Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Ekologičtější a efektivnější bude odpadové hospodářství obce Zašová

2.2.2022
Zlín [meneodpadu.cz ]
Autor: Filip Poštulka , tel: 724104295

Obec Zašová v okrese Vsetín proměňuje odpadové hospodářství. Zavádí do něj takzvané chytré technologie. Jde například o evidenční systém či pytlový sběr skla, nápojových kartonů a dalších komodit takzvaně od dveří. Již nyní technologické novinky přináší významné úspory – došlo například k výraznému zvýšení vytříděnosti odpadů.

Díky technologiím, které obec zavedla, podstatně snížila množství komunálního odpadu a zaznamenala nárůst vytříděných složek odpadu o téměř dvacet tun! Obec také navýšila odměnu od organizace EKO-KOM. Co za tím je? Zásadně tomu pomohlo zavedení evidenčního systému. Ten umí s pomocí mobilních terminálů načítat prostřednictvím QR kódů naplněnost pytlů i druhy odpadů. Díky tomu samospráva obce ví, co nádoby s odpadem obsahují a může tak optimalizovat obecní odpady.

V rámci proměny odpadového hospodářství pak v Zašové:

- rozbíhají pohodlný systém sběru tříděného odpadu takzvaně od dveří – nejdříve byl spuštěn pytlový sběr pro plast a papír, následovaly papír a sklo. Zvláště v případě skla jde o poměrně neobvyklý přístup. Pytle pro sběr všech komodit jsou průhledné. Občané i zastupitelé tak mají přehled o odpadech, které obsahují.

- byla zavedena evidence jednotlivých výsypů a celkového objemu odpadů. To je možné díky tomu, že pytle jsou vybaveny QR kódy, které jsou propojené s evidenčním systémem ECONIT.

- díky novinkám bylo možné optimalizovat frekvenci svozů – pytle se všemi komoditami jsou sváženy obecním vozem jednou za čtrnáct dní. Jsou shromážděny v odběrném místě, kde se pytle dále třídí.

- proběhla intenzivní komunikační kampaň – občané získali – ohledně proměny odpadového hospodářství obce – všechny potřebné informace. Díky kampani se dozvěděli o výhodách, které jim novinky přinesou i o způsobu, jak se můžou do nového systému rychle zapojit.

Vyšší efektivita, méně odpadu
„Nové technologie v odpadovém hospodářství, které jsme zavedli, se rychle promítly do vyšší efektivity nakládání s obecními odpady,“ uvádí místostarosta obce Vlastimil Těhan a dodává: „Věříme, že díky dalším plánovaným novinkám, budou úspory ještě vyšší a vytřídíme i podstatně více odpadu. Naopak komunálního odpadu bude méně. Naše obec také bude lépe připravena na novou odpadovou legislativu.“

Chytrá evidence
Evidenční systém, který obec zavedla, se jmenuje ECONIT. Funguje jednoduše; jeho hardwarová část představuje nástroj na sběr dat – tedy mobilní terminál, který načítá QR kódy, a ta softwarová zase pracuje s daty. Technologie je přizpůsobená přesně na míru obce Zašová. Obci pomáhá při přeměně odpadového hospodářství – jako komplexní partner – společnost JRK.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz