Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Vlci jsou zpět! Dokument „Vlci na hranicích“ sbírá ocenění a chystá se do českých kin

5.5.2021
Česká republika [Frame Films]
Autor: Hana Blaha Šilarová, Lukáš Vedral

Do české přírody se po dlouhé době začali vracet vlci, místo oslav s sebou ale přinesli emoce a hádky o svůj další osud. Film Vlci na hranicích režiséra Martina Páva sleduje konflikt o jejich nelehkém přijetí a vypráví tak příběh o rozdělené společnosti. Dokážeme vlky přijmout zpět?
Film čeká na otevřená kina, mezitím se ale stačil představit na několika festivalech, kde sklízí výborné ohlasy a hodnocení. Má za sebou světovou premiéru na festivalu Visions du Réel ve Švýcarsku a představil se na filmových přehlídkách ve Francii, Německu, Polsku, Rumunsku, Estonsku nebo v Jižní Koreji. Získal Cenu antropologie a životního prostředí na Jean Rouch International Film Festivalu a na podzim na MFDF Ji.hlava obdržel Zvláštního uznání poroty. Asociace českých kameramanů ocenila kameramana filmu Petra Racka za vynikající kameramanské dokumentární dílo.
„Podzimní premiéru jsme museli zrušit. Teď čekáme na zlepšení koronavirové situace, film chceme uvést do kin co nejdříve po jejich otevření,“ potvrzuje plány producentka Zuzana Kučerová.
Snímek Vlci na hranicích ukazuje dění na Broumovsku, kam se v roce 2016 po dvou stech letech vrátila první smečka. Zdejší krajina se tak změnila – přestala být zcela předvídatelná, což značně ovlivňuje životy místních obyvatel, především chovatelů dobytka. Režisér sleduje celkem pět protagonistů přímo z Broumovska s různými postoji k životu i k vlkům. Zatímco pro jedny znamenají naději na ozdravení české krajiny, pro jiné ztělesňují nepřítele vraždícího bezbranná zvířata chovatelů, proti kterému není možné se účinně bránit.
„V kouzelné broumovské krajině se odehrává lokální a zároveň celospolečenský archetypální konflikt: člověk vs. příroda. Zatímco farmářka Lenka přistupuje ke krajině tak, aby nasytila sebe, své děti a pár dalších známých, velkostatkář Jan má velké hospodářství, kterým sytí velké množství lidí, nás v Praze nevyjímaje. Do prvního příběhu vlk zapadá, do druhého ne. Jen těžko se hledá kompromis,“ říká k tématu filmu režisér Martin Páv, jenž na sebe před časem upozornil ceněným dokumentem Kibera: Příběh slumu.
Film vznikl v koprodukci s Českou televizí a za podpory Státního fondu kinematografie. Na podzim 2019 pak úspěšně dokončil crowdfundingovou kampaň na webu Hithit.cz, která podpořila postprodukční práce.
Distributorem je Bontonfilm.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz