků. Plyn má přitom velkou výhřevnost a umožňuje tak z odpadů získávat energii v vysokou účinností. Nová metoda využívá tzv. pyrolýzy. Zbytky zahrnující starý papír, ojeté pneumatiky, splašky a domovní odpadky jsou ve speciální nádrži zahřáty na 700 až 800 oC bez přítomnosti kyslíku.

Experimentální zařízení v anglickém Romsey přineslo vynikající výsledky. Až 75 % odpadků se přemění v plyn, kterým lze pohánět turbínu a vyrábět elektřinu. Obsah jedovatého dioxinu a furanu, které jsou při spalování plastů velkým problémem, činí v takto vyrobeném plynu pouze 0,02 mg/m3 - tedy 50-krát méně ve srovnání s nejmodernějšími spalovnami. Novou technologií vyrobený plyn je tedy ekologicky poměrně čistým palivem, jehož spalováním lze navíc získat asi 90 % energie původně obsažené v odpadcích.

Vzhledem k čistotě spalin vystačí celá výrobní jednotka s komínem o výšce 10 metrů, zatímco spalovna stejné kapacity vyžaduje kvůli toxickým zplodinám komín vysoký 50 metrů. Objem pevných zbyktů, které je nakonec třeba uložit na skládce, je ve srovnání se zbytky ze spalovny trojnásobně nižší.

Elektrický výkon zařízení v Romsey činí při kapacitě 60 000 tun odpadků ročně asi 12 MW, zatímco u srovnatelné spalovny by to bylo jen 5 MW. Příznivá je též malá velikost celého zařízení, která umožní jeho široké využití pro decentralizovanou výrobu elektřiny. Jednotka v Romsey zabírá pouze 1000 m2 a nejvyšší část měří jen 10 metrů. Malé rozměry zvýhodňují zařízení i ekonomicky, protože si nevyžadují tak vysoké počáteční investice.

Firma Waste Gas Technology zdůrazňuje skutečnost, že pouhých deset takových jednotek by dokázalo zlikvidovat veškerý odpad hrabství Hampshire, a zároveň vyrábět 120 MW elektřiny.




Paroplynový cyklus nabízí nejlepší využití paliva

Účinnost při výrobě elektrické energie a tepla paroplynovou technologií přesahuje 80%. Paroplynová technologie, která je v současnosti nejúčinnějším způsobem výroby energie, nabízí stupeň účinnost nedosažitelný pro klasické tepelné elektrárny. Jaké základní palivo se často používá zemní plyn, může se však spalovat i svítiplyn, lehké topné oleje či mazut.

Plyn hoří ve spalovací komoře, roztáčí plynovou turbínu a žhavé spaliny se vedou do parního kotle. V něm vzniká pára, která se žene na lopatky parní turbíny. Po průchodu turbínou se pára může ještě použít pro dálkové vytápění nebo výrobu technologické páry. Paroplynový cyklus je pružný energetický zdroj, který umožňuje poměrně rychlé přistavení k síti. Proto se s výhodou používá také pro krytí energetických špiček. (Plynová turbína paroplynového cyklu může být připojena k síti za několik minut po spuštění a zhruba za čtvrt hodiny může být na plném výkonu. Parní turbína stejného zařízení dosáhne plného výkonu zhruba za 30 až 60 minut.)
(HN)




Škrty v rozpočtu postihly i úspory energie

Americký Kongres v rámci jednání o rozpočtu na příští rok snížil o 13 milionů dolarů částku poskytovanou Ministerstvu energetiky na podporu efektivního využívání energie a stanovování parametrů úsporných zařízení.

Toto rozhodnutí přivítaly ekologické organizace se zklamáním. Podle jejich vyjádření se jedná o krok zpět ve více než 20 let trvajícím trendu rozvoje rozumné energetické politiky.

Zejména program norem pro spotřebiče dosáhl velkých úspěchů v tom, jak lze minimálním zasahováním do tržních mechanismů účinně regulovat spotřebu energie. Program byl oficiálně zahájen roku 1978 a dále rozšířen v roce 1992. Ministerstvo energetiky v jeho rámci stanovuje minimální požadavky na spotřebu efektivitu spotřeby energie jednotlivých zařízení, od ledniček a pracích praček až po osvětlení a malé elektromotory. Ekonomické analýzy ukázaly, že tato metoda přináší v podobě uspořené energie zisk 1000 dolarů na jeden každý investovaný dolar.

Oficiální expertízy dokazují, že dodnes přijaté standardy ušetří během životnosti výrobků, na které se vztahují, celé společnosti 132 miliard dolarů. Zároveň sníží potřebu elektráren o instalovaný výkon 58 000 MW, tedy například stovky jaderných reaktorů.

V případě zastavení dalšího rozvoje tohoto vládního programu představují promarněné možnosti do roku 2015 ztrátu asi 100 miliard dolarů a nezbytnost elektrárenského výkonu asi 37 000 MW navíc.
(EcoNet)

12. VII. poslanecká sněmovna Kongresu USA rozhodnula o poskytnutí 45 milionů dolarů na projekty využití obnovitelných zdrojů energie. Navzdory tomuto rozhodnutí však Kongres v porovnání s letošním rokem snížil položku pro obnovitelné zdroje určenou na příští rok o 30 %, z letošních 394 milionů na 266 milionů dolarů. Rozpočet na klasické jaderné technologie zůstává menší v porovnání s obnovitelnými zdroji, přestože byl snížen jen o 18 % (z 288 milionů na 235 milionů). Škrty v rozpočtu pro obnovitelné zdroje prosazují republikánští poslanci, a to navzdory jednoznačným výsledkům průzkumů veřejného mínění. Na dotaz, kterou oblast energetiky by seškrtaly nejdříve, odpovědělo 61 % voličů "jadernou energii", zatímco jen 16 % upřednostnilo "obnovitelné zdroje". Naopak, finančně by jadernou energii nejvíce podpořilo 21 % voličů, zatímco obnovitelné zdroje 64 %. Při průzkumu mezi manažery elektrárenských společností udalo více než 70 %, že v žádném případě neuvažují o výstavbě jaderné elektrárny. Dotace směřující do jaderné energetiky se týkají především vývoje moderního typu lehkovodního reaktoru. Státní peníze na něj dostávají průmysloví giganti General Electric a Westinghouse.
(EcoNet, 13.VII.1995)




Základní škola učí úsporám

Krušnohorské sdružení pro úspory energie uzavřelo 1.února 1995 svou první smlouvu o dodávce energetických služeb se základní školou v Litvínově. Dle prvních měření dosahují úspory energie pozoruhodných 44 % ze spotřeby energie před zavedením úsporných opatření.

Dosud dokončená část projektu se týkala pouze úspor energie na vytápění a v zásadě se jednalo o tato opatření: utěsnění oken, instalace základní regulace vytápění, rozdělení topných systémů do několika celků a zavedení útlumových programů vytápění. Plány na další technická opatření týkající se například systému na ohřev teplé vody budou dohodnuty později.

Realizovaná opatření jsou v provozu zatím pouhé tři měsíce, ale již v tak krátkém čase byly naměřeny pozoruhodné výsledky. Celkové úspory během těchto tří měsíců dosáhly 780 GJ, tj. 44 % ze spotřeby energie před zavedením úsporných opatření. Při současné ceně tepla 200 Kč/GJ tyto úspory představují zhruba 156 000 Kč.
(SEVEn, 3/1995)




Jaký vliv mají větrné elektrárny na ptačí populace?

Jeden z největších výrobců větrných elektráren na světě, firma Kenetech Windpower, zveřejnila nedávno své záměry vypracovat studii zaměřenou na problémy kolize ptáků s rotory větrných turbín.

Studii připravuje odborný tým složený z několika ornitologů a techniků, kteří si položili dvě základní otázky:

  1. Jak změnit design turbíny a režim jejího provozu, aby se snížila pravděpodobnost srážky s ptáky?
  2. Jaký závažný je ve skutečnosti vliv srážek rotorů s ptáky na celkovou ptačí populaci?

Výzkum probíhá ve třech etapách:

První část má za úkol zjistit, jaký design, barevný nátěr a prostorové uspořádání větrných turbín je pro letící ptáky dostatečně nápadný a nejlépe pozorovatelný.

Druhá část se věnuje pozorování chovných holubů, kteří přistávají v okolí větrných turbín. Pozorování probíhá na třech místech s rozdílnými podmínkami: u dvou větrných elektráren s rozdílnými typy turbín a pro srovnání též na kontrolním stanovišti bez turbín. Z více než 2000 pozorování byly zaznamenány pouze 3 střety holubů s rotory elektráren. Při dvou z nich se holubi srazili s rotujícími lopatkami turbín, přičemž jeden holub zahynul a druhý se zranil. Třetí srážka se odehrála u turbíny, která byla v té době mimo provoz, takže její následky byly zanedbatelné - holub se po nárazu vzpamatoval a pokračoval v letu.

Bylo též potvrzeno, že v podmínkách snížené viditelnosti (mlha aj.) se ptáci dostávají mnohem blíže k rotorům, než zareagují a změní směr letu, aby se jim vyhnuli. Třetí případ popsaný výše - srážka holuba se zabržděným rotorem - se odehrála právě v mlze. Na rychlost úhybného manévru má vliv také směr větru: ptáci dokáží reagovat rychleji, pokud letí proti větru.

Byly též srovnány výsledky u dvou různých typů turbín firmy Kenetech (56-100 má rotor o průměru 18 metrů a stálých otáčkách, 33M-VS má rotor o průměru průměr 35 metrů a regulovatelné otáčky). Při střední rychlosti větru (6,5 m/s) rotuje větší turbína pomaleji, takže konce lopatek se pohybují rychlostí 170 km/h, zatímco u menší turbíny je to 225 km/h. Pomaleji rotující turbína je přitom pro ptáky, stejně jako pro lidi, zřetelnější. Z toho důvodu se žádný z pozorovaných ptáků nepokoušel proletět v dosahu rychlejšího rotoru elektrárny typu 56-100, zatímco alespoň v jednom případě holub proletěl akčním rádiem rotoru elektrárny 33M-VS. Na videozáznamu je přitom zřetelně vidět, že holub napřed opatrně sledoval špičku otáčejícího se listu rotoru, než se odvážil proletět dál.

Dále bylo zjištěno, že ptáci vždy dávají přednost bezpečnému koridoru v místech, kde je větší mezera mezi jednotlivými turbínami, případně tam, kde jsou turbíny zabržděny. Na základě těchto dosavadních zjištění budou experimenty pokračovat na turbínách upravených tak, aby lépe vyhovovaly potřebám ptáků. V případě, že se pozorované výsledky potvrdí, bude to pro majitele větrných elektráren cenná informace. Pokud jde o celkový vliv větrných elektráren na ptačí populace v okolí, tuto část studie má vypracovat Národní laboratoř pro obnovitelné zdroje v Coloradu.

Národní laboratoř sleduje i populaci orla skalního regionu Altamon Pas. Pozorování probíhá již od roku 1993 a již nyní jsou tedy k dispozici předběžné výsledky. Hnízdící populace orlů je početná a stabilní. Místní obyvatelé dokonce žertem tvrdí, že počet hnízdících párů od vybudování větrných elektráren dokonce vzrostl, nelze to však potvrdit, protože nejsou k dispozici spolehlivá předchozí pozorování.
Elektrárny typu 56-100 jsou mezi ptáky velmi oblíbené, protože na vodorovných nosnících s oblibou vysedávají. Firma však nyní zkouší plašící zařízení, které by mělo ptáky od tohoto úmyslu zahánět. Podle dosavadních pozorování ptáci posedávají na zabržděných turbínách a v okamžiku spuštění rotoru odlétají. Za celou dobu byly pozorovány dvě srážky ptáků, obě s elektrárnami typu 56-100. V jednom případě narazil letící pták do zastaveného rotoru, není však jisté, zda zaplatil životem - navzdory usilovnému hledání se nepodařilo objevit jeho tělo. V druhém případě se red-tailed hawk pokoušel přistát na turbíně elektrárny, která byla v provozu, a smrtelně jej zasáhl rotor. Videokamera, která neustále snímá pohyb ptactva v okolí elektráren, více srážek nezaznamenala.

Zdá se tedy, že k tragickým srážkám dochází jen velmi zřídka. Ukázalo se také, že velké turbíny, ačkoliv mají mnohem větší průměr rotoru, jsou z hlediska ptáků bezpečnější, než malé.
(EcoNet, 3. června 1995)




Nová elektrárna v Kalifornii

Dánská firma Vestas, známý dodavatel a výrobce větrných turbín, vstoupila do třetí fáze výstavby nové větrné elektrárny v Alta Mesa v Kalifornii. Výstavba probíhá na základě zakázky společnosti Mark Technologies z Palm Springs. Jedná se o soupravu 29 turbín typu V27, z nichž každá má výkon 225 kW. Podle smlouvy bude firma Vestas zodpovědná i za provozování a údržbu těchto turbín. Společnost Mark Technologies dala přednost menšímu typu V27, ačkoliv si mohla zvolit i větší typ V39 o výkonu 500 kW. Své rozhodnutí odůvodňuje přáním místních úřadů, které vzaly v úvahu i estetické hledisko. V budoucnu má být větrný tento park rozšířen dalších 10 turbín.
(EcoNet, 4. června 1995)




Sdružení pro větrné elektrárny oznamuje završení svého cíle

Kalifornské Sdružení pro větrnou energetiku (Desert Wind Energy Association), které sídlilo v Palm Springs, ukončilo 1. ledna tohoto roku svoji činnost.

Podle stanoviska svých členů totiž úspěšně završilo svůj úkol, kterým bylo prosadit změny v legislativě města Palm Springs a celého správního celku Riverside tak, aby se zde usnadnil rozvoj větrné energetiky.

Kromě příznivé legislativy dosáhlo Sdružení rovněž toho, že v soukromé jedné radiostanici budou pravidelně vysílány informace o povětrnostních podmínkách a o větrné energetice vůbec. Sdružení totiž usoudilo, že v oblasti, kde se z větru vyrábí 650 GWh elektřiny ročně, je třeba větrnou energetiku lépe popularizovat.
(EcoNet, 5. června 1995)




Obnovitelné zdroje v USA

Při příležitosti Dne Země (22.4.1995) byla v USA zveřejněna publikace "Renewable Energy Sourcebook: A Primer For Action", která shrnuje stav a možnosti využití sluneční, větrné a geotermální energie ve Spojených státech.

Současný rozvoj využívání obnovitelných zdrojů představuje jen zlomek potenciálu, který by bylo možné ekonomicky a technicky získat. Organizace Public Citizen, která studii vydala, zároveň varuje před změnami vládní politiky, které hrozí zpomalit slibný vývoj v této oblasti.

Ze statistiky dále vyplývají tato čísla:

Zdroje Dnešní využití Chystané projekty Potencionální využití
biomasa 2,5 quadrilion BTU
(teplo pro 48 milionů domácností)
   
biomasa na elektřinu 6779 MW
(37 000 GWh ročně, spotřeba elektřiny 3,8 milionu domácností)
699 MW
(3 700 GWh)
120 000 MW
(630 000 GWh, tj. 67 milionů domácností)
geotermální na teplo 5,7 trilion BTU
(110 000 d.)
  266 QAD
(5,1 miliardy domácností)
geotermální na elektřinu 2121 MW
(17 266 GWh, 1,8 mil. domácností)
523 MW
(3700 GWh, 400 000 d.)
23 600 MW
(165 300 GWh, 17,5 mil. d.)
geotermální tepelná čerpadla 5,9 tril. BTU
(75 000 d.)
   
vodní zdroje 73 663 MW
(306 420 GWh, 32,4 mil. d.)
  73 202 MW
(222 826 GWh, 23,6 mil. d.)
fotovoltaika 14,21 MW
(31 GWh, 3 300 d.)
   
sluneční ohřev vody 31 trilion BTU
(1,8 mil. domácností)
   
sluneční elektřina 355 MW
(1000 GWh, 100 000 d.)
10 MW
(35 GWh, 3700 d.)
26 635 MW
(147 000 GWh, 15,5 mil. d.)
větrná energie 1747 MW
(2788 GWh, 300 000 d.)
1954 MW
(5136 GWh, 540 000 d.)
9 770 000 MW
(23 500 000 GWh, 2,5 miliardy d.)

(EcoNet, 27.4.)




Příručka pro projekt větrné elektrárny

Americký Institut pro výzkum elektrické energie (EPRI) se sídlem v Palo Alto v Kalifornii připravil pro elektrárenské společnosti 100-stránkovou příručku "Plánování vašeho prvního projektu větrné elektrárny". Publikace odpovídá na nejčastější otázky týkající se praktického uplatnění větrných elektráren pro výrobu elektřiny. Okruhy problémů sahají od vyhodnocení vhodné lokality, přes výběr technologie až po provozování a údržbu větrných turbín. Příručka je doplněna adresářem výrobců a dodavatelů příslušných zařízení. Autoři jejím vydáním reagují na skutečnost, že výrobní náklady u větrných elektráren výrazně klesají a spolu s tím roste počet společností, které mají zájem o jejich komerční využití. Již nyní v USA dosáhl instalovaný výkon komerčních větrných elektráren 1600 MW elektřiny.
(EcoNet, 25. června 1995)




zpět na obsah