Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Česká firma Lavaris bude ve spolupráci s palestinskou společností Eco Recycle rozvíjet speciální technologie na recyklaci odpadu z kamenického průmyslu

8.3.2023
Praha [Česká rozvojová agentura]
Autor: Filip Šebek

Před dvěma lety se společnost Lavaris s podporou Programu B2B České rozvojové agentury pustila v Palestině do realizace předváděcího centra na výrobu stavebních suchých směsí z odpadových materiálů z kamenického průmyslu a ze stavebnictví. Nyní došlo k podepsání memoranda o porozumění s palestinskou společností Eco Recycle zakládající partnerství pro práci a rozvoj recyklace odpadu z kamenického průmyslu v provincii Jenin a jeho následnou distribuci do různých míst Palestiny.

Palestina, jako další arabské země regionu Středního východu, nemá stále vypracované a aplikované komplexní metodiky pro odpadové hospodářství. Přitom problémy s komunálními i průmyslovými odpady se nadále zvětšují. Jedním z efektivních způsobu řešení je recyklace a transformace odpadu na surovinu a zdroj, s čímž má velké zkušenosti česká firma Lavaris.

Muhammad Saleh Assaf, vedoucí svazu Union Of Stones and Marble v Jeninu a majitel společnosti Eco Recycle, řekl během podepsání memoranda o porozumění, že se společnost rozhodla po řadě kontaktů a návštěv specializovaných firem ve Francii, Itálii, Kypru a dalších zemích zvolit českou technologii a spolupracovat s firmou Lavaris. Ta provedla sérii výzkumů vzorků odpadů kamenického průmyslu v Palestině a jejich recyklaci v rámci integrovaného systému, který recykluje a využívá 80 % těchto odpadů ve výrobě různých stavebních materiálů. A to včetně lehkých zdících prvků, plných i odlehčených cihel, cementových a stavebních lepidel, omítek, štuků malty a dalších stavebních materiálů. Dokonce i k výrobě vysoce kvalitního uhličitanu vápenatého, který se používá ve stavebnictví, plastikářství, barvách, zemědělských hnojivech a dalších průmyslových odvětvích.

Obě strany se shodly na důležitosti tohoto projektu a roli vyspělých technologií při podpoře plánů a programů pro udržitelný rozvoj a ochranu životního prostředí v Palestině. V souladu s tím se dohodly na rozdělení úkolů, naplánování jejich termínů a oslovení místních, národních i zahraničních partnerů. Dr. Eng. George Karra’a, generální ředitel společnosti Lavaris, která již získala několik ocenění a vlastní více než 20 užitných vzorů a patentů v oboru, ocenil významnou podporu ze strany České rozvojové agentury při podpoře jejích projektů recyklace kamenického a mramorového odpadu na Blízkém východě, zejména v Palestině.

„Naše dveře jsou otevřené pro spolupráci s různými palestinskými institucemi a společnostmi zabývajícími se identifikací nejnovějších technologických prostředků převzatých podle nejlepších technologií a nejlepších mezinárodních postupů v recyklačním průmyslu. Spolupracujeme s některými z nejprestižnějších českých univerzit, především s ČVUT Praha, VŠCHT Praha, Czech University of Life Sciences a skupinou společností specializujících se na technologii recyklace odpadů, jeho opětovné využití ve stavebnictví, lehkém průmyslu, chemii, úpravě a čištění vody či zemědělské výrobě a výrobě sluneční energie,“ řekl George Karra’a.

Hussam Zakarneh, generální ředitel palestinské společnosti Eco Recycle, zdůraznil, že toto partnerství je v souladu s Cíli udržitelného rozvoje a že pomůže vyřešit problém odpadu z průmyslu kamene a mramoru a jeho přeměnu na investice. „Palestinské prostředí, zejména v provincii Jenin, tímto odpadem, který se ukládá podél silnic, do odpadních kanálů, na zemědělskou půdu nebo do údolí, velmi trpí. Naším cílem je založit první továrnu svého druhu na Středním východě na recyklaci kamenického a mramorového odpadu a jeho využití v průmyslu stavebních materiálů,“ řekl Hussam Zakarneh.

Odvětví kamenického průmyslu se podle Svazu průmyslu kamene a mramoru podílí asi 30 % na hrubém domácím produktu v řadě palestinských gubernií, přímo zaměstnává více než 20 000 lidí, poskytuje tisíce pracovních příležitostí a otevírá tisíce dalších pracovních míst. Ve stavebnictví a podpůrných sektorech hraje velmi důležitou roli. Při uspokojování místní poptávky představuje průkopnici tradičního palestinského exportu, protože Palestina zaujímá 12. místo na světě v produkci kamene.

Těžba a zpracování kamene je rozšířeno zejména v pohoří Palestiny, kde jsou dostupné suroviny, a je soustředěno na Západním břehu v guberniích Jenin, Tulkarm, Nábulus, Qalqilya, Betlém, Hebron, Ramalláh a Al-Bireh. Kamenický a mramorový průmysl je v Palestině hlavním těžebním průmyslem a hraje důležitou roli při uspokojování místní poptávky po stavebním sektoru a při tradičním palestinském exportu na americký a evropský trh.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz