Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Přijďte ochutnat Jablka vzpomínek v Ralsko

27.9.2022
Ralsko [Geopark Ralsko o.p.s.]
Autor: Pavla Růžičková, tel: 739354701

Podzimní pátek 7. října prostoupí Muzeum Horních vsí v Náhlově vůně jablek a štrúdlů, neboť Geopark Ralsko zde pořádá oblíbenou akci Jablka vzpomínek. Součástí programu, který začne v 16 hodin bude ochutnávka letošní úrody ze zaniklých obcí, beseda o pěstování ovoce, ukázka moštování či soutěž o nejlepší štrůdl.

Kde se vzaly jabloně v Ralsku?
Oblast geoparku Ralsko byla kdysi prosperující krajinou s množstvím malebných soběstačných vesniček roztroušených mezi lesy a poli. V průběhu 20. století byl ale tento historický ráz kulturní krajiny hrubě narušen pobytem tří armád, v důsledku čehož byla nejen z prostoru zcela odsunuta většina civilního obyvatelstva (českého i německého), ale z povrchu zemského zcela zmizelo přes 20 osad. Bývalé chalupy, statky, domovy, kostely – to vše posloužilo vojákům jako cvičné cíle, zůstala jen holá krajina a nové stavby sloužící vojenským účelům. Po odchodu sovětské armády vládu nad prostorem postupně získala zpět příroda a mizí i poslední stopy bývalých vesnic. Jejich svědci však stále zůstávají na svém místě – staré ovocné stromy.
Tyto staré ovocné stromy se Geopark Ralsko snaží zmapovat a určit, často jde o specifické staré regionální odrůdy, jejichž určení je dnes již komplikované či téměř nemožné. Z roubů některých jabloní a hrušní v péči zkušených zahradníků vyrostly nové stromky, ze kterých pracovníci a přátelé Geoparku Ralsko vysadili novou alej u zaniklé obce Dolní Novina, nazvanou Alej vzpomínek. Jabloně a hrušně starých odrůd díky Geoparku již zdobí i školní zahrady některých přilehlých obcí, kam je zasadily samy děti.
Jablka vzpomínek
V Muzeu Horních vsí v Náhlově budou mít návštěvníci jedinečnou možnost ochutnat letošní úrodu ovoce ze zaniklých obcí, nasbíranou Vlastimilem Kocourkem, zapáleným zahradníkem, který se podílí na mapování starých ovocných stromů v geoparku Ralsko.

Budeme v rámci klimatických změn moci u nás pěstovat fíky a para ořechy?
Mají staré odrůdy šanci na přežití, nebo potřebují tzv. „upgrade“?
Jak zatočit se škůdci a nemocemi ovocných dřevin?
Tyto a mnohé další otázky zodpoví zajímavá beseda s ing. Martinem Stankem na téma „Minulost, současnost a perspektivy pěstování ovocných dřevin v našich podmínkách“, která naváže na ochutnávku.

Nejlepší štrúdl
Jablečný štrúdl je asi tím nejběžnějším dezertem z jablek. Ovšem zdaleka ne tím nejjednodušším. Naopak, každá rodina má svůj vlastní recept, ten zaručeně jediný správný. Proto Geopark Ralsko vyhlašuje další ročník soutěže o nejlepší štrúdl. Stačí přinést svůj výtvor na místo konání, návštěvníci budou mít možnost ochutnat a hlasovat. Na výherce čeká symbolická cena v podobě místního regionálního produktu – láhve lahodné Jablkovice.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz