Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Ostrava v zajetí polychlorovaných bifenylů

19.12.2001
OSTRAVA [Arnika - Program Toxické látky a odpady]
Autor: RNDr. Jindřich Petrlík, Lenka Daňhelová

V Ostravě musí být významný zdroj znečišťování životního prostředí velice nebezpečnými polychlorovanými bifenyly. Na přelomu května a června letošního roku byla v Ostravě - Přívoze naměřena v ovzduší nejméně 20x vyšší koncentrace polychlorovaných bifenylů (PCB) nežli v jiných městech a obcích České republiky(1). Šlo o náhodné měření provedené v létě tohoto roku firmou Axys Varilab(2) a publikované na včerejší oponentuře odborné studie o perzistentních organických látkách v České republice. Zdrojem PCB v ostravském ovzduší mohl být (podle vyjádření odborníků) volně se odpařující delor – čili látka, která se používala dříve do transformátorových olejů. Vyšší koncentrace PCB byla v Ostravě – Přívoze naměřena i v zimních měsících.

„Zajímavé je, že ve spalovně nebezpečných odpadů Aliachem-MCHZ Ostrava se spalují odpady obsahující PCB (včetně deloru). Naměřená vysoká koncentrace těchto látek nebezpečných již ve stopových množstvích by měla být pro orgány státní správy podnětem k vyhledání zdroje znečištění,“ říká vedoucí kampaně Budoucnost bez jedů, Dr. Jindřich Petrlík. „Spalování polychlorovaných bifenylů nepovažujeme za bezpečnou cestu likvidace polychlorovaných bifenylů, vznikají při něm další nebezpečné látky – dioxiny,“ dodává Petrlík.

„Manipulace s odpady obsahujícími PCB by měla být velice dobře zabezpečena. Jinak dochází k únikům těchto nebezpečných látek do životního prostředí a ty se pak objeví v našich potravinách. Jde o látky dlouho přetrvávající v přírodě. Svědčí o tom, že byly nalezeny i v tělech hermafroditních ledních medvědů a označeny jako původci jejich neštěstí. Je tedy vidět, že mohou putovat i daleko od místa svého zdroje,“ doplňuje informace o PCB Petrlík. Podobný efekt způsobený negativním vlivem PCB na hormonální systém byl zjištěn i v České republice v podobě hermafroditních pstruhů u města Králíky.

Ostrava a Moravskoslezský kraj obecně patří k jedné z nejvíce znečištěných oblastí PCB a dioxiny. Obě jmenované skupiny látek způsobují poškození imunitního a hormonálního systému člověka a některé z nich jsou také rakovinotvorné. V České republice je již po několik let překračován doporučený limit obsahu látek s dioxinovým efektem v potravinách.

Sdružení ARNIKA předalo dnes kopii výsledků měření Magistrátu města Ostravy se žádostí o vypátrání zdroje znečištění.


(1) Naměřená koncentrace polychlorovaných bifenylů v ovzduší v Ostravě – Přívoze činila 18.756 pg/m3 (v Ostravě – Porubě to bylo 1.682, v ostatních městech s výjimkou Hradce Králové a Uherského Hradiště se letní hodnoty PCB v ovzduší pohybovaly mezi 300 – 900 pg/m3).

(2) – L. Jech, J. Minářová, V. Bencko, M. Černá: Studie výskytu perzistentních organických látek v ovzduší a jejich depozice na území České republiky. Axys Varilab s.r.o. a Ústav hygieny a epidemiologie 1. lékařské fakulty University Karlovy v Praze 2001. Závěrečná zpráva o průběhu řešení projektu programu vědy a výzkumu Ministerstva životního prostředí ČR.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz