PETICI "DEMOKRACII A PRÁVO I PRO TEMELÍN" PODEPSALO PŘES 5000 OBČANŮ, VČETNĚ MNOHA DESÍTEK ZNÁMÝCH OSOBNOSTÍ

TISKOVÁ ZPRÁVA HNUTÍ DUHA, středa 14. května 1997

Petice "Demokracii a právo i pro Temelín", která žádá mj. zpřístupnění dokumentace o JE Temelín a její veřejné projednání [1], během jediného týdne podepsalo přes 5000 občanů. Podpisy se sbíraly symbolicky pouze v týdnu, kdy jsme si připomenuli jedenácté výročí havárie v Černobylu (21. - 27. dubna 1997).

Do sběru podpisů se zapojilo přes 50 skupin a jednotlivců na různých místech republiky. Každý si vybral způsob, který nejlépe vyhovoval jeho možnostem: od celotýdenního stánku spojeného s prodejem publikací, přes vystavení petice na školách a v obchodech, až po osobní návštěvy příbuzných a známých.

Ke dnešnímu dni obdržel petiční výbor archy s 5414 podpisy. Mezi signatáři jsou i více než dvě desítky poslanců a senátorů, mj. Libor Ambrozek (KDU-ČSL), Petra Buzková, Pavel Rychetský, Vladimír Špidla a Vlasta Štěpová (ČSSD), Čestmír Hofhanzl a Ivan Mašek (ODA) či Richard Falbr (nezávislý).

Petici podepsala také řada významných osobností kulturního a politického života, mj:

Někteří významnější signatáři ke svému podpisu přidali vysvětlení:

Libor Ambrozek, poslanec (KDU-ČSL): "JETE je poslední stavbou socialismu. Její dostavba je nehorázným plýtváním zvláště nyní v době škrtů ve státním rozpočtu. Na stavbě došlo k závažné změně bezpečnostních systémů, požadavky petice na zveřejnění informací, vypracování studií atd. jsou nejlepší možnou cestou, jak odstranit nedůvěru veřejnosti k jaderným elektrárnám."

Ivan Gabal, sociolog: "Temelín je jeden z nejostřejších testů kvality naší demokracie. Je o tom, jestli strategické a vitální otázky této země bude řešit občan, nebo ti, kteří z jaderné energetiky profitují, zda tento stát ovládá exekutiva a průmyslová lobby, anebo parlamentní demokracie."

Pavel Rychetský, předseda Ústavně-právního výboru Senátu (ČSSD): "Temelín se staví za peníze občanů, aniž by dostali hodnověrné informace o všech rizicích a souvislostech. Neblaze mi to připomíná éru komunismu."

Petr Vacek, herec (studio Ypsilon): "I když nejsem jaderný fyzik, okolnosti kolem Temelína jsou natolik podezřelé, že mě přesvědčují o tom, že s Temelínem není něco v pořádku."

Ludvík Vaculík, spisovatel: "V otázce jaderných elektráren jsem nerozhodný, protože nevidím řešení energie v budoucnosti. Na Temelínu mi ale vadí už sám způsob výstavby, proto podporuji aktivity ekologických organizací."

Kontakt:
Jan Beránek, Hnutí DUHA, tel. (02)-290909
Libor Ambrozek, tel. (02)-57172069
Ivan Gabal, tel. (02)-3123893, 24314424
Pavel Rychetský, tel. (02)-57072277, 351420
Petr Vacek, tel. (02)-292256
Ludvík Vaculík, tel. (02)-22075320

Poznámky:
[1] Petice "Demokracii a právo i pro Temelín" je adresována čtyřem nejvyšším ústavním činitelům: prezidentovi, premiérovi a předsedům sněmovny a senátu. Petiční výbor ve složení Jan Beránek, Ivan Dejmal a Erazim Kohák je spolu s podepsanými občany žádá o :

  1. zveřejnění studií o dopadech temelínské elektrárny na životní prostředí a její bezpečnosti,
  2. zpřístupnění dokumentace o projektových změnách JE Temelín,
  3. veřejné posouzení ekologických dopadů projektu (tzv. EIA),
  4. vypracování nezávislé studie o výhodnosti projektu, objektivně srovnávající jednotlivé možnosti zajištění dostatku elektřiny,
  5. nové projednání účelnosti dostavby elektrárny s ohledem na neustále stoupající rozpočet a oddalovaný termín dokončení.