Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Projekt Kříž smíření v Teplicích nad Metují se zdárně uskutečňuje

19.7.2002
Teplice nad Metují [INEX-SDA, Tuž se Broumovsko!]
Autor: Lenka Tvrdková

Bude neděle 15. září dnem smíření a vzájemné tolerance?
Před necelým rokem se hlavní iniciátoři projektu Kříž smíření (Město Teplice nad Metují, INEX – Sdružení dobrovolných aktivit a TUŽ se, Broumovsko!) vydali na nesnadnou cestu, která byla od počátku provázena bouřlivými diskusemi na téma česko-německých vztahů. Po několikaměsíční práci, na které se značnou částí podíleli dobrovolníci, již nic nebrání tomu, aby v neděli 15. září proběhlo slavnostní odhalení památníku na Bukové hoře, který ponese nápis Obětem bezpráví v českém a německém jazyce.
Slavnostní odhalení se stane také příležitostí ke vzájemnému setkání Čechů a Němců a k otevřené debatě o česko-německé otázce, která je na obou stranách stále aktuálním tématem. Dopoledne se bude konat společná česko-německá mše v kostele Panny Marie Pomocné v Teplicích nad Metují, kterou zakončí skladba Zpěvy smíření, jejímž autorem je Alois Piňos.. Poté se všichni účastníci setkají při Slavnosti smíření na Bukové hoře na česko-polské, někdejší česko-německé hranici – na místě historického pomezí národů, jazyků a víry. V odpoledních hodinách proběhne veřejná diskuse o česko-německém porozumění, při níž budou mít zástupci české i německé strany možnost konfrontovat své názory.

Pozvánka pro čestné hosty
Svou účast na slavnostním odhalení potvrdil předseda Senátu Petr Pithart, který Broumovsko v minulosti již několikrát navštívil a převzal čestnou záštitu nad občanským programem Oživení Broumovska. Pozvání na tuto událost obdrželi významní představitelé politického a kulturního života z České republiky a Německa: Václav Havel, prezident ČR, Lubomír Zaorálek, předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, Vladimír Špidla, předseda vlády, Petra Buzková, ministryně školství, mládeže a tělovýchovy, Cyril Svoboda, místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí, Libor Ambrozek, ministr životního prostředí, Boris Lazar, velvyslanec ČR ve Spolkové republice Německo, Jaroslava Jeslínková, vyslankyně ČR ve Spolkové republice Německo, Jiří Gruša, velvyslanec ČR v Rakousku, Milan Beránek, generální konzul ČR v Spolkové republice Německo, Milan Dufek, generální konzul ČR v Spolkové republice Německo, Antje Vollmer, místopředsedkyně Spolkového sněmu, Edmund Stoiber, předseda bavorské vlády, Joschka Fischer, spolkový ministr zahraničních věcí, Bernd Posselt, poslanec Evropského parlamentu, Ernst Birke, předseda krajanského spolku broumovských Němců, Michal Libal, velvyslanec SRN v České republice. Osloveny byly i další osobnosti česko-německých kulturních institucí a česko-německého dialogu.

Sponzoři, dárci a dobrovolníci
Značnou finanční podporu získal projekt od Česko-německého fondu budoucnosti (ČNFB). Částka 350 000,- Kč, kterou organizátoři získali v grantovém řízení vypsaným ČNFB, tvoří polovinu celkového rozpočtu. Projekt se uskuteční také za přispění místních podniků a mnoha jednotlivců. Dosavadním největším sponzorem projektu je firma Granit Lipnice, s.r.o., provozovna Teplice nad Metují, která poskytla kámen v hodnotě 116 tisíc korun. Mezi další patří státní podnik Lesy ČR, lesní správa Broumov (poskytnou zdarma pozemky a budou spolupracovat při výstavbě), Betonárka Holub Bohdašín, Komap Dědov, s.r.o., JOSTA Náchod, s.r.o, Zemědělské družstvo Šonov – lom Rožmitál (doprava, štěrk), Arnošt Gerhart a Petr Honzátko, kteří věnovali na výstavbu Kříže smíření věcné dary ve výši 227 300,- Kč. Na financování se podílí též zahraniční partner projektu Krajanské sdružení sudetských broumovských Němců částkou 30 000,-Kč.
Smlouvou tří partnerů byla také založena veřejná sbírka Kříže smíření na transparentním bankovním účtu E-banky tak, aby veškeré vklady a jejich využívání byly pod veřejnou kontrolou. Ve veřejné sbírce se zatím získalo 39 000,- Kč. Kromě pořadatelů projektu do veřejné sbírky přispěli například Petr Pithart, předseda Senátu ČR a další, které můžete najít na adrese http://www.ebanka.cz/tran_uct/731042001.html. Celkové náklady projektu včetně organizace veřejných diskusí a vydání pamětní brožury se odhadují na částku 782.000 Kč.

Pomoc dobrovolníků
Do celého projektu se zapojila řada dobrovolníků, kteří věnovali uskutečnění této myšlenky svůj čas i energii: Jiří Karpf, Lenka Krpálková, Edita Bukovanová, Pavel Janeček, Antje a Pavel Pěnkavovi, Zdeněk Kolář, skautský oddíl Skaláci z Police nad Metují, Milan Jirout, Jana Tomečková a dobrovolníci ze Školy občanské iniciativy Hnutí DUHA, Sebastian Malo, José Rousseau, Helene Leneveu, Dorien Broehhoven, Ji Hee Shin, Yun Sang-Li, Anja Decker, David Dušánek, Franziska Spehr, Ute Schleiff, Andrea Vob, Vasilis Mavrovouniotis, Mark Hodgson, Fiona Verwijs. Stojí za nimi stovky hodin práce při čištění lesa a úpravách terénu.

Téma smíření je stále otevřené
Památník není jen připomínkou poslední tragické události z poválečného období, kdy bylo při „divokém odsunu“ na česko-polské hranici postříleno 23 starých lidí, žen a dětí převážně německé národnosti. Kříž smíření je symbolem tolerance a mezinárodního porozumění, kterého nám je v novém tisíciletí jako zemi uprostřed Evropy tolik zapotřebí. Proto patnáctým zářím celý projekt nekončí. Záměrem iniciátorů je věnovat se dále tématu národnostní snášenlivosti a pokračovat ve spolupráci s našimi německými sousedy.

Stav prací na Bukové hoře pokročil
Díky práci dobrovolníků byly dokončeny základní terénní úpravy místa určeného pro památník. Příští měsíc se bude pokračovat pokládáním dlažby a rekonstrukcí přístupové cesty. Samotný památník složený ze tří samostatných částí – sochy, stély připomínající kříž i květinu, a 23 nahrubo opracovaných kamenů - získává svou konečnou podobu po rukama sochaře a kameníka Petra Honzátka.

Diskusní fórum o česko-německých vztazích
Informace o Kříži smíření a veřejné sbírce lze nalézt na internetových stránkách www.inexsda.cz/kriz. Kromě základních údajů o rozpočtu, dobrovolnících, postupu terénních prací jsou zde uveřejněny některé z dopisů reagujících na myšlenku smíření, tolerance a česko-německého vyrovnání. Kontroverznost těchto ohlasů odráží potřebu hovořit dále o tématu vzájemných vztahů mezi národy a o možnostech spolupráce a pochopení. Cílem celého projektu bylo též podnícení celospolečenské diskuse a z tohoto důvodu je na internetových stránkách umístěn diskusní fórum, kam může každý návštěvník stránek připojit svůj názor k tématu smíření a tolerance.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz