Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Kamery rozpoznávající tváře, úprk od Google a digitální disidenti. Filmový festival Velkého bratra poodhaluje program

13.8.2021
PRAHA [Iuridicum Remedium, z. s.]
Autor: Hynek Trojánek, tel: 607249856

Avízo: Organizace IuRe/Digitální svobody ve spolupráci s filmovou platformou Kinolab rozproudí skrze tři filmově-diskuzní večery debatu o digitálních právech a svobodách.

Digitálně právní organizace IuRe (Iuridicum Remedium) pořádá již od roku 2005 Ceny Velkého bratra, ve kterých pravidelně oceňuje ty největší narušitele soukromí. Filmový festival se stejnojmenným názvem by měl podle Hynka Trojánka z IuRe k tématu přitáhnout širší veřejnost. „V posledním roce se řada našich aktivit přesunula do on-line prostředí, ve kterém zpravidla využíváme celou řadu bezplatných služeb, za které však platíme našimi vlastními daty. O tom, co se s nimi děje a jak jsou využívána máme často mlhavou představu,“ přibližuje jeden z večerů, který nese výmluvný název Degoogle me. Po filmovém pásmu se na něm v panelové diskuzi setkají etický hacker, tvůrce podcastů nespokojený s podmínkami YouTube, který chystá vlastní videoportál i publicista zabývající se americkou antimonopolní legislativou.

Ke sběru citlivých informací ale může docházet i při pohybu venku – veřejné prostory v řadě světových měst totiž již často stráží kamerové systémy na rozpoznávání tváří. „V Praze funguje podobný systém zatím jen na Letišti Václava Havla, už i tam ale dle naší analýzy nesplňuje všechny zákonné podmínky. Diskuze o biometrických dohledových technologiích si lidé zpravidla spojují s Čínou, klíčová diskuze o jejich využití se ale aktuálně vede v Evropě. I proto jsme rádi, že divákům nabídneme francouzský celovečerní dokument z loňského roku spolu s krátkým čerstvým dokumentem o kamerových systémech v Česku,” nastiňuje zahajovací večer festivalu v pražském Bio Oko s názvem Sluší ti to advokát IuRe Jan Vobořil.

Na třetím z večerů pak organizátoři slibují filmem zprostředkované setkání s lidmi, které nedůvěra v digitální technologie dovedla až tak daleko, že je raději používají jen v minimální míře. „Během pandemie se ukázalo, že pro lidi, kteří nemají chytrý telefon či platební karty, začíná být využívání řady služeb dost složité – systém s nimi leckdy nepočítá. Takových lidí je přitom veliké množství a jejich důvody mohou být různé,” přibližuje Trojánek večer s provokativním názvem Právo na analog, na kterém bude mít premiéru dokument, jenž vznikl ve spolupráci s režisérkou Barborou Johansson přímo pro festival. „Zjistili jsme, že o lidech, kteří moderní digitální technologie dobrovolně nevyužívají, zatím žádný film nevznikl – tak jsme ho začali točit sami,” směje se Trojánek.

Jména hostů, filmů a další informace k programu zveřejní IuRe/Digitální svobody a Kinolab v následujících týdnech. Večer zasvěcený kamerám na rozpoznávání tváří bude 16. září v Bio Oko, večer o moci technologických gigantů 23. září v žižkovském Prostoru 39 a s digitálními disidenty se diváci budou moct seznámit 30. září v Pražském kreativním centru. Všechny akce v rámci festivalu jsou zdarma.

Celá zpráva včetně plakátu: https://digitalnisvobody.cz/blog/2021/08/13/kamery-rozpoznavajici-tvare-uprk-od-google-a-digitalni-disidenti-filmovy-festival-velkeho-bratra-poodhaluje-program/

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz