SPOLEČNÁ TISKOVÁ KONFERENCE HNUTÍ DUHA (PŘÁTEL ZEMĚ-ČR), GREENPEACE, DĚTÍ ZEMĚ A JIHOČESKÝCH MATEK

TEMELÍN PO ROCE: PŘEKROČENÝ ROZPOČET, ZPOŽDĚNÍ, PORUŠENÉ SLIBY A STÁLE ŽÁDNÝ KONTRAKT

[ Praha, 10. března 1995 ]

Přesně před rokem Export Import (ExIm) Banka uvolnila 334 milionů US$ jako garanci za půjčku na dostavbu JE Temelín. Pokračování ve výstavbě přineslo od té doby řadu problémů. Především však doposud nebyla podepsána konečná smlouva mezi ExIm Bankou a ČEZem. Zúčastněné české ekologické organizace proto žádají vlády ČR i Kongres USA, aby využily této příležitosti a projekt zastavily.

Nepodepsaná smlouva
Během minulého týdne ExIm Banka i české ministerstvo průmyslu a obchodu potvrdily, že konečná smlouva o poskytnutí záruk na půjčku nebyla doposud podepsána. Této příležitosti by mělo být využito ke změně orientace české energetické politiky k dlouhodobější udržitelnosti, zvláště vzhledem k problémům uváděným dále.

Stupeň rozestavěnosti JE Temelín
Dne 4. listopadu 1992 ČEZ oznámil, že první a druhý blok JE Temelín jsou ve stavební části dokončeny z 93%, respektive 60%, v technologické části pak z 60 a 30%.
V únoru 1995 ČEZ tvrdí, že výstavba Temelína se dostala do "konečné fáze", přičemž stavební část je hotová z 80%, technologická pak z 60, respektive 30%.
Zdálo by se tedy, že po dvou letech stavebních prací a vynaložení 20 miliard korun je tedy jedinou zaznamenatelnou změnou pokrok ve výstavbě stavební části 2. bloku, tedy nejméně významné části projektu. Ve skutečnosti však tato čísla ukazují, že ČEZ ve snaze půjčku získat jednoduše lhal, uvádějíc zavádějící informace o stavu dokončenosti elektrárny.

Porušené sliby české vlády a ČEZu o přístupu k informacím
Ve svém dopise presidentovi ExIm Banky Kennethu Brodymu z 8.března 1994 Vladimír Dlouhý píše:
"Příslušné části (atomového) zákona budou odpovídat legislativě EU. Právě z tohoto důvodu jsou již nyní přístupné veškeré informace o stavu životního prostředí. JE Temelín nebude za ždných okolností vyjímkou. (...) Nicméně, ČEZ již zavedl procedury umožňující veřejnosti přístup k širokým informacím dotýkajícím se JE Temelín, včetně informací o existujících studiích vlivů na životní prostředí a o výsledcích bezpečnostních posudků. (...) Zvláštní informace, jako studie posuzování vlivů na životní prostředí, bezpečnostní studie nebo dokumentace pro územní a stavební řízení, budou poskytnuty na písemnou žádost."
Ve skutečnosti jsou tyto sliby porušovány. Opakované pokusy ekologických organizací získat technické či bezpečnostní informace od ČEZu, ministerstva průmyslu a obchodu a Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) se setkaly s téměř úplným nezájmem ze strany těchto institucí (viz přiložený dopis SÚJB).

Informování o haváriích na staveništi
Dne 30. ledna 1995 vypukl na staveništi elektrárny požár. Informační středisko JE Temelín týden jednoduše popíralo, že k nějakému požáru došlo. Nakonec však svoji verzi změnili a připustili, že k požáru došlo, byl však prý uhašen během 20 minut. Pokud příslušné úřady již nyní takovým způsobem zkreslují informace o haváriích na elektrárně, co od nich můžeme čekat, až bude dokončena a uvedena do provozu, pracujíc s vysoce toxickými radioaktivními materiály?

Pokuty SÚJB
Nejsou to jen ekologické organizace, kdo je nespokojen s výkony ČEZu v Temelíně. SÚJB ČEZu udělil nejméně dvě pokuty za špatnou kvalitu stavebních prací. O první z nich se zmiňuje výroční zpráva SÚJB za rok 1993, podepsaná ředitelem ing. Janem Štullerem. Podle ní ředitel SÚJB pro neustálé nedodržování nařízení a požadavků přerušil výstavbu na staveništi elektrárny (prostor GA 306/3). Protože bylo později zjištěno pokračování ve výstavbě, aniž by došlo k nápravě chyb, udělil SÚJB zodpovědné organizaci (ČEZ) pokutu 500.000 Kč. Tuto pokutu ČEZ zaplatil.
Ve druhém případě se na staveništi ztratily dokumenty o zárukách kvality, o kterých se předpokládalo, že je mají v držení architekti či inženýři na staveništi pracující. SÚJB požádal ČEZ o jejich podskytnutí a zjistil tak, že ten je jednoduše nemá, a udělil mu proto pokutu. ČEZ tvrdí, že zodpovědnost leží na architektech a inženýrech a odmítá proto pokutu zaplatit. (Informace z rozhovoru mezi Davidem Schwarzbachem, Natural Resources Defence Council, a Miroslavem Hrehorem, administrativním ředitelem SÚJB)

Překročení nákladů ve výstavbě
Vláda nikdy nepřiznala překročení nákladů na výstavbů JE Temelín. Důvěrná zpráva ministerstva průmyslu a obchodu vládě však naznačuje, že původní odhad 68,8 miliard korun byl na začátku roku 1994 překročen nejméně o 6 miliard Kč (viz Informace o postupu výstavby JE Temelín, str. 8) To by mohlo znamenat, že ČEZ si těchto překročení byl vědom a neinformoval o nich vládu USA v době závěrečných jednání o garanci za půjčku.

Zpoždění ve výstavbě
Shrnutí uvedené zprávy ministerstva průmyslu a obchodu naznačuje, že dokončování JE Temelín je opožděno, což ve skutečnosti u tak rozsáhlého projektu mělo být očekáváno (je zde tedy značný rozdíl oproti slibům, které ČEZ často dával ve Washingtonu a podle kterých bude Temelín dokončen včas a bez překročení rozpočtu).

Shrnutí
Z chování ČEZu a vlády je zjevné, že úsilí společnosti Westinghouse postavit jadernou elektrárnu v České republice má s velkou pravděpodobností zakrýt její snahy v USA. U 52 jaderných reaktorů, které Westinghouse doposud v USA dokončil, došlo v průměru k překročení nákladů o 420% a zpoždění ve výstavbě o 5 let (viz přiložená tabulka).
Zúčastněné ekologické skupiny žádají o zastavení projektu jaderné elektrárny Temelín dříve, než bude česká vláda opakovat svůj drahý a nebezpečný omyl.

kontakt: Hnutí DUHA, Děti Země, Greenpeace, Jihočeské matky