Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Česko proti chudobě se zúčastnilo slyšení v Evropském parlamentu

7. 7. 2005
-red- [Econnect/Česko proti chudobě] -


V rámci příprav na jednání představitelů zemí G8 v Gleneagles prezentovali zástupci celosvětové kampaně Globální výzva proti chudobě své představy na řešení problémů nejchudších zemí planety. Ve Štrasburku se představilo poslancům pět národních kampaní, mezi nimi i zástupci kampaně Česko proti chudobě.

Přes tři sta poslanců podepsalo velkou bílou pásku, která je celosvětovým symbolem boje za odstranění extrémní chudoby – tento symbol byl představen již během koncertů Live 8. Pásku s poslaneckými podpisy na závěr podepsali mj. předseda Evropského parlamentu Josep Borrel a britský ministr zahraniční Jack Straw, který pásku s podpisy převzal a odvezl na jednání do Gleneagles, kde bude předána reprezentantům G8.

„Je důležité, že se představitelé různých organizací dokázali spojit a dát dohromady českou kampaň, která chce přitáhnout pozornost veřejnosti a politiků k problémům Afriky a dalších rozvojových zemí. Jsme rádi, že tady můžeme být po boku Britů či Němců,“ říká Jan Plešinger, představitel Českého fóra pro rozvojovou spolupráci - FoRS. Čeští europoslanci kampaň podpořili bez ohledu na svoji politickou příslušnost, např. Zuzana Roithová (KDU-ČSL), Jana Hybášková (SNK-ED), Libor Rouček (ČSSD), Jaroslav Zvěřina (ODS) nebo Vladimír Remek (KSČ). „Souhlasím s vašimi požadavky, zdají se mi velmi rozumné. Já osobně bych k nim ještě připojil omezení a kontrolu vývozu zbraní,“ řekl při podepisování poslanec Richard Falbr (ČSSD). Svůj hlas připojil i euro-komisař Vladimír Špidla.

“Akce na podporu chudých zemí, za spravedlivý obchod a oddlužení ukazují, že si je stále více lidí vědomo narůstajícího globálního rozdělení. Naše přítomnost potvrdila, že ani nové členské země nezůstávají stranou a nezříkají se své odpovědnosti,“ říká Tomáš Tožička, jeden z koordinátorů kampaně Česko proti chudobě.

Česko proti chudobě tvoří koalice českých nevládních a neziskových organizací, které se sdružily v celonárodní obdobě kampaní organizovaných občanskou společností ve Velké Británii, jež letos předsedá EU i skupině nejbohatších zemí G-8, a v dalších evropských a především neevropských zemích v rámci Globální výzvy k akcím proti chudobě. Vznikla tím unikátní celonárodní koalice napříč obory. Svedla dohromady více než tucet organizací z celé ČR - organizací, jež se zabývají humanitární a rozvojovou pomocí, vzděláváním a dobrovolnou prací s organizacemi, jež se věnují otázkám mezinárodního obchodu a zadlužení, gender problematice a životnímu prostředí.

Kampaň ČESKO PROTI CHUDOBĚ bude kulminovat 10. září 2005 těsně před newyorským summitem OSN pouličními akcemi po městech ČR, které bude pojit s podobnými akcemi po celém světě balení veřejných objektů do bílé pásky – ústředního společného symbolu globální kampaně.

Činnost koalice ani působnost kampaně by však zářijovým summitem Millenium+5 neměly skončit. Cílovým rokem pro snížení globální chudoby na polovinu a splnění 8 konkrétních Rozvojových cílů tisíciletí se stal až rok 2015.

-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-
KORMIDLO - katalog odkazů občanské společnosti
www.kormidlo.cz * Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz

Informační partneři oblasti Lidská práva
Infoservis společnosti Člověk v tísni
Infoservis
MOST PRO LIDSKÁ PRÁVA

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz