Tábor u Temelína 1995

O letošních prázdninách (10.-31. července) proběhne již třetí ročník tábora u Temelína, který organizuje Hnutí DUHA. Tábor je důležitou součástí našeho úsilí o vytvoření širokého hnutí občanů, které by mohlo spuštění této zbytečné, drahé a nebezpečné elektrárny nakonec zabránit. Jeho cílem je nabídnout místním občanům informace, pomoc a naději.

Hlavní náplní letošního tábora bude budování kontaktů s aktivními obyvateli regionu, distribuce tiskovin (Noviny pro bezjaderný region, letáčky aj.), instalace úsporných zařízení (utěsnění oken a dveří, izolace, úsporné zářivky atd.) v jednotlivých domácnostech. Součástí je i kulturní program, zajištěný zčásti samotnými účastníky (dílny a debaty), zčásti pozvanými hosty (besedy, koncerty apod.).

Je jasné, že občané byli většinu života vychováváni k pasivitě a že tento postoj jim vnucuje i současná moc (ignoruje stanoviska obcí, vysmívá se peticím, odmítá věcné diskuse i odborné argumenty, napadá občanské iniciativy). Na druhé straně je zřejmé i to, že nenásilné akce občanů jsou - po vyčerpání možností dialogu, diskusí a legislativy, které selhaly - poslední cestou, jak nesmyslnému projektu čelit.

Elektrárna má být dokončena v létě 1997, pravděpodobně ale dojde k dalším skluzům. Zbývají nám ale nejméně 2 roky na to, abychom vytvořili občanské hnutí dostatečně silné, aby JE Temelín zastavilo.

Ve světě existuje řada příkladů toho, kdy se občanům podařilo zastavit již schválená nebo i dokončená jaderná zařízení - Kalkar a Wackersdorf v Německu, úložiště vyhořelého paliva ve Francii nebo několik jaderných elektráren v USA. O jednom z nich, elektrárně Diablo Canyon, nám vyprávěl Dave Henson, účastník odporu proti ní:
"Diablo Canyon (Ďáblův kaňon) leží ve střední Kalifornii na pobřeží oceánu, 200_km severně od Los Angeles. Diablo Canyon je krásné místo, navštěvované mnoha turisty a rybáři, není průmyslově znečištěné a je jen řídce osídlené. Na tomto místě se v roce 1968 americká vláda rozhodla postavit jadernou elektrárnu se dvěma reaktory.
Z Diablo Canyon se během 70. let stalo centrum amerického protijaderného hnutí. Odpor proti elektrárně přerostl do jedné z nejvýznamnějších kampaní proti jaderné energii v USA. Boj proti Diablo Canyon trval přes 10 let. Přímé akce - mnohatisícové blokády, opakované vnikání na pozemek elektrárny apod. - se odehrávaly až v posledních letech, teprve po vytvoření sítě aktivistů a získání dostatečné podpory místních obyvatel. Nejdůležitějším a prvním krokem je poskytovat lidem informace, vysvětlovat jim souvislosti a potom je vést k tomu, aby vytvářeli místní aktivní skupinky. Strategie byla založena na vytváření místních skupinek, budování koalic zájmových seskupení (farmáři, ekologové, turisté, rybáři, politické strany, občanská sdružení, intelektuálové atd.), podnikání právních kroků ke zpomalení výstavby, vytvoření celostátní sítě protijaderných hnutí, kampaň v médiích, atd. Teprve poté, co se tímto způsobem podařilo vybudovat jistou politickou sílu a dostatečné zázemí, se začalo s realizací přímých akcí.
Hnutí schopné organizovat dlouhodobé blokády bylo vytvořeno jen jeho systematickým budováním. Aktivisté uskutečnili na mnoha místech stovky seminářů pro zájemce o účast na přímých akcích. Se souhlasem místních farmářů se pak u elektrárny konaly protestní tábory, kterých se průběžně účastnilo více než 2000_lidí. Místní obce byly již předem připravené, takže účastníci dostávali zdarma jídlo, mohli používat telefony stálých obyvatel, kteří jim půjčovali automobily, dodávky aj. Místní policie účastníky znala a stála na jejich straně.
Začaly se organizovat nejrůznější akce - pochody, výlety na lodích po moři kolem elektrárny apod. Většina skupin se rozhodla blokovat všechny vjezdy na staveniště. Tyto akce trvaly šest let. Tisíce a tisíce lidí byly uvězněny a kapacita vězení v nejbližších městech přestávala stačit.
Účastníci věděli, proč to vše dělají - zaujali morální postoj, demonstrovali svou lásku k přírodě a přání žít v čistém životním prostředí. Protože kladli důraz na nenásilí a nenechali se strhnout k násilným projevům, získali si sympatie veřejnosti. Když byly zaplněny věznice, účastníci blokád byli drženi ve školách, tělocvičnách a různých městských budovách. Potom je policie byla nucena velmi rychle propouštět. Ti, kteří byli propuštěni, se ihned vraceli na staveniště.
Jaderná elektrárna byla nakonec spuštěna a je dodnes v provozu. Přesto to však nebyla porážka protijaderného hnutí, ale jeho vítězství. Diablo Canyon byla poslední jadernou elektrárnou, která se v USA dokončila. Díky akcím a soudním sporům její výstavba trvala 10 let, což ji mimořádně prodražilo, a oproti plánům byla 12-krát dražší. Jedním z důvodů růstu cen bylo prosazení studie o vlivu na životní prostředí (EIA). Její výsledky přinutily investora změnit celý projekt. Stavitelé byli přinuceni vypracovat evakuační plán, a opět bylo nutno změnit projekt. Byli donuceni zesílit betonové stěny a postavit zvláštní zařízení, aby voda vytékající do oceánu nebyla příliš teplá. To všechno elektrárnu nesmírně prodražilo, takže od té doby se již v USA nikdo neodvážil stavět další jadernou elektrárnu, a některé rozestavěné byly zrušeny. V USA již 20 let nebyla objednána jaderná elektrárna, jejíž výstavba by posléze nebyla zastavena a zrušena."

O něco podobného se chceme pokusit i u nás. Uvítáme proto Vaši pomoc a podporu.

KDY:Tábor probíhá od 10. do 31. července. Zájemci mohou kdykoliv přijet na libovolný počet dní.
Dne 10. července proběhne happening u elektrárny k zahájení tábora,
23. července se v rámci tábora plánuje velký happening v Praze (přeprava účastníků tábora tam a zpět zajištěna autobusy).

KDE: Areál ZD Všemyslice u Týna nad Vltavou.
Pravidelná spojení autobusy z Českých Budějovic do Týna nad Vltavou, odtud 6 km pěšky nebo místní dopravou.
Některé autobusy jezdí přímo přes Všemyslice.
Nocleh dle přání v pokojích, v sále nebo na louce.
Možnosti koupání 2 km (rybník) a 2,5 km (Vltava).
Lesy bohaté na různé plody jsou v blízkém okolí.
Podmínky jsou vhodné i pro rodiny s dětmi.

CO S SEBOU: Spacák, jídelní náčiní, jízdní kolo (nemáte-li, zkuste si půjčit), hudební nástroje nebo výtvarné potřeby.

STRAVA: Profesionální vegetariánská kuchyně,
poplatek 25 Kč nebo Sk za den.

PRAVIDLA ÚČASTI:

KULTURNÍ PROGRAM:
(začátky pravidelně v 19:00)

Účast dále přislíbili (termíny zatím nejasné):
- Jana Klusáková (beseda o Rusku)
- Vladimír Merta (kolem 20.)
Během tábora proběhne též řada výtvarných a jiných dílen, přednášek i besed s dalšími zajímavými lidmi.

KONTAKT:
- v červnu: Jan Beránek, Hnutí DUHA, Jakubské nám. 7, 602 00 Brno, tel: 05/42210438, 42212847
- během tábora: tábor Hnutí DUHA, ZD Všemyslice, PSČ 373 02, tel: 0334/21560

Na kontaktní adrese lze získat podrobnější informace o táboře, příručku pro účastníky tábora, brožurku "Proč jsme proti Temelínu" (přehled argumentů) a další publikace.




zpět na obsah