Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Soukromé zprávy by nově mohly být kontrolovány. IuRe žádá ministra vnitra, aby návrh pomohl zablokovat

13.6.2024
Praha 7 [Iuridicum Remedium, z. s.]
Autor: Hynek Trojánek, tel: 607249856

Organizace IuRe varuje před návrhem, který představilo belgické předsednictví Rady EU. Populární služby jako Messenger, WhatsApp nebo Signal by dle něj bylo možné plně používat až po odsouhlasení kontroly komunikace. Ta by měla zamezit šíření dětské pornografie. Podle IuRe by však taková kontrola přinesla hlavně závažný dopad na soukromí uživatelů.

Belgický návrh navazuje na plány, o kterých se v Evropě diskutovalo již v minulém roce. Tehdy však plošnou kontrolu komunikace (“Nařízení CSA”) po kritice odborníků a občanské společnosti odmítl Evropský parlament. Aktuální návrh se nicméně podle IuRe od toho předešlého příliš neliší.

“Belgické předsednictví používá termín moderace nahrávání (“upload moderation”). Reálně se tím však myslí skenování fotek, videí a adres webových stránek v okamžiku, kdy je uživatel ve své komunikaci použije. To by ale s ohledem na to, že většina komunikačních platforem používá tzv. koncové šifrování, bylo možné jen skenováním na straně zařízení klienta. Tato technika by však fakticky znamenala prolomení šifrování i velké bezpečnostní riziko například pro uživatele mobilních telefonů. Soukromé zprávy by pak už jednoduše řečeno nebyly soukromé,” vysvětluje kritizovanou podstatu návrhu advokát IuRe Jan Vobořil.

Formou otevřeného dopisu se proto organizace IuRe obrátila na ministra vnitra Víta Rakušana, v jehož kompetenci je formulace české národní pozice.

Zásadní právní nedostatky
IuRe v dopise upozorňuje, že nedostatky v nynějším návrhu spatřuje i Právní služba Rady EU (CLS). Podobně dle stanoviska Center for democracy and technology je návrh právně v rozporu s obecným nařízením EU o ochraně osobních údajů (GDPR) i zákonem o digitálních službách (DSA). Zejména jsou pochybnosti o platnosti souhlasu s kontrolou komunikace.

Plán kritizuje i organizace European Digital Rights (EDRi). Podle té návrh v podstatě nutí lidi k tomu, aby “souhlasili” se skenováním svých často citlivých zpráv. Skenování přitom v řadě případů přináší “falešnou pozitivitu” a tedy falešné obvinění. Taktika “vynuceného souhlasu” navíc může být v rozporu se zmíněným nařízením DSA, které právě před tímto druhem manipulativních technik, tzv. “temných vzorců” (dark patterns), varuje.

“Na ministra Víta Rakušana jsme se s argumenty obrátili již v září minulého roku. Podle našich informací dnes Česká republika v souvislosti s projednáváním Nařízení CSA patří ke státům, které při projednání návrhu tohoto nařízení odmítají plošný a neústavní zásah do soukromí a listovního tajemství občanů, včetně bezpečnostních rizik, která by plynula z prolamování bezpečnosti šifrování. Pevně proto věříme, že Česká republika zde zůstane nadále na straně ochrany lidských práv a belgickým předsednictvím navržený kompromis spolu s dalšími státy zablokuje,” věří Jan Vobořil.

---plné znění otevřeného dopisu je na: https://digitalnisvobody.cz/blog/2024/06/13/tz-soukrome-zpravy-by-nove-mohly-byt-kontrolovany-iure-zada-ministra-vnitra-aby-navrh-pomohl-zablokovat/ ---

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz