Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Skupina dobrovolníků z celé Evropy bude pečovat o krkonošskou přírodu

12.8.2021
Malá Úpa [INEX - Sdružení dobrovolných aktivit]
Autor: Kateřina Sivoková, tel: 606291026

V malebné horské přírodě východních Krkonoš se ve dnech od 15. 8. do 21. 8. 2021 koná mezinárodní dobrovolnický projekt, který má za cíl ochranu přírodních krás našich nejvyšších hor. Týdenní pobyt skupiny šestnácti dobrovolníků ze šesti zemí Evropy je organizován jako dobrovolnický pracovně-vzdělávací projekt, takzvaný workcamp. Tento workcamp je organizován ve spolupráci Spolku přátel krkonošské přírody a neziskové organizace INEX – Sdružení dobrovolných aktivit.

Hlavní úkol, který na dobrovolníky z Česka, Dánska, Itálie, Německa, Polska a Španělska čeká, je spojený s ochranou lesních stanovišť a péčí o stezky pro pěší. Dobrovolníci budou pomáhat s úklidem klestu nebo se sběrem odpadků po neukázněných návštěvnících na nejvytíženějších turistických trasách. Ovšem nejen pracovní aktivity jsou náplní celého týdne. Protože se jedná o dobrovolnickou činnost, při které účastníci workcampu dobrovolně věnují svůj čas a úsilí pro dobro věci bez nároku na finanční ohodnocení, připravili si členové Spolku přátel krkonošské přírody množství vzdělávacích a volnočasových aktivit. „V plánu máme několik přednášek o přírodě zdejších hor, tradicích a lidském osídlení. Chystáme se také do Krkonošského centra environmentálního vzdělávání KRTEK ve Vrchlabí nebo do Trutnova.“ uvádí vedoucí workcampu Milan Hofman.

Pomezní boudy, v jejichž okolí bude probíhat většina aktivit dobrovolníků, se nacházejí ve východní části Krkonoš v nadmořské výšce 1050 metrů. Představují zachovalou enklávu horského osídlení, která je součástí obce Malá Úpa v okrese Trutnov. Mimoto, že jsou Pomezní boudy výchozím bodem pro turistické výlety, např. západním směrem na vrchol Sněžky nebo naopak na Lysečinskou horu ležící na východ, nacházejí se na dosah přírodně nejcennějším částem krkonošských hřebenů.

Spolek přátel krkonošské přírody se ve spolupráci se Správou Krkonošského národního parku zaměřuje na spolupráci s veřejnoprávními i soukromoprávními subjekty v oblasti ochrany přírody a krajiny, mimo jiné také podporuje činnost dobrovolných strážců přírody nebo organizuje vzdělávací a osvětové akce. Pořádání workcampu představuje pro spolek zajímavou zkušenost. Ostatně tato slova potvrzuje také členka pracoviště environmentální výchovy správy KRNAP a jedna z vedoucích workcampu Lucie Koďousková: „Ačkoliv má správa Krkonošského národního parku bohaté zkušenosti s konáním letních táborů nebo dalších osvětových akcí, pořádání mezinárodní akce typu workcamp se ujímá poprvé.“

Nezisková organizace INEX – Sdružení dobrovolných aktivit se mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním zabývá od svého vzniku v roce 1991. INEX přijímá zahraniční dobrovolníky na workcampy, krátkodobé mezinárodní dobrovolnické projekty, které organizuje ve spolupráci s místními partnery v České republice, a zároveň vysílá české dobrovolníky na obdobné projekty do zahraničí. Z důvodu rizika šíření epidemie COVID-19 se INEX svými aktivity letos zaměřil na lokální úroveň. V současnosti má INEX společně s partnerskými neziskovými organizacemi, spolky a obcemi naplánováno 29 workcampů, které se uskuteční během letní dobrovolnické sezóny po celém území České republiky.

Fotografie k použití (workcampy 2020)
https://drive.google.com/drive/folders/1PjXM1Fp1FL6-m_cCinqWaddQ8rRr335k?usp=sharing


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz