Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Na území Jizerských hor a Frýdlantska vznikla dvě nová vlčí teritoria

15.12.2020
LIBEREC [Hnutí DUHA]

Dvě nová vlčí teritoria vznikla na Frýdlantsku a v Jizerských horách. Důkazy o pohybu vlků v této oblasti nachází dobrovolníci tzv. Vlčích hlídek už od roku 2018. Definitivně se však trvalý výskyt vlků ve Frýdlantském výběžku a v Jizerských horách potvrdil díky záběrům z fotopastí v loňském a v letošním roce. Obě vlčí teritoria jsou přeshraniční a zasahují také do sousedního Polska. Místní chovatelé hospodářských zvířat by měli uvažovat o účinném zabezpečení svých stád, na které je nyní možné získat dotaci v rámci Operačního programu Životní prostředí (OPŽP). Hnutí DUHA nabízí chovatelům konzultace i možnost kompletního vypracování projektu. Více informací lze nalézt na webových stránkách www.ochranaovci.cz.

Vlci se v oblasti nepravidelně pohybovali nejspíš už od roku 2014
Sporadické zprávy o výskytu vlků v Jizerských horách a na Frýdlantsku (např. hlášení od veřejnosti či stržená hospodářská zvířata) se objevují již od roku 2014. Hnutí DUHA Olomouc zde před několika lety začalo organizovat tzv. Vlčí a Rysí hlídky, projekt, který dobrovolníky z řad veřejnosti zapojuje do monitoringu velkých šelem. Proškolení dobrovolníci tyto vzácné živočichy mapují tzv. neinvazivními metodami, tj. zaznamenáváním stopních drah, sběrem biologických vzorků pro genetické a potravní analýzy a sledováním pomocí fotopastí.

Nálezy ukazují na vlčí pár na Frýdlantsku a smečku v Jizerských horách
Od roku 2018 se dobrovolníkům v těchto oblastech daří pravidelně získávat věrohodné důkazy o trvalém pohybu vlků, ať už se jedná o stopní dráhy či trus. V loňském a letošním roce se tyto důkazy podařilo doplnit a potvrdit i jasnými záběry vlků z fotopastí a opakovanými nálezy stopních drah. Ze získaných informací vyplývá, že se na Frýdlantsku pohybuje minimálně vlčí pár a v Jizerských horách jedna smečka. Obě vlčí teritoria jsou přeshraniční a zasahují jak na území Česka, tak sousedního Polska, kde je vlk celoročně přísně chráněný stejně jako u nás. Výskyt vlků v těchto oblastech potvrzuje trend přirozeného šíření vlků ze sousedních zemí.

Frýdlantsko
Výskyt vlka na hranici Frýdlantska s Polskem potvrdily záběry z fotopastí v létě 2019. Záznamy pořízené během roku 2020 už ukazují, že zde žije vlčí pár, samec a samice [1].

Jizerské hory
Na jaře letošního roku se dobrovolníkům podařilo v Jizerských horách zaznamenat stopní dráhy více než dvou vlků, smečku pak potvrdily i záběry z října, kdy před fotopastí proběhli nejméně 3 vlci.

Během sledování jedné ze stopních drah smečky byl nalezen i kadáver lišky, zabité vlky [2]. To naznačuje, že se vlci podílejí na regulaci malých šelem, jejichž vyšší početnost může mít negativní vliv na populaci např. vzácného tetřívka obecného nebo jiných druhů menších savců [3]. Zároveň vlci pomáhají redukovat počty divoce žijících kopytníků, kteří způsobují značné škody v zemědělství i v lesích.

Turisté nemusí mít z výskytu vlků obavy. Chovatelé hospodářských zvířat by měli účinně zabezpečit svá stáda
Jizerské hory jsou celoročně oblíbenou destinací turistů a sportovců. Ti však nemusí mít z vlčí smečky obavy. Vlci se člověku spíše vyhýbají a nepovažují ho ani za potenciální kořist. Je však třeba respektovat zdejší lesy jako domov nejen vlků, ale také dalších chráněných živočichů a volně žijící zvěře. Jako i v jiných chráněných oblastech je na místě pohybovat se tiše a po značených cestách, vyhýbat se houštinám, ve kterých se zvěř často skrývá a držet své psy na vodítku.

Příchod vlků do nových oblastí může být doprovázen útoky na hospodářská zvířata, která jsou díky potlačeným instinktům jednoduchou kořistí. Chovatelé z podhůří Jizerských hor i z Frýdlantského výběžku by proto měli dbát na účinné zabezpečení svých stád. Momentálně je možné financovat preventivní opatření jako jsou pastevečtí psi, pevné či mobilní elektrické ohradníky a další z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP). Hnutí DUHA Olomouc poskytuje chovatelům jak poradenství, tak nabídku kompletního vypracování projektu v rámci OPŽP. Na dva projekty z Frýdlantska již Ministerstvo životního prostředí dotaci schválilo. Více informací lze nalézt na webových stránkách www.ochranaovci.cz.

Kristýna Fridrichová, koordinátorka Vlčích a Rysích hlídek na Liberecku, řekla:
"Území Libereckého kraje je co do počtu lesů a přirozené potravy vhodným biotopem k životu vlků. Další trvalá teritoria na území Ralska a Lužických hor jen dokazují, že se těmto vzácným šelmám v kraji dlouhodobě daří. Budoucnost vlků je však ohrožena nelegálním pytláctvím a stále zvyšující se fragmentací krajiny. I na území Libereckého kraje a v polském pohraničí bylo za poslední tři roky nalezeno několik vlků, kteří nepřežili srážku s automobilem."

Miroslav Kutal, vedoucí programu Šelmy Hnutí DUHA a akademický pracovník Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně, řekl:
"Pro místní lesníky a rozumné myslivce je postupné šíření vlka na Liberecku dobrou zprávou, vlci pomáhají s regulací počtu divoce žijících kopytníků, kteří značně poškozují naše lesy. Chovatelům však přibudou starosti. Proto jim nabízíme pomoc a podporu při přípravě projektů na lepší zabezpečení stád - více informací najdou zájemci na novém webu www.ochranaovci.cz."

Kontakty:
Miroslav Kutal, vedoucí programu Šelmy Hnutí DUHA a akademický pracovník Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně, miroslav.kutal@hnutiduha.cz, tel.: 728 832 889

Poznámky:
[1] Vlky se podařilo zachytit i na fotopasti v Jizerských horách i na Frýdlantsku. Záznamy jsou dostupné např ve videu na našem Youtube kanále: https://www.youtube.com/watch?v=d0tSmzMwi-A&feature=youtu.be
[2] Snímek zabité lišky je dostupný spolu s dalšími fotografiemi ke stažení na https://www.uschovna.cz/zasilka/FY3KX5TUVHXFRKR6-MG4/257EBEYMUR/
[3] Více o vlivu velkých šelem na regulaci menších šelem najdete zde: https://www.selmy.cz/vyznam/regulace-malych-selem/

V roce 2020 Vlčí a Rysí hlídky na Frýdlantsku a v Jizerských horách podpořili: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Ministerstvo životního prostředí, Ministerstvo vnitra České republiky, Nadace EuroNatur, v předchozích letech opakovaně také Liberecký kraj.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz