Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Projekt zaměřený na ochranu vydry říční

10.8.2001
PAVLOV [ZČ AB ARCHIBALD PARDUBICE]
Autor: Leoš Kučera

Základní článek Asociace Brontosaura Archibald Pardubice připravil spolu s Českým nadačním fondem pro vydru Třeboň na letošní prázdniny dva pobytové tábory zaměřené na pomoc Stanici ochrany fauny v Pavlově, zabývající se ochranou vydry říční a ohrožených druhů dravých ptáků a sov. Formou brigádnické výpomoci studentů středních a vysokých škol, všichni pracují za byt a stravu, navazujeme na tradici brontosauřích akcí pořádaných v Pavlově již sedmou sezonu. Tábor začátečníků začíná již tuto neděli 12. srpna a potrvá 14 dní, na něj naváže přibližně desetidenní akce zaměřená na účastník minulých ročníků.

1. Cíle projektu
Cílem projektu je zajistit v roce 2001 brigádnickou výpomoc účastníků pracovně pobytových akcí na Stanici ochrany fauny v Pavlově a podpořit tak aktivity sloužící pro ochranu vydry říční, jímž se toto zařízení zabývá. Celoroční projekt navazuje na již sedmiletou tradici těchto akcí pořádaných naší organizací, která se zaměřuje na práci s mládeží v oblasti ochrany přírody a ekologické výchovy. Naším záměrem je přilákat a seznámit s problematikou ochrany vydry, jako vlajkového druhu evropské ochrany přírody, studenty českých středních a vysokých škol a také poskytnou odbornou přípravu účastníkům minulých akcí, kterým bude nabídnuta možnost prohloubit si nabité zkušenosti a vědomosti. Po absolvování tábora budou moci vypomáhat dle potřeb koordinátorů programů na ochranu vydry říční, při pravidelných monitorovacích akcích a terénních pracích i mimo areál stanice.

2. Popis projektu
Pro naplnění těchto cílů, jsme se rozhodli použít formu pracovně pobytových akcí s nimiž máme dlouholeté zkušenosti. V roce 2001 plánujeme v objektu uspořádat celkem šest těchto akcí, vždy po dvou víkendových setkáních na jaře a na podzim a dva prázdninové tábory. Náplň těchto akcí je koncipována ve dvou fázích. První z nich je konkrétní výpomoc na stanici při opravách a údržbě výběhů pro vydry a jejich okolí. Mimo běžných prací jako je například nátěry a opravy oplocení či vysekávání trávy, výsadbou a úpravou porostů, máme bohaté zkušenosti se tvorbou či zpevňováním břehů umělých nádraží ve výbězích. Pracovní náplň pobytových akcí v roce není dosud přesně specifikován a bude záviset podle momentálních potřeb stanice.
Tato forma výpomoci koordinované správci podobných zařízení, chráněných lokalit či památkových objektů, vychází z tradic tuzemského brontosauřího hnutí, které má již více než třicetiletou tradici. Mimo prací v Pavlově mají organizátoři projektu řadu zkušeností z obdobnou činností v CHKO Broumovsko či Železné hory a přírodních rezervacích a chráněných plochách jako je například v Teplicko - adršpašské skály, přírodní památka Buchtovka nedaleko Trhové kamenice v okrese Chrudim, či několik lokalit na Jičínsku.
Možnost pořádat podobný druh akcí v souvislosti s ochranou vydry říční, pro ochranu přírody tak velice exponovaného druhu, shledáváme jako velice přínosnou. Mladí lidé, se tak mohou s tímto výjimečným živočichem nejen setkat a seznámit se s jeho základními projevy a návyky a konkrétní prací také cítí svou spoluúčast na jeho ochraně tohoto výjimečného druhu. Tento nezanedbatelný prvek, je nejen na letních táborech, ale i víkendových akcích pořádaných v průběhu celého roku, podporován cíleně voleným využitím volného času. Ten je povětšinou připravován z her a aktivit vztahujících se přímo k ochraně přírody či vychází z principů ekologické a globální výchovy.
Tradiční součástí programu jsou filmy, diapozitivy věnované vydře říční a jejímu životnímu prostředí jako celku. S tím související minimum z biologie, hydrobiologii, chemii, právního povědomí spjatého s ochranou přírody a etickými otázkami spojenými s nakládání s živočichy. Hlavními tématy jsou vivisekce, pašování zvířat, vymírání druhů, pytláctví a s ním spojené pronásledování predátorů konkurujících svým potravním zamřením komerčním zájmům člověku. Program je připravován nebo konzultován s ekopedagogem Českého nadačního fondu pro vydru v Třeboni, který je nejen donátorem, ale i spolupořadatelem projektu.

Projekt v roce 2001 probíhá ve dvou rovinách a to prací s již oslovenými účastníky minulých akcí a nováčky účastnicí se velkého letního tábora.
ZČ Archibald se snaží vyvíjí v Pavlově pravidelnou činnost spočívají v organizování akcí od časného jara do pozdního podzimu. I proto jsme již v tomto roce uspořádali na jaře dvě víkendové akce, během nichž byly odstraněny následky zimy, spojené s úpravami vzrostlé zeleně ještě před započetím vegetačního období a provedeny přípravy na prázdninové akce, které jsou stěžejní částí celého projektu. Po zkušenosti z minulých let jsme se rozhodli opět uspořádat dva týdenní pobyty. První z nich je určen zvláště pro začátečníky z řad studentů středních a vysokých škol, kterým bude nabídnuta účast na akci za podmínek uhrazení stravy, ubytování a tematicky volené výplně volného času. Jejich oslovení proběhlo formou osvědčené plakátové akce na školách a inzercí tábora v dostupných ekologických a ekovýchovných periodikách, na internetu či presentaci v médiích. Z přihlášených bude koncem července vybrána skupina dvaceti účastníků, z nichž se většina na podobné akci se zájmem vracejí.


3. Kurz ekologie vydry pro pokročilé účastníky
Za dobu působení naší organizace v Pavlově se vytvořila skupina více něž šedesáti mladých lidí, kteří jsou pravidelnými účastníky tam pořádaných akcí. Vzhledem k tomu, že již prošli všemi aktivitami sloužícím k dostatečné motivaci k další činnosti, cítíme potřebu jejich schopnosti a zájem dále odborně rozvíjet. Tom má napomoci, druhý tábor jehož součástí bude i kurz ekologie vydry spojený s terénními pozorováními ve vhodných lokalitách.
Blok přednášek, video a diaprojekcí bude doplněný jednodenním výjezdem po tocích Sázavy, Lužnice a okolí některých rybníků třeboňské pánve, kde budou na konkrétních příkladech představen pobytová znamení a zásady monitoringu vydry říční. Pod vedením zkušených odborníků, tak účastníci získají elementární vědomosti využitelné v jejích další dobrovolné spolupráci při dalších, znalostně náročnějších akcích spojených s ochranou druhu. V případě, že se tento druh zvyšování kvalifikace osvědčí, zúčastní se ho v příštím roce i zájemci z řad účastníků tábora pro nováčky. Na táborové pracovní a výchovné aktivity naváží na podzim další dvě víkendové akce, jenž slouží jako setkání účastníků každého z táborů.

4. Personální zajištění projektu
Michal Hvězda, vedoucí projektu.
Přípravě pobytových akcí v Pavlově se věnuje již šestým rokem. Zodpovídá za správný průběh a vyúčtování všech projektů pořádaných ZČ AB Archibald.
Leoš Kučera, manager projektu a vedoucí ekovýchovné části.
Je zakladatelem projektu pobytových akcí v Pavlově. V minulosti se věnoval profesionálně ekologické a globální výchově, ochraně biodiverzity druhů. Spolupracuje se sítí středisek ekologické výchovy Pavučina a je uznávaným lektorem seminářů této problematiky pro děti a veřejnost. Absolvoval několik stáží v zahraničí Německo, Rakousko, Chorvatsko a Nizozemí.
Pavel Macháček, vedoucí pobytových akcí .
Vedením pobytových akcí se zabývá pátým rokem. Koordinuje pracovní aktivity a technické zajištění projektu.
Světlana Eliášová, Jana Severinová, Tereza Venclová, Petr Haška, asistenti. Působí jako programoví vedoucí a spolupodílejí se na technickém zajištění projektu.
Odborná spolupráce:
RNDr. Aleš Toman, vedoucí Stanice ochrany fauny
Václav Bartuška


5.Výstupy
Hodnotitelskými kritérii úspěšnosti celého projektu, bude množství a kvalita práce vykonané v areálu pavlovské stanice, míra zaujetí a další zapojení účastníků do dalších akcí spjatých nejen s činností ZČ AB Archibald, ale ochrany přírody vůbec.

6. Specifikace nákladů.
Nákladnými položkami projektu s rozpočetem 40 tisíc korun jsou především strava účastníků jenž spolu s poskytnutím ubytování kompenzuje mzdu za vykonanou práci ( na celkem šesti akcích v souhrnném trvání 22 dní se vystřídá přibližně 120 účastníků) a náklady na materiál. Jelikož se jedná o celoroční projekt jsou jeho nezbytnou součástí i některé režijní položky jako například náklady na jízdné a cestovné, telefony a korespondenci a v neposlední řadě náklady na program a dokumentaci. V rozpočtu projektu není v žádném případě počítáno s úhradou mezd a honorářů organizátorů a lektorů, či nájmy kancelářských či jiných prostor.

7. Kontakty
adresa:
Základní článek Asociace Brontosaura Archibald Pardubice
Karolíny Světlé 295, Čeperka 533 45 Opatovice nad Labem
E - mail: Archibald. pce@post.cz
- telefon, tajemník Leoš Kučera 040/ 694 43 24, do zaměstnání 049/50 53 220, fax 049/50 53 222, mobil 0602/176 135, leos.kucera@mafra.cz, moonty@seznam.cz
- vedoucí projektu Michal Hvězda, Sedláčkova 433, Pardubice 530 09, 040/ 6645576, mhvezda@retia.cz
- Pavel Macháček, Cejpova 469, Hradec Králové 500 09. telefon 049/52 74 475, popř. 0443/64 12 12 machacp@email.cz
- garant projektu za Stanici ochrany fauny v Pavlově RNDr. Aleš Toman tel. 0602/205591, 0452/621 293
- vedoucí Českého nadačního fondu pro vydru Třeboň Marcela Kučerová [tel. 0333/722 088 otter@cbox.cz]
IČO ZČ AB Archibald Pardubice : 68247176

Chceme vás touto cestou požádat o mediální podporu tohoto projektu, který spolupořádáme se Stanicí ochrany fauny v Pavlově a Českým nadačním fondem pro vydru Třeboň, který akci podpořil grantem. V případě zájmu o další informace či případnou návštěvu během trvání akcí nás prosím kontaktujte na přiložených tel. číslech. Od neděle 12. 8. je nejlepší mobil 0602/176 135.



DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz